Toshken davlat iqtisodiyot universitetida 22 oktyabr kuni Avstriya amaliy fanlar universiteti (IMC University Krems) bilan hamkorlikda tashkil etilgan mamlakatdagi birinchi O‘zbekiston-Avstriya qo‘shma fakulteti ochilishi bo‘lib o‘tdi.
Marosimda ishtirok etish uchun Toshkentga universitet bosh ijrochi direktori professor Karl Ennsfellner boshchiligidagi delegatsiya yetib keldi, deya xabar berdi O‘zbekiston TIV matbuot xizmati.
Qo‘shma fakultet 2019 yildan «eksportga ixtisoslashgan menejment» hamda «Turizm va ko‘ngil ochish maskanlari menejmenti» yo‘nalishlari bo‘yicha 100 nafar bakalavrni tayyorlashni boshlaydi.
Shartnomaga ko‘ra, talabalar magistraturada «Xalqaro biznes va eksportni boshqarish», «Raqamli biznes innovatsiyasi va transformatsiya» mutaxassisliklari bo‘yicha tahsil olishi mumkin bo‘ladi.
Ta’lim ingliz tilida olib boriladi va bitiruvchilarga birdaniga ikkita — TDIU va IMC University Krems diplomi beriladi.
IMC University Krems 1994 yilda xususiy Xalqaro biznes maktabi sifatida tashkil etilgan. 2002 yil aprelida Avstriya hukumati muassasa maqomini oshirib, uni Avstriya amaliy fanlar universiteti deb nomladi.
Bugungi kunda IMC University Krems ta’lim jarayoni va ingliz tilida o‘tilayotgan fanlar soni ko‘pligi bilan talabalarni qanoatlantiruvchi Avstriyada birinchi o‘rinda turuvchi universitet hisoblanadi. Ta’lim yakuniga yetganidan so‘ng ishga joylashish ko‘rsatkichi 98 foizni tashkil etadi.

В Ташкентском государственном экономическом университете 22 октября состоялось открытие первого в Узбекистане совместного узбекско-австрийского факультета, который создан в сотрудничестве с Университетом прикладных наук Австрии (IMC University Krems).
Для участия в церемонии в Ташкент прибыла делегация во главе с главным исполнительным директором университета профессором Карлом Эннсфеллнером, сообщила пресс-служба МИД Узбекистана.
Совместный факультет с 2019 года начнет подготовку 100 бакалавров по специальности «экспортоориентированный менеджмент», а также по направлению «управление туризмом и гостиничным делом».
Обучение будет осуществляться на английском языке, по завершении выпускники получат сразу два диплома — ТГЭУ и IMC University Krems.
IMC University Krems был основан в 1994 году в качестве частной Международной бизнес-школы. В апреле 2002 года правительство Австрии повысило статус учреждения и переименовало его в Университет прикладных наук Австрии.
Сегодня IMC University Krems занимает первое место в Австрии по индексам удовлетворенности студентов образовательным процессом и наибольшему количеству предметов, преподаваемых на английском языке. Уровень трудоустройства после завершения обучения составляет 98%. Университет имеет три института (бизнес-администрирование, здравоохранение и биотехнологии), которые готовят специалистов по 27 направлениям.