O‘zbekiston rahbariyati Toshkentning Bunyodkor va Muqimiy ko‘chalari chorrahasidagi yo‘l o‘tkazgich qurilishini onlayn rejimda nazorat qilib bordi. Prezident Shavkat Mirziyoyevning Facebook-sahifasi va YouTube-kanaliga joylashtirilgan ob’ekt qurilishi jarayoni to‘g‘risidagi videorolik bunga guvohlik bermoqda.
«Bunyodkor va Muqimiy ko‘chalari kesishgan chorrahadagi ko‘prik qurilishi jarayoni boshqa muhim ob’ektlar qatori davlatimiz rahbari tomonidan zamonaviy videokuzatuv tizimi orqali ham shaxsan nazoratga olingandi», — deyiladi rolikka berilgan izohda. Izohdan ko‘rinib turibdiki, boshqa muhim ob’ektlar qurilishi ham xuddi shunday monitoring qilinmoqda.
Taymlaps rejimida tayyorlangan ikki daqiqalik rolikda qurilishning so‘nggi oyi aks ettirilgan. Qurilish ishlari «O‘zbekiston temir yo‘llari» AJ «Ko‘prikqurilish» tresti tomonidan amalga oshirildi.
Shanba kuni Prezident uzunligi 900 m, balandligi 6 m va kengligi 24 metr bo‘lgan olti polosali yo‘l o‘tkazgichni ochdi. Ko‘prikning ikki tomonida piyodalar uchun yopiq yer usti o‘tish yo‘lagi qurilgan.
Ayni paytda Bunyodkor va Cho‘ponota ko‘chalari chorrahasida ham shunga o‘xshash yo‘l o‘tkazgich bunyod etilmoqda.

Руководство Узбекистана контролировало строительство путепровода на пересечении улиц Бунёдкор и Мукими в Ташкенте в режиме онлайн. Об этом свидетельствует видеоролик о процессе строительства объекта, размещенный на Facebook-странице и в YouTube-канале Президента Шавката Мирзиёева.
«Руководством республики был установлен персональный контроль с использованием современных средств видеомониторинга», — отмечается в подписи к ролику. Судя по тексту, такой же мониторинг ведется и за другими крупными объектами строительства.
В двухминутном ролике, подготовленном в режиме таймлапс, уместился последний месяц строительства. Работа велась трестом «Куприккурилиш» при АО «Узбекистон темир йуллари».
В субботу Президент открыл новый путепровод, имеющий шесть полос движения, длину 900 м, высоту 6 м и ширину 24 м. С двух сторон моста построены надземные крытые переходы для пешеходов.