«O‘zbekneftgaz» va Amerikaning Air Products and Chemicals kompaniyalari sanoat gazlarini ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma korxona tashkil etish to‘g‘risidagi kelishuvni imzoladi. Hujjat Toshkentda «O‘zbekiston neft va gazi — OGU-2019» 23-xalqaro ko‘rgazmasi va anjumanida imzolandi, deya xabar qildi «O‘zbekneftgaz» matbuot xizmati.
Kompaniyalar o‘rtasidagi muzokaralar 2018 yil avgustidan davom etib kelmoqda. Qo‘shma ishchi guruh O‘zbekiston hududida va qo‘shni davlatlarda vodorod, kislorod, argon, karbonat angidrid va boshqa noyob sanoat gazlariga bo‘lgan talabni o‘rganib, tahlil qildi.
Ishchi guruh faoliyat yakunlari bo‘yicha O‘zbekistonda sanoat gazlarini ishlab chiqarish va tarqatish bilan shug‘ullanuvchi qo‘shma korxonani tashkil etish zarurligi to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Kelishuv mamlakatda sanoat gazlari bozori infratuzilmalarini shakllantirish va ksenon, kripton, geliy, argon va boshqa bir necha turdagi noyob gazlarni ishlab chiqarishni mahalliylashtirishga imkon yaratadi, deyiladi xabarda.

Компания «Узбекнефтегаз» и американская Air Products and Chemicals подписали соглашение о создании совместного предприятия по производству промышленных газов. Документ был подписан на 23-й международной выставке и конференции «Нефть и газ Узбекистана — OGU-2019» в Ташкенте, сообщила пресс-служба «Узбекнефтегаза».
Переговоры между компаниями велись с августа 2018 года. Совместная рабочая группа провела предварительный анализ и изучила потребности в промышленных газах, таких как водород, кислород, аргон, углекислый и редкие газы, как на территории Узбекистана, так и в сопредельных государствах.
По итогам деятельности рабочей группы была достигнута договоренность о необходимости создания совместного предприятия, которое будет заниматься производством и дистрибуцией промышленных газов в Узбекистане.
Соглашение позволит сформировать в стране инфраструктуру рынка промышленных газов и локализовать производство несколько видов редких газов, в числе которых ксенон, криптон, гелий, аргон и другие, говорится в сообщении.