10 mart kuni O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari — turizm va madaniy meros vaziri Aziz Abduhakimov hamda Rossiya hukumati rahbari o‘rinbosari Dmitriy Chernishenko sayyohlar oqimini ko‘paytirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasini imzoladi, deb xabar berdi Rossiya hukumati matbuot xizmati.
Hujjat transport-logistika aloqalarini mustahkamlash va o‘zaro sayyohlik oqimini ko‘paytirish, shuningdek, O‘zbekiston va Rossiyada yangi turistik yo‘nalishlarni yaratishga qaratilgan.
Qo‘shma reja 20 ta tadbirni o‘z ichiga oladi. Jumladan, Rossiya va O‘zbekistonda Turizm yilini o‘tkazish, “Buyuk ipak yo‘li” transchegaraviy sayyohlik yo‘nalishini rivojlantirish va ishga tushirish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, festival, gastronomik, vino, ekstremal, qishki va boshqa turizm turlari uchun maxsus sayohat paketlarini yaratish rejalashtirilgan. O‘zbekiston va Rossiya talabalari uchun o‘quv sayohatlarini tashkil etish rejalashtirilgan.
“O‘zbekistondagi turizm, avvalambor, o‘ziga xos arxitekturasi va tarixi, mehmondo‘st xalqi, ajoyib taomlari bo‘lgan shaharlardan iboratdir. Rossiyada ham chet ellik sayyohlarga taklif qiladigan narsalar bor. Bular Uzoq Sharq mintaqalari: Kamchatka, Saxalin hamda Oltoy, mamlakatning markaziy qismidagi tarixiy shaharlar va biz faxrlanadigan yana ko‘p narsalardir”, — dedi Dmitriy Chernishenko.

Заместитель премьер-министра — министр туризма и культурного наследия Узбекистана Азиз Абдухакимов и вице-премьер России Дмитрий Чернышенко 10 марта подписали план мероприятий по наращиванию туристического потока, сообщила пресс-служба правительства РФ.
Документ направлен на укрепление транспортно-логистических связей и увеличение взаимных туристических потоков, а также создание новых туристических маршрутов в Узбекистане и России.
Совместный план включает в себя 20 мероприятий. Планируется провести Год туризма России и Узбекистана, разработать и запустить трансграничный туристический маршрут «Великий Шёлковый путь».
Кроме того, намечено создание специальных туристических пакетов по линии фестивального, гастрономического, винного, экстремального, зимнего и других видов туризма. Запланирована организация ознакомительных туров для студентов Узбекистана и России.
«Туризм в Узбекистане — это, прежде всего, города с уникальной архитектурой и историей, гостеприимные жители, отменная кухня. России тоже есть что предложить иностранным туристам. Это регионы Дальнего Востока: Камчатка, Сахалин, а также Алтай, исторические города центральной части страны и многое другое, чем мы гордимся», — сказал Дмитрий Чернышенко.