17 noyabrdan boshlab O‘zbekistonda avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor stansiyalarida xizmat ko‘rsatish grafigiga vaqtinchalik cheklov o‘rnatildi. Bu haqda Energetika vazirligi va “O‘ztransgaz” AJ matbuot xizmatlari “Gazeta.uz"ga xabar berdi.
Energetika vazirligi magistral va taqsimlovchi gaz quvurlari ishida texnologik rejim buzilishlarning oldini olish maqsadida avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor shoxobchalarida kechki va tunggi vaqtlari oralig‘ida cheklovlar joriy qilinishini aytib o‘tdi.
Bunday chora Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 12 yanvardagi qarorida ko‘zda tutilgan.
Shu munosabat bilan bugungi kunda gaz quyish shoxobchalari faoliyatiga bunday cheklovlar viloyat hokimliklari tomonidan tasdiqlangan jadvalga asosan joriy qilinmoqda. “O‘ztransgaz” AJning “Gazeta.uz"ga ma’lum qilishicha, Jizzax viloyatidagi 68 ta gaz quyish shoxobchasida soat 17:00 dan 23:00 gacha gaz ta’minoti to‘xtatiladi. Ushbu jadval havo harorati keskin pasayganda kuchga kiradi.
“Bundan maqsad birinchi navbatda tabiiy gaz yetkazib berilishi muhim hisoblangan aholi, shifoxona, maktab hamda maktabgacha ta’lim tashkiloti kabi ahamiyatga ega muassasalar, shuningdek, elektr energiyasi ishlab chiqaruvchi yirik stansiyalarning tabiiy gaz ta’minotida barqarorligini ta’minlashdan iborat”, — deyiladi Energetika vazirligi xabarda.
Vazirlik vaktinchalik cheklov choralari havo harorati biroz ko‘tarilgunga qadar davom etishini xamda AGTKSH tez orada avvalgi tartibda ishlash rejimiga o‘tishini qo‘shimcha qildi.
Avvalroq O‘zgidromet seshanba kuni mamlakatga Volga bo‘yi orqali nam va sovuq havo massasi kirib kelishi haqida xabar bergan edi.

С 17 ноября на автомобильных газонаполнительных компрессорных станция (АГНКС) в регионах Узбекистана вводятся временные ограничения в графике подачи газа, сообщили «Газете.uz» в пресс-службах Министерства энергетики и «Узтрансгаза».
В Минэнерго напомнили, что в последние годы для предотвращения нарушений технологического режима при эксплуатации магистрального и распределительного газопроводов, в осенне-зимний период вводятся временные ограничения на работу газовых заправок в определенное время суток, а именно, в вечернее и ночное время.
Такая мера предусмотрена постановлением Кабинета министров Узбекистана от 12 января 2018 года (ПКМ-22).
В связи с этим в настоящее время вводятся такие ограничения работы АГНКС согласно графикам, утверждаемым областными хокимиятами. Как сообщили «Газете.uz» в компании «Узтрансгаз», в частности, на 68 АГНКС в Джизакской области с 17:00 до 23:00 приостанавливается подача газа. Этот график вступает в силу, когда происходит резкое понижение температуры воздуха.
График ограничений в подаче газа на АГНКС в разрезе областей:
1. Андижанская область — с 16:00 по 05:00;
2. Джизакская область — с 17:00 по 23:00;
3. Навоийская область — с 19:00 по 06:00;
4. Наманганская область — с 18:00 по 06:00;
5. Самаркандская область — с 15:00 по 23:00;
6. Сырдарьинская область — с 17:00 по 23:00;
7. Сурхандарьинская область — с 17:00 по 23:00;
8. Ташкентская область — с 16:00 п 22:00;
9. Ферганская область — с 20:00 по 23:00.
«Напоминаем еще раз, что целью данной меры является обеспечение стабильности поставок природного газа населению, больницам, школам, дошкольным учреждениям, а также крупным электростанциям, поставка природного газа которым является гарантией вашего электроснабжения», — подчеркнули в Минэнерго.
В министерстве заверили, что ограничительные меры носят временный характер и при возникновении соответствующих условий, АГНКС вернутся к обычному режиму работы. Кроме того, ограничения касаются только времени работы заправок и не распространяются на объёмы, подчеркнули в Минэнерго.