Uzbekistan Airports kompaniyasi O‘zbekistondagi barcha xalqaro aeroportlar bilan boshqaruv bo‘yicha shartnomalar imzoladi, deb xabar berdi kompaniya matbuot xizmati «Gazeta.uz» ga.
Shu tariqa, Uzbekistan Airports barcha aeroportlarning yagona ijro etuvchi organiga aylandi, deyiladi xabarda.
Yagona organ sifatida kompaniyaning asosiy vazifalari barcha aeroportlarni rivojlantirish strategiyasini amalga oshirish, ularning faoliyatini uslubiy boshqarish va aeroport infratuzilmasini rivojlantirish loyihalarini amalga oshirish uchun moliyaviy oqimlarni to‘plash va yangi texnologiyalarni joriy etishdan iborat bo‘ladi.
«O‘zbekistonda aeroportlarni rivojlantirish uchun juda muhim qadam tashlandi — aeroportlarni yagona markazdan rivojlantirish uchun huquqiy asos yaratildi», — deydi Uzbekistan Airports boshqaruvi raisi Ra’no Jo‘rayeva.
Endi Uzbekistan Airports barcha xalqaro aeroportlarning boshqaruv kompaniyasi sifatida aeroportlarda ishlarni to‘liq yo‘lga qo‘yishi mumkin.

Компания Uzbekistan Airports подписала со всеми международными аэропортами Узбекистана договоры на управление, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе компании.
Таким образом, Uzbekistan Airports стала единым исполнительным органом всех аэропортов, отмечается в сообщении.
Основными задачами компании как единого органа станет реализация стратегии развития всех аэропортов, методическое руководство их деятельностью и аккумулирование финансовых потоков для реализации проектов развития инфраструктуры аэропортов и внедрения новых технологий.
«Сделан очень важный шаг для развития аэропортов Узбекистана — создана правовая основа для развития аэропортов из единого центра», — сказала председатель правления Uzbekistan Airports Рано Джураева.
Теперь Uzbekistan Airports как управляющая компания всех международных аэропортов сможет полномасштабно налаживать работу в аэропортах.