O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev meva-sabzavotlarni qayta ishlash, quritish, sharbat tayyorlash va eksport faoliyati bilan shug‘ullanuvchi Fruit industries korxonasi qurilishini boshlashga bag‘ishlangan marosimda ishtirok etdi. Bu haqda O‘zA xabar qildi.
Bu yerda 6 gektar maydonda ko‘chat yetishtiriladigan issiqxona, 255 gektar maydonda tomchilatib sug‘oriladigan intensiv bog‘ tashkil etiladi, 615 gektar maydonda sabzavot yetishtiriladi, 7 ming tonna meva-sabzavotni saqlashga mo‘ljallangan muzlatgich quriladi. Korxonani shu yilning uchinchi choragida ishga tushirish rejalashtirilgan. Bu yerda yiliga 30 ming tonna meva-sabzavot mahsulotlari qayta ishlanadi, 1250 ish o‘rni yaratiladi.
Yangi korxona «Toshkent vino kombinati» AJ va Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki bilan hamkorlikda tashkil etilmoqda. Loyihaning umumiy qiymati 24 million dollarni tashkil etadi.
Prezident korxonaning dastlabki bosqichi — meva-sabzavotlarni quritish liniyasining ish boshlashiga bag‘ishlangan ramziy tugmani bosdi. Karam va lavlagi misolida texnologik liniyaning ish jarayonini kuzatdi. Quritilgan mahsulotlar namunalari bilan tanishdi.
Davlat rahbari Xo‘jaobod tumanidagi «Navigul» qo‘shma korxonasi hududida tashkil etiladigan meva-sabzavotlarni qayta ishlash, muzlatish va sotishga ixtisoslashtirilgan yirik logistika kompleksi loyihasi bilan ham tanishdi. «Navigul» O‘zbekiston — Germaniya qo‘shma korxonasida tomat pastasi, quritilgan bulg‘or qalampiri, baqlajon, olma, olcha, o‘rik qoqisi singari mahsulotlar tayyorlanmoqda.
Asaka tumanidagi «Obod turmush orzusi» fermer xo‘jaligida tashkil etiladigan meva-sabzavotlarni quritish va muzlatgich tashkil etish, «O‘zbekoziqovqatxolding» kompaniyasi va tijorat banklari hamkorligida 2017−2018 yillarda amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan oziq-ovqat sohasini rivojlantirish dasturi loyihalari namoyish etildi.
Prezident mazkur loyihalarni o‘z vaqtida amalga oshirish, yangi korxonalarni malakali mutaxassislar bilan ta’minlash yuzasidan mutasaddilarga tegishli ko‘rsatmalar berdi. Yangi tashkil etilayotgan korxonalarga xomashyoni vaqtida yetkazib berish lozimligi ta’kidlandi.
Shu yerning o‘zida davlat rahbariga «O‘zbekcharmpoyabzali» uyushmasi va tijorat banklari hamkorligida viloyatda 2017−2018 yillarda amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan charmpoyabzal sohasini rivojlantirish dasturi va sohaga doir boshqa loyihalar, bozorlar infratuzilmasini yanada rivojlantirish bo‘yicha rejalashtirilayotgan chora-tadbirlar haqida ham ma’lumot berildi.
Shavkat Mirziyoyev ushbu loyihalar bilan tanishar ekan, tayyorlanadigan mahsulotlarni nafaqat ichki bozorga yetkazish, ekportga ham chiqarish choralarini ko‘rish zarurligini qayd etdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев принял участие в запуске строительства предприятия Fruit industries по переработке и сушке фруктов и овощей, а также производству сока, сообщило УзА.
Здесь также будет организована теплица для выращивания саженцев на площади 6 га и интенсивный сад с капельным орошением на 255 га. Планируется выращивать овощи на территории 615 га и построить холодильный склад для хранения 7000 тонн продукции. Введение предприятия в строй намечено на третий квартал. Годовая мощность переработки составит 30 тысяч тонн плодоовощной продукции, будет создано 1250 рабочих мест.
Новое предприятие создается компанией «Тошкент вино комбинати» и Национальным банком внешнеэкономической деятельности. Общая стоимость проекта составляет 24 млн долларов.
Президент, нажав символическую кнопку, дал старт реализации первой стадии проекта — строительству линии по сушке плодоовощной продукции, понаблюдал за полным циклом работы линии на примере сушки капусты и свеклы и осмотрел образцы сушеных продуктов.
Глава государства также ознакомился с проектом крупного логистического комплекса по переработке, заморозке и сбыту плодоовощной продукции, организуемого на территории узбекско-германского совместного предприятия «Навигул» Ходжаабадского района. Оно выпускает и экспортирует томатную пасту, сушеные болгарский перец, баклажаны, яблоки, вишню и персики.
Состоялись презентации проекта организации сушки плодоовощной продукции и холодильного склада в фермерском хозяйстве «Обод турмуш орзуси» Асакинского района, а также программы развития продовольственной сферы на 2017−2018 годы, реализуемой компанией «Узбекозиковкатхолдинг» и коммерческими банками.
Президент дал поручения по своевременной реализации этих проектов и обеспечению новых предприятий квалифицированными специалистами. Отмечалось, что новые предприятия должны быть бесперебойно обеспечены сырьем.
Здесь же главе государства были представлены программа развития кожевенно-обувного производства в области на 2017−2018 годы, реализуемая ассоциацией «Узбекчармпойабзали» и коммерческими банками, и другие проекты в данной отрасли, рассказано о запланированных мероприятиях по развитию инфраструктуры рынков.
Знакомясь с этими проектами, Шавкат Мирзиёев отметил необходимость поставлять производимую продукцию не только на внутренний, но и на внешний рынок.