«Svetlana Tixanovskaya bilan bugun ertalab Oq uyda uchrashish men uchun sharaf edi. Qo‘shma Shtatlar Belarus xalqini demokratiya va umumbashariy inson huquqlari yo‘lida qo‘llab-quvvatlaydi», — deya Jo Bayden Twitter`da yozib, suhbatlari aks etgan fotosuratni joylashtirdi.
Svetlana Tixanovskaya, o‘z navbatida, AQSh prezidentiga «o‘zlarining erkinliklari uchun tinchlik bilan kurashayotgan millionlab qo‘rqmas belaruslar bilan birdamlikning kuchli belgisi» uchun minnatdorlik bildirdi va Jo Baydenni Belarusga «demokratiyaga zo‘ravonliksiz o‘tishning muvaffaqiyatli namunasi bo‘lishiga yordam berishga» chaqirganini ma’lum qildi.
Tixanovskaya AQShga safari doirasida davlat kotibi Entoni Blinken, AQSh milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi Jeyk Sallivan, USAID rahbari Samanta Pauer va belarus diasporasi vakillari bilan ham uchrashdi.
Iyun oyi boshida Ryanair samolyotining majburan qo‘ndirilishi va muxolifatchi jurnalist Roman Protasevichning hibsga olinishiga javoban AQSh, Yevropa Ittifoqi, Kanada va Buyuk Britaniya rasmiylari Belarusga qarshi sanksiyalarni kengaytirgan edilar.

Президент США Джо Байден 28 июля встретился в Белом доме с лидером белорусской оппозиции Светланой Тихановской.
«Для меня было честью встретиться со Светланой Тихановской в Белом доме сегодня утром. Соединённые Штаты поддерживают народ Беларуси в его стремлении к демократии и всеобщим правам человека», — написал Джо Байден в Twitter, опубликовав также фотографию их разговора.
Светлана Тихановская, в свою очередь, поблагодарила президента США за «мощный знак солидарности с миллионами бесстрашных белорусов, мирно борющихся за свою свободу» и сообщила, что призвала Джо Байдена помочь сделать Беларусь «успешным примером ненасильственного перехода к демократии».
В рамках своей поездки по США Тихановская также провела встречи с госсекретарём Энтони Блинкеном, советником президента США по нацбезопасности Джейком Салливаном, главой USAID Самантой Пауэр и представителями белорусской диаспоры.
Ранее в июне власти США, Евросоюза, Канады и Британии расширили санкции против Беларуси в ответ на принудительную посадку самолета Ryanair и задержание оппозиционного журналиста Романа Протасевича.