O‘zbekistonda sinov tariqasida 1−5 noyabr kunlari aholini onlayn ro‘yxatga olish o‘tkaziladi. Unda census.stat.uz sayti orqali mamlakatimiz ichida va xorijda yashovchi O‘zbekiston fuqarolari ishtirok etishlari mumkin, deb xabar qildi Davlat statistika qo‘mitasi matbuot xizmati.
Onlayn aholini ro‘yxatga olish 2023 yil 1−25 noyabr kunlariga mo‘ljallangan O‘zbekiston aholisini to‘liq ro‘yxatga olish tadbiriga tayyorgarlik ko‘rish maqsadida o‘tkazilmoqda. Joriy yilning xuddi shu sanalarida sinov tariqasida aholini ro‘yxatga olish Toshkent shahrining Yashnobod tumani, Andijon viloyatining Xo‘jaobod tumani, Toshkent viloyatining Yuqorichirchiq tumani va Xorazm viloyatining Xiva shahrida o‘tkaziladi.
Avval xabar qilinganidek, 11−22 noyabr kunlari onlayn ro‘yxatga olishdan so‘ng yuqoridagi hududlarda uyma-uy aylanish yo‘li bilan aholini ro‘yxatga olish, 23−25 noyabr kunlari har bir hududda 10% uy-joy manzillari tanlanib, kuzatuv asosida o‘rganiladi.
O‘zbekiston hududida birinchi aholini ro‘yxatga olish 1897 yilda o‘tkazilgan bo‘lib, o‘shanda aholi soni 3,9 million kishini tashkil qilgan. 2023 yilda aholini ro‘yxatga olish tadbiri mamlakat mustaqilligi e’lon qilinganidan beri ilk marta o‘tkazilishi hisoblanadi. Oxirgi marta aholini ro‘yxatga olish 1989 yilda o‘tkazilgan.
Prezidentning 2019 yil 5 fevraldagi qarori bilan aholini ro‘yxatga olish 2022 yilda o‘tkazilishi rejalashtirilgan edi. Biroq, koronavirus pandemiyasi va jarayonga puxta tayyorgarlik ko‘rish zarurati tufayli aholini ro‘yxatga olish 2023 yilga ko‘chirildi.
Aholini ro‘yxatga olish to‘g‘risidagi qonunga ko‘ra, u kamida 10 yilda bir marta o‘tkazilishi kerak. Aholini ro‘yxatga olishning maqsadi — aholi tarkibining holati va rivojlanish dinamikasi to‘g‘risida ishonchli va obyektiv ma’lumot olish. Bu ijtimoiy-iqtisodiy va ijtimoiy-iqtisodiy sohalardagi davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlarini belgilash va amalga oshirish uchun zarur. Aholini ro‘yxatga olish jarayonidagi shaxsiy ma’lumotlari maxfiydir va respondentning roziligisiz oshkor etilishi va tarqatilishi mumkin emas.

С 1 по 5 ноября в Узбекистане пройдёт пробная онлайн-перепись населения. Принять участие в ней через сайт census.stat.uz могут граждане Узбекистана, проживающие как внутри страны, так и за рубежом, сообщила пресс-служба Государственного комитета по статистике.
Онлайн-перепись проводится в рамках подготовки к полной переписи населения Узбекистана, запланированной на 1−25 ноября 2023 года. В эти же даты в текущем году пробная перепись охватит Яшнабадский район Ташкента, Ходжаабадский район Андижанской области, Юкоричирчикский район Ташкентской области и город Хиву Хорезмской области.
Как мы писали ранее, после онлайн-переписи 11−22 ноября состоится перепись населения указанных выше регионов путём подомового обхода, а 23−25 ноября — контрольное наблюдение, которое выборочно охватит 10% адресов на каждом участке.
Первая перепись населения на территории Узбекистана была проведена в 1897 году, население тогда составляло 3,9 миллиона человек. Предстоящая перепись будет первой после провозглашения страной независимости. Последний раз она проводилась в 1989 году.
Указом президента от 5 февраля 2019 года было запланировано провести перепись в 2022 году. Однако в связи с пандемией коронавируса и необходимостью тщательной подготовки к процессу перепись была перенесена на 2023 год.
Согласно закону о переписи населения, она должна проводиться не реже раза в 10 лет. Цель переписи — получение достоверной и объективной информации о состоянии и динамике развития структуры населения, необходимой для определения и реализации приоритетных направлений государственной политики в области социально-экономического и общественно-политического развития страны. Персональные данные переписи населения являются конфиденциальными, не подлежат раскрытию и распространению без согласия респондента.