Prezident Shavkat Mirziyoyev 20 apreldagi farmoni bilan 9 may — Xotira va qadrlash kuniga bag‘ishlangan tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish dasturini tasdiqladi.
Joriy yilda tadbirlar «Xotira bor ekan — millat barhayot», «E’tibor va g‘amxo‘rlik — insoniy burch» shiorlari ostida bo‘lib o‘tadi.
«Ikkinchi jahon urushi millionlab begunoh odamlarning bevaqt o‘limiga, mislsiz yo‘qotishlar va talafotlarga sababchi bo‘lgan dunyodagi eng dahshatli, qonli qirg‘inlardan biri sifatida insoniyat tarixida muhrlanib qoldi.
Ko‘pmillatli O‘zbekiston xalqi ham haqiqiy jasorat va fidoyilik ko‘rsatib, fashizm ustidan qozonilgan g‘alabaga ulkan hissa qo‘shdi. Xususan, 2 millionga yaqin yurtdoshimiz janglarda ishtirok etib, ularning 500 mingdan ortig‘i qahramonlarcha halok bo‘ldi.
Shu bilan birga, urush davrida respublikamiz front uchun zarur bo‘lgan oziq-ovqat, kiyim-kechak, qurol-aslaha va boshqa vositalarni yetkazib beradigan muhim ta’minot markazlaridan biriga aylandi. Ayniqsa, yurtdoshlarimiz janglar davom etayotgan hududlardan O‘zbekistonga ko‘chirilgan 1,5 milliondan ortiq keksalar, ayollar va yosh go‘daklarni bag‘riga olib, og‘ir damlarda ularga beqiyos g‘amxo‘rlik ko‘rsatdi".
Prezident farmonidan
Farmonga asosan, yolg‘iz va kam ta’minlangan Ikkinchi jahon urushi qatnashchilarining turar joyi va uy xo‘jaliklarini ta’mirlash, obodonlashtirish bo‘yicha tegishli chora-tadbirlarni amalga oshirish rejalashtirilgan. Shu bilan birga, Ikkinchi jahon urushi qatnashchilariga, front orti mehnat faxriylariga, mustaqillik yillarida xizmat burchini bajarish chog‘ida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining oila a’zolariga moddiy va ma’naviy yordam ko‘rsatish belgilangan.
Bosh vazir Abdulla Aripov boshchiligidagi ishchi guruhga Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlarining har biriga tibbiy va ijtimoiy xizmat ko‘rsatish, ularni parvarish qilish maqsadida tibbiy bilimlarga ega xodimlarni (shartnoma asosida) biriktirgan holda doimiy ravishda patronaj xizmatini yo‘lga qo‘yilishi ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, urush qatnashchilari va nogironlarining istaklari asosida ularni respublika hududidagi sanatoriylarga bepul yuborilishi mumkin.
Toshkent shahridagi «G‘alaba bog‘i» yodgorlik majmuasida, viloyatlardagi «Vatanparvarlar» bog‘lari va boshqa belgilangan joylarda harbiy texnikalar namoyishi, Ikkinchi jahon urushi vaqtidagi kompozitsiyalar installyatsiyasini, jumladan, urush yillarining qo‘shiq va kuylari hamda tegishli sharoitlar yaratish bilan bog‘liq tadbirlarni tashkil etiladi. Ko‘chalar va maydonlar bayramga bag‘ishlangan plakatlar va stendlar bilan bezatiladi.
Mudofaa vazirligi Toshkent shahrida 9 may soat 21.00 da Xotira va Qadrlash kuniga bag‘ishlangan bayram salyutini tashkil qiladi.
Farmonda barcha ommaviy tadbirlar koronavirusning kirib kelishi va tarqalishining oldini olish chora-tadbirlari dasturini tayyorlash bo‘yicha respublika maxsus komissiyasining tavsiyalari asosida amalga oshirilishi ta’kidlab o‘tildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев постановлением от 20 апреля утвердил программу по подготовке и проведению мероприятий, посвященных празднику 9 Мая — Дню памяти и почестей.
В этом году мероприятия пройдут под девизами «Немеркнущая память — бессмертие народа» и «Внимание и забота — человеческий долг».
«Вторая мировая война стала причиной гибели миллионов невинных людей, немыслимых потерь и бедствий, в памяти человечества она осталась как одна из самых ужасных и кровопролитных боен на земле.
Многонациональный народ Узбекистана проявил настоящую отвагу и самоотверженность, внес огромный вклад в дело Победы над фашизмом… Около 2 миллионов соотечественников приняли участие в сражениях, более 500 тысяч из них пали смертью храбрых…
В годы войны наша республика превратилась в один из важных центров снабжения, который поставлял продукты питания, одежду, вооружение и другие средства, необходимые фронту. В этот нелегкий период наши соотечественники приютили и окружили безмерной заботой свыше 1,5 миллиона стариков, женщин и младенцев, эвакуированных в Узбекистан с прифронтовых территорий".
Из постановления президента
Постановлением запланировано осуществить ремонт и благоустройство домашних хозяйств и жилых помещений одиноких и малообеспеченных участников войны 1941−1945 годов, а также оказать материальную помощь участникам войны, ветеранам трудового фронта, членам семей военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, погибших при исполнении служебного долга в годы независимости Узбекистана.
Рабочей группе во главе с премьер-министром Абдуллой Ариповым поручено наладить патронажную службу на постоянной основе в целях ухода, оказания медицинской и социальной помощи каждому участнику и инвалиду войны с закреплением (на договорной основе) работников, обладающих знаниями в сфере медицины.
Кроме того, по желанию участников и инвалидов войны их могут бесплатно направить в санатории на территории страны.
В мемориальном комплексе «Парк Победы» в Ташкенте, а также парках «Ватанпарварлар» в областях и других местах будут организованы демонстрации военной техники и инсталляции композиций времен Второй мировой войны. Улицы и площади городов будут оформлены плакатами и стендами, посвященными празднику.
Министерство обороны 9 мая в 21.00 организует в Ташкенте праздничный салют.
В постановлении подчёркивается, что все массовые мероприятия должны проводиться в соответствии с рекомендациями Специальной республиканской комиссии по борьбе с коронавирусом.