2022-yil uchun Davlat budjeti to‘g‘risidagi qonun bilan mulkni ijaraga beruvchi jismoniy shaxslar uchun ijara haqining yangi eng kam stavkalari tasdiqlandi. Ushbu stavkalar jismoniy shaxslarning binolar yoki avtomobillarni ijaraga berishdan oladigan daromadlariga soliq solish uchun qo‘llaniladi.
Xalq deputatlari tumanlar va shaharlar Kengashlari tumanlar hamda shaharlarning ommaviy dam olish va (yoki) turizmga ixtisoslashtirilgan ayrim hududlarida ijara to‘lovi bo‘yicha eng kam stavkalarga hamda yakka tartibdagi tadbirkorlar to‘laydigan jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘ining qat’iy belgilangan miqdorlariga Toshkent shahri uchun belgilangan miqdorlargacha o‘sib boruvchi koeffitsiyentlarni kiritish huquqini saqlab qoldi.
Kengashlar 2020-yilda ijara haqining eng kam stavkalariga nafaqat 0,7 dan 1,3 gacha oshirish koeffitsiyentlarini, balki pasaytirish koeffitsiyentlarini ham joriy etish huquqiga ega edi.
Ijaraga beriladigan mol-mulk turi
Belgilangan stavka miqdorini tavsiflovchi ko‘rsatkich
Oylik ijara to‘lovi stavkalarining eng kam miqdorlari, so‘mda
Toshkent
Nukus shahri va viloyat markazlaridagi shaharlar
Boshqa aholi punktlari
Uy-joylar:
turar joy
umumiy maydonning 1 kv.metri uchun
15 500
(avval — 14 000)
9 500
(8 500)
4 000
(4 000)
noturar joy
32 000
(29 000)
18 500
(17 000)
7 500
(7 500)
Avtomobil transporti:
yengil avtomobil (yo‘lovchilar, bagaj tashishga mo‘ljallangan hamda haydovchi o‘rnini hisoblamaganda, o‘rindiqlari soni 8 tadan ko‘p bo‘lmagan avtotransport vositasi)

Законом о государственном бюджете Узбекистана на 2022 год утверждены новые минимальные ставки арендной платы для физических лиц, сдающих имущество в аренду. Эти ставки применяются для налогообложения доходов физлиц от сдачи в аренду помещения или автомобиля.
Кенгаши народных депутатов районов и городов сохранили право вводить повышающие коэффициенты к минимальным ставкам арендной платы и фиксированным размерам налога на доходы физлиц для индивидуальных предпринимателей в отдельных территориях районов и городов, специализирующихся на массовом отдыхе и (или) туризме, до размеров, установленных для города Ташкента.
В 2020 году кенгаши имели право вводить не только повышающие коэффициенты от 0,7 до 1,3 к минимальным ставкам арендной платы, но и понижающие.