Bir guruh turkiyalik tadbirkorlar Jahon banki (ICSID) huzuridagi Investitsiya bo‘yicha nizolarni hal qilish xalqaro markaziga O‘zbekistonga qarshi da’vo arizasi bilan murojaat qilishdi, deya xabar bermoqda Spot.
Ish hujjatlarida da’vogarlar Mehmet Zeki Obuz, Sevde Yilmaz, Xuri Obuz va Tasfiye Halinde Obuzlar Gida, Temizlik Maddeleri, Züccaciye ve Tekstil Sanayi Ticaret Limited Sirketi ekanligi ko‘rsatilgan.
Nizo mavzusi — oziq-ovqat ishlab chiqaradigan kompaniya. Markaz saytida tafsilotlar yo‘q. Tashkilot bosh kotibi ushbu bayonotni 4 iyun kuni ro‘yxatdan o‘tkazgan. Hozirda u ko‘rib chiqilmoqda.
2007 yilda «Xalq so‘zi» (PDF) gazetasida yozilishicha, Mehmet Zeki Obuz O‘zbekistonda bojxona to‘lovlari, QQS va aksiz solig‘ini to‘lashdan bo‘yin tovlash, byudjet mablag‘larini o‘zlashtirish va talon-taroj qilish hamda boshqa jinoyatlarda ayblanib 16 yilga ozodlikdan mahrum qilingan.
Nashr Mehmet Zeki Obuzning O‘zbekistonga 1995 yilda kelgani haqida xabar bergan. O‘sha yili u «Sundus» QK asoschilaridan biri, 1998 yilda esa uning bosh direktori bo‘ldi.
Avvalroq, investitsiyaviy nizolarni hal qilish bo‘yicha xalqaro markazga O‘zbekistonga qarshi sakkiz marotaba murojaat qilingan, shu jumladan Newmont, Metal-Tech, Turkuaz, «MTS», Spentex va boshqalar ishlari mavjud.

Группа турецких предпринимателей подала иск против Узбекистана в Международный центр по урегулированию инвестиционных споров при Всемирном банке (ICSID). Об этом сообщило издание Spot.
В карточке дела говорится, что заявителями выступают Мехмет Зеки Обуз, Севде Йилмаз, Хурийе Обуз и компании Tasfiye Halinde Obuzlar Gida, Temizlik Maddeleri, Züccaciye ve Tekstil Sanayi Ticaret Limited Sirketi.
Предмет спора — предприятие пищевых продуктов. Подробностей на сайте центра нет. Генеральный секретарь организации зарегистрировал заявление 4 июня. Сейчас оно находится на рассмотрении.
В 2007 году газета «Народное слово» (PDF) писала, что Мехмет Зеки Обуз был приговорён в Узбекистане к 16 годам лишения свободы по обвинению в уклонении от уплаты таможенной пошлины, НДС и акцизного налога, присвоении и растрате бюджетных средств и других преступлениях.
Издание сообщало, что Мехмет Зеки Обуз приехал в Узбекистан в 1995 году. В том же году стал одним из учредителей СП «Сундус», а в 1998 году — его генеральным директором.
Ранее против Узбекистана иски в Международный центр по урегулированию инвестиционных споров подавали восемь раз, включая дела Newmont, Metal-Tech, Turkuaz, «МТС», Spentex и другое.