O‘zbekistonda Jismoniy va yuridik shaxslarning identifikatsiyasi milliy axborot tizimini yaratish rejalashtirilmoqda. Bu Prezident huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi (LBMA) tomonidan jamoatchilik muhokamasi uchun e’lon qilingan Vazirlar Mahkamasi qarori loyihasida ko‘zda tutilgan.
Hujjatda qayd etilishicha, LBMA va BMT Rivojlanish dasturi Milliy identifikatsiya tizimini yaratish konsepsiyasi ishlab chiqdi. Ushbu konsepsiya quyidagilarni nazarda tutadi:
• jismoniy va yuridik shaxslarga taqdim etilayotgan davlat va moliyaviy xizmatlar sifati oshirish va barchaning foydalana olish imkoniyatini kengaytirish;
• elektron shaklda ko‘rsatilayotgan xizmatlar sonining sezilarli oshishi;
• jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan davlat va moliyaviy xizmatlardan foydalanish jarayonlarini soddalashtirish;
• kichik va o‘rta biznesning uchun xizmatlardan (kreditlash, sug‘urtalash va hokazo) foydalanish imkoniyatini kengaytirish.
Bundan tashqari, loyihada ma’lum qilinishicha, «Raqamli ishonch» raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan yuz geometriyasi bo‘yicha shaxsni biometrik autentifikatsiya qilish tizimining prototipi ishlab chiqildi.
Shunday qilib, identifikatsiya tizimi davlat, bank va boshqa tashkilotlar axborot tizimlariga jismoniy va yuridik shaxslarni masofadan turib aniqlash imkoniyatini berishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, tizim yordamida qalbaki, begona yoki huquqiy kuchga ega bo‘lmagan hujjatlar bo‘yicha xizmat ko‘rsatish holatlarini qisqartirish mumkin.
Shaxsini tasdiqlovchi hujjatsiz davlat, bank va boshqa tashkilotlar xizmatidan foydalanmoqchi bo‘lgan fuqarolar shaxsi tizim orqali tasdiqlanadi.
Identifikatsiya tizimi — jismoniy va yuridik shaxslarni jumladan jismoniy shaxsning biometrik ma’lumotlari orqali ro‘yxatga oladigan, identifikatsiya, autentifikatsiya va avtorizatsiya qiladigan, shuningdek, davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, jismoniy va yuridik shaxslarga moliyaviy va boshqa xizmat ko‘rsatuvchi sub’ektlarning axborot tizimlariga qonunchilikda belgilangan tartibda foylanuvchi-jismoniy shaxslarning shaxsga doir va foydalanuvchi-yuridik shaxslarning hisob ma’lumotlarini ishonchli, ruxsat olingan holda taqdim etadigan dasturiy-apparat kompleksi hisoblanadi;
Identifikatsiya tizimi O‘zbekistonda jismoniy va yuridik shaxslarni identifikatsiya qilishning rasmiy ma’lumotlar manbai darajasiga ega bo‘ladi. Tizimdan olingan ma’lumotlar davlat, moliya va boshqa xizmatlardan foydalanuvchilarni masofaviy identifikatsiya va autentifikatsiya qilishning asosi hisoblanadi.
Hujjatda identifikatsiya tizimining tasdiqlangan foydalanuvchisi ma’lumotlari asosida O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligiga binoan shakllantiriladigan elektron raqamli imzo qog‘oz hujjatga qo‘lda o‘zi qo‘ygan imzo bilan bir xil ahamiyatga ega bo‘lishi taklif etilmoqda.
Identifikatsiya tizimi xizmat ko‘rsatish tashkiliy-huquqiy shaklidan qat’iy nazar barcha tashkilotlarga to‘lov-shartnoma asosida amalga oshiriladi.
Shaxsni mobil aloqa telefon raqami orqali tasdiqlash imkoniyatini yaratish rejalashtirilmoqda. Shu munosabat bilan operatorning axborot tizimlariga yangi va amaldagi abonentlar-jismoniy shaxslarning jismoniy shaxslarning shaxsiy identifikatsiya raqamini (JSHSHIR) kiritish rejalashtirilmoqda. Davlat xizmatlarini ko‘rsatish holati to‘g‘risida axborot beruvchi SMS-xabarlar abonentlarga beg‘araz tarzda yuboriladi.
Yangi yildan boshlab LBMA huzuridagi Elektron hukumat va raqamli iqtisodiyot loyihalarini boshqarish markazi va mobil operatorlari o‘rtasida elektron hamkorlikni yo‘lga qo‘yiladi. Markaz so‘roviga asosan operatorlar tomonidan jismoniy shaxslar to‘g‘risidagi quyidagi ma’lumotlarni taqdim etiladi:
• abonentning JSHSHIR bo‘yicha — abonentning telefon raqami;
• abonentning telefon raqami bo‘yicha — abonentning JSHSHIR.
Identifikatsiya tizimiga biometrik pasportlar ma’lumotlar bazasi ma’lumotlaridan, shu jumladan jismoniy shaxslarning suratlaridan foydalanish imkoniyati taqdim etiladi.
Bundan tashqari, fuqarolar, davlat yoki jamiyat huquqlari va qonun himoyasidagi manfaatlariga putur yetkazish yo‘li bilan shaxsiy manfaat olish maqsadida Identifikatsiya tizimi imkoniyatlaridan foydalanadigan shaxslarga nisbatan javobgarlikni nazarda tutuvchi qonunchilikka o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritiladi.

Создание Национальной информационной системы идентификации физических и юридических лиц Узбекистана запланировано проектом постановления Кабинета Министров. Документ подготовило и опубликовало для обсуждения Национальное агентство проектного управления (НАПУ).
В документе отмечается, что НАПУ и Программа развития ООН в Узбекистане разработали концепцию национальной системы идентификации. Она предусматривает:
• повышение качества и доступности предоставляемых физическим и юридическим лицам государственных и финансовых услуг;
• значительное увеличение количества услуг, оказываемых в электронной форме;
• упрощение процедур получения физическими и юридическими лицами государственных и финансовых услуг;
• повышение доступности услуг (кредитование, страхование и т. д.) для малого и среднего бизнеса.
Кроме того, в проекте сообщается, что Фонд поддержки развития цифровой экономики «Цифровое доверие» разработал прототип системы биометрической аутентификации личности по геометрии лица.
Таким образом, система идентификации, как ожидается, создаст возможность защищенного удаленного распознавания физических и юридических лиц в информационных системах государственных, банковских и других организаций. Последние, в свою очередь, получат способ идентификации физических и юридических лиц для предоставления им услуг удаленно.
Кроме того, с помощью системы можно будет сократить случаи оказания услуг по поддельным, чужим или недействительным документам.
Граждан, которые желают получить услуги в явочном порядке, но не имеют при себе документов, удостоверяющих личность, в государственных, банковских и других организациях смогут идентифицировать через систему.
Система идентификации — программно-аппаратный комплекс, осуществляющий регистрацию и идентификацию физических и юридических лиц, в том числе посредством биометрических данных, а также санкционированную передачу достоверных данных пользователей в информационные системы государственных органов и банков.
Как ожидается, система идентификации будет обладать статусом официального источника данных для идентификации физических и юридических лиц в Узбекистане, а данные из нее будут основанием для дистанционной идентификации и аутентификации пользователей государственных и финансовых услуг.
В документе предлагается сделать электронную цифровую подпись, формируемую на основании данных пользователя системы идентификации, равнозначной собственноручной подписи на бумажном носителе.
Услуги системы идентификации, как ожидается, будут оказывать всем организациям, независимо от их организационно-правовых форм, на платно-договорной основе.
Планируется реализовать возможность подтверждения личности через номер телефона мобильной связи. В связи с этим в информационную систему операторов мобильной связи будут вносить персональные идентификационные номера физических лиц (ПИНФЛ) новых и действующих абонентов-физических лиц.
С нового года планируется запуск электронного взаимодействия между мобильными операторами и Центром управления проектами электронного правительства и цифровой экономики при НАПУ. Операторов, в частности, могут обязать предоставлять по запросу центра о физическом лице:
• по ПИНФЛ абонента — телефонный номер абонента;
• по телефонному номеру абонента — ПИНФЛ абонента.
Системе идентификации также обеспечат доступ к базе данных биометрических паспортов, в том числе к фотографиям физических лиц, в соответствии с законодательством Узбекистана.
Кроме того, в законодательство планируется внести ответственность в отношении лиц, злоупотребляющих возможностями системы идентификации ради личной выгоды с причинением вреда правам или охраняемым законом интересам граждан либо государственным или общественным интересам.