Xalqaro olimpiya qo‘mitasi (XOQ) rahbari Tomas Bax to‘rt yil muddatga tashkilot prezidenti etib qayta saylandi. Bu haqda qo‘mita matbuot xizmati xabar berdi.
Saylovlar qo‘mitaning 137- sessiyasida onlayn shaklda o‘tkazildi. Tomas Bax yagona nomzod bo‘lgan. Baxni qayta saylash uchun 93 ta ovoz berilgan, bitta ovoz qarshi bo‘lgan.
Prezident vakolatlari Tokioda 23 iyuldan 8 avgustgacha bo‘lib o‘tadigan Olimpiya o‘yinlari yakunlanganidan keyin kuchga kiradi.
Qilichbozlik bo‘yicha Olimpiya chempioni, 67 yoshli Tomas Bax 2013 yilda sakkiz yillik muddatga qo‘mita rahbari etib saylangan. Uning yangi prezidentlik muddati 2025 yilda tugaydi.

Возглавляющий Международный олимпийский комитет (МОК) Томас Бах переизбран на пост президента организации на четырёхлетний срок. Об этом сообщила пресс-служба комитета.
Выборы прошли на 137 сессии комитета в онлайн-формате. Томас Бах был единственным кандидатом. За переизбрание Баха было отдано 93 голоса, один голос был против.
Полномочия президента вступят в силу после окончания Олимпийских игр в Токио, которые пройдут с 23 июля по 8 августа.
Олимпийский чемпион по фехтованию 67-летний Томас Бах был избран главой комитета в 2013 году на восьмилетний срок. Новый президентский срок Томаса Баха истечёт в 2025 году.