28 yanvar kuni O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov yangi koronavirus infeksiyasi mavzusida yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqda Xalqaro press-klubning 29 yanvar kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishida sog‘liqni saqlash vazirining birinchi o‘rinbosari Bahodir Yusupaliyev ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hukumat rahbari kasallik tarqalishining oldini olish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan.
«Har bir idora va tashkilotga, shu jumladan Sog‘liqni saqlash vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi, Chegara qo‘shinlariga, ko‘rsatmalar berildi. Avvalo, koronavirusning kirib kelishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun chegaradagi sanitariya-karantin punktlari faoliyatini nazorat qilishimiz kerak. Bu allaqachon qilingan. Hozir u yerda xodimlarimiz ishlamoqda. Yuqumli kasalliklar bo‘yicha mutaxassis har bir punktga biriktirilgan va issiqlik o‘lchash uskunasi yordamida chegarani kesib o‘tgan aholining isitma bor-yo‘qligini tekshirib ko‘rishadi».
Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining 28 yanvar kunidagi vaziyat to‘g‘risidagi hisobotiga ko‘ra, dunyoda koronavirusdan o‘lganlar soni 106 kishini tashkil qiladi. 4593 ta kasallikka chalinish holati qayd etildi, 6973 kishi gumon qilinmoqda.
Bahodir Yusupaliyevning ta’kidlashicha, O‘zbekistonda koronavirus bilan kasallanish holatlari uchramagan.
«Koronavirus — bu havo tomchilari orqali odamdan odamga [asosan] aksirish va yo‘talish orqali yuqadigan infeksiyadir. Taqqoslaydigan bo‘lsak, u gripp singari havo orqali yuqadigan infeksiyaga o‘xshaydi. Alohida ta’kidlash kerakki, grippda o‘lim darajasi 2−4% ni tashkil qiladi. Koronavirusda ham o‘lim darajasi 2−4 foizni tashkil etadi», — dedi u.
Sog‘liqni saqlash vazirining birinchi o‘rinbosari ta’kidlaganidek, O‘zbekiston, zarurat tug‘ilgan aqtdimrda, ushbu kasallikka qarshi kurashishga qodir.
«Biz ushbu infeksiyaga qarshi kurashishimiz mumkin. Avvalo, siz gigiyena talablari va qoidalarini bilishingiz va ularga rioya qilishingiz kerak. Bu shuni anglatadiki, shamollagan odam niqob kiyishi va izolyatsiya qilinishi kerak. Kasallik alomatlari bo‘yicha tayinlangan dori-darmonlarni qabul qilish lozim. Bu davolash mumkin bo‘lgan kasallikdir», — dedi Bahodir Yusupaliyev.
Sog‘liqni saqlash vazirining birinchi o‘rinbosari har bir tibbiyot birlashmasida zaxira o‘rinlar yaratilgani va dori-darmonlar tayyorlanganligini qo‘shimcha qildi.
«Avvalo, har kim o‘ziga g‘amxo‘rlik qilishi kerak va tibbiyot xodimlari esa tegishli choralarni ko‘rishda davom etadilar», dedi u.
Avvalroq Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologiya farovonligi agentligi bosh mutaxassisi Lyudmila Kudasheva O‘zbekistonda davlat chegarasini kesib o‘tgan shaxslar, ayniqsa, Xitoydan kelayotganlarni tibbiy-sanitariya nazorat qilish kuchaytirganini ta’kidlagan edi.

Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов 28 января провел совещание на тему новой коронавирусной инфекции. Об этом на заседании Международного пресс-клуба 29 января сообщил первый заместитель министра здравоохранения Баходир Юсупалиев.
По его словам, глава правительства дал поручения по профилактике и предупреждению распространения болезни.
«Каждому ведомству и организации, включая Министерство здравоохранения, Министерство иностранных дел, Погранвойска, даны поручения. В первую очередь для предотвращения проникновения коронавируса мы должны взять под контроль деятельность санитарно-карантинных пунктов на границе. Это уже сделано. Сейчас наши сотрудники работают там. К каждому пункту прикреплен инфекционист, а с помощью тепловизора проверяют население, пересекающее границу, на наличие повышенной температуры», — рассказал он.
Согласно ситуативному отчету Всемирной организации здравоохранения от 28 января, общее количество умерших от коронавируса в мире составляет 106 человек. Зафиксировано 4593 случая заражения инфекцией, под подозрением находятся 6973 человека.
Баходир Юсупалиев отметил, что на территории Узбекистана ни одного случая заболевания коронавирусной инфекцией не выявлено.
«Коронавирус — это инфекция, которая передаетcя воздушно-капельным путем, [преимущественно] от человека к человеку при чихании и кашле. Если сравнивать, то это похоже на такую воздушно-капельную инфекцию, как грипп. Нужно отдельно отметить, что смертность от гриппа составляет 2−4%. И в случае с коронавирусом показатель смертности составляет 2−4%», — заявил он.
Как отметил первый замглавы Минздрава, Узбекистан способен бороться с этим заболеванием при необходимости.
«С этой инфекцией мы можем бороться. В первую очередь нужно знать и соблюдать требования и правила гигиены. Это значит, что человек с простудой должен носить маску и быть изолирован. Принимать соответствующие лекарства, назначенное симптоматическое лечение. Это заболевание, которое можно излечить», — подчеркнул Баходир Юсупалиев.
Первый замминистра здравоохранения добавил, что в каждом медицинском объединении созданы резервные места, подготовлены лекарства.
«В первую очередь каждый должен беречь себя, а медицинские сотрудники продолжат принимать соответствующие меры», — сказал он.
Ранее главный специалист Агентства санитарно-эпидемиологического благополучия при Минздраве Людмила Кудашева отметила, что в Узбекистане усилен медико-санитарный контроль лиц, пересекающих государственную границу, особенно прибывающих из Китая.
Агентство и Минздрав рекомендуют гражданам всегда соблюдать меры профилактики инфекционных заболеваний — избегать тесного контакта с животными, людьми, имеющими симптомы ОРВИ, чаще мыть руки с мылом, а также использовать гигиенические гели для рук. При ношении масок их нужно периодически менять. Не рекомендуется заниматься самолечением, особенно принимать антибиотики — они бессильны в борьбе с вирусом.