Ўзбекистонда мактаб дарсларига қатнашмаётган болаларнинг ота-оналарига ўқувчилар учун барча шароитлар мавжудлиги, уларнинг мактабга бориши учун ота-оналар масъулияти ҳақида эслатма шаклидаги огоҳлантириш хатлари юборила бошланди.
Бу маълумотни Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги матбуот котиби Дилфуза Собирова ижтимоий тармоқларда пайдо бўлган огоҳлантириш хати суратига изоҳ берар экан, тасдиқлади.
мактаблар, таълим, мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги
Troll.uz канали эълон қилган хат Ўзбекистонда болаларнинг таълим-тарбия олиши, ҳар томонлама комил инсон бўлиб етишиши, Ватан равнақига муносиб ҳисса қўшиши учун барча шароит яратилгани билан бошланади.
«Дунёнинг бошқа мамлакатларида учрамайдиган 11 йиллик бепул мажбурий таълим ҳам давлатимиз назоратидадир. Уларнинг таълим олишларини таъминлашга ота-оналар масъулдирлар. Бу юртимизда қатор қонун ва ҳужжатлар билан белгилаб қўйилган», — дейилади хатда.
Унда Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 47-моддасига кўра, болаларнинг мажбурий умумий ўрта таълим, ўрта махсус, касб-ҳунар таълими олишига ота-оналар ёки уларнинг ўрнини босувчи шахслар томонидан тўсқинлик қилиш БҲМнинг 10 бараваридан 15 бараваригача миқдорда жарима, бу ҳуқуқбузарлик маъмурий жазо чораси қўлланганидан кейин бир йил давомида такрор содир этилса, БҲМнинг 15 бараваридан 25 бараваригача миқдорда жарима солишга ёки 15 суткагача маъмурий қамоққа олишга сабаб бўлиши келтирилган.
Хатда ота-оналар ўз зиммаларига юклатилган масъулиятни адо этишлари, фарзандларининг мактабга боришига жиддий эътибор қаратишлари талаб этилган. «Акс ҳолда, қонунда белгиланган тартибда жавобгарликка тортилишингиз ҳақида қатъий огоҳлантирамиз!», — дейилади мактубда.
«Фарзандингиз тақдири ва келажагига бефарқ бўлманг!» — деган сўзлар билан тугайди хат.
Дилфуза Собирова ўз муносабатида Шавкат Мирзиёев 5 февраль куни бўлиб ўтган йиғилишда мактаблардаги инспектор-психологлар штатини Ички ишлар вазирлигидан Миллий гвардияга ўтказиш ҳақида эълон қилганини эслатди. Уларнинг асосий вазифаси ўқувчиларнинг таълим-тарбиясини ташкил этишда мактаб жамоаларига яқиндан кўмаклашиш, мунтазам дарс қолдирувчи ўқувчиларнинг ота-оналари билан ишлашдан иборат, — деди у.
Фарзандлари сабабсиз уч ва ундан ортиқ кун дарс қолдирган ота-оналарга зудлик билан огоҳлантириш хати юборилади.
«Бундан кўзланган мақсад дарсда иштирок этмаётган ўқувчилар оила аъзоларининг масъулияти ва жавобгарлигини оширишдан иборат», — деди матбуот котиби.
У Конституциянинг 77-моддаси ва «Таълим тўғрисида»ги қонуннинг 51-моддасини ҳам эслаб ўтди. Биринчисида шундай дейилади: «Ота-оналар ва уларнинг ўрнини босувчи шахслар ўз фарзандларини вояга етгунига қадар боқиши, уларнинг тарбияси, таълим олиши, соғлом, тўлақонли ва ҳар томонлама камол топиши хусусида ғамхўрлик қилишга мажбур».
Иккинчисида ота-оналарнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари кўрсатилган. Унга қуйидагилар киради:
• ўз болаларини инсонпарварлик, ватанпарварлик, меҳнатсеварлик, маънавий, миллий ва умуминсоний қадриятларни ҳурмат қилиш руҳида тарбиялаши;
• болаларининг умумий ўрта, ўрта махсус таълим ёки бошланғич профессионал таълим олишини таъминлаши;
• болаларининг ўқув машғулотларига қатнашишини таъминлаш ва ўзлаштириши устидан назоратни амалга ошириш;
• ўз болаларининг интеллектуал, маънавий ва жисмоний ривожланиши учун шарт-шароитлар яратиши;
• таълим ташкилотининг таълим-тарбия жараёнини тартибга солувчи ички тартиб-қоидаларига риоя этиши;
• жисмоний ва юридик шахслар билан муносабатларда, шу жумладан, судда махсус ваколатларсиз ўз болаларининг таълим соҳасидаги ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиши;
• таълим-тарбия жараёни иштирокчиларининг шаъни ва қадр-қимматини ҳурмат қилиши шарт.
Бир неча кун аввал президент билан учрашувдан сўнг Миллий гвардия мактабдаги давомат муаммосини ҳал қилиш билан шуғулланиши хабар қилинганди. Ходимларнинг ўқувчилар ва ўқитувчиларни масъулият ҳақида огоҳлантираётгани акс этган видеолар интернетда пайдо бўлиб, аҳолининг саволларига сабаб бўлди. «Газета.uz» Таълим вазирлиги ва Миллий гвардия вакилларининг фикрларини бир ерга тўплаган.

В Узбекистане родителям детей, пропускающих школу, начали отправлять предупредительные письма, в которых напоминается о наличии всех условий для учащихся и ответственности родителей за то, чтобы они посещали школу.
Эту информацию подтвердила пресс-секретарь Министерства дошкольного и школьного образования Дилфуза Собирова, комментируя появившееся в социальных сетях фото предупредительного письма.
мдшо, образование, школы
Письмо, которое опубликовал канал Troll.uz, начинается со слов о том, что в Узбекистане созданы все условия для того, чтобы дети получали образование и становились всесторонне развитыми людьми, способными вносить вклад в процветание Родины.
«Бесплатное 11-летнее обязательное образование, не встречающееся в других странах мира, также находится под контролем государства. Ответственность за получение образования несут родители. Это указано в ряде законов и документов нашей страны», — говорится в письме.
В нём приводится статья 47 из Административного кодекса, согласно которой воспрепятствование родителями или лицами, их заменяющими, получению детьми обязательного общего среднего, среднего специального, профессионального образования влечёт наложение штрафа от 10 до 15 базовых расчётных величин, а повторное совершение этого нарушения в течение года — штрафа от 15 до 25 БРВ или административный арест до 15 суток.
Родителей в письме призывают выполнять свои обязанности и уделить серьёзное внимание посещению их детьми школ. «В противном случае серьёзно предупреждаем вас о привлечении к ответственности в порядке, предусмотренном законодательством!» — говорится в письме.
«Не будьте безразличными к судьбе и будущему своего ребёнка!» — такими словами заканчивается письмо.
Дилфуза Собирова в своём комментарии напомнила, что на совещании 5 февраля президент Шавкат Мирзиёев сообщил о передаче штата инспекторов-психологов в школах от МВД Национальной гвардии. Их задача — помогать школьным коллективам в организации образовательно-воспитательного процесса и работать с родителями учащихся, пропускающих школу, отметила она.
Предупредительное письмо оперативно отправляется родителям, чьи дети без уважительной причины пропустили три и более дня занятий.
«Цель — повысить ответственность членов семей учащихся, не участвующих в занятиях», — сообщила пресс-секретарь.
Она также напомнила о статье 77 Конституции и статье 51 Закона об образовании. Первая гласит: «Родители и заменяющие их лица обязаны содержать своих детей до их совершеннолетия, заботиться об их воспитании, образовании, здоровом, полноценном и гармоничном развитии».
Вторая перечисляет права и обязанности родителей. К последним относятся:
• воспитывать своих детей в духе гуманизма, патриотизма, трудолюбия, уважения духовных, национальных и общечеловеческих ценностей;
• обеспечивать получение детьми общего среднего и среднего специального или начального профессионального образования;
• обеспечивать посещение детьми учебных занятий и осуществлять контроль за их успеваемостью;
• создавать условия для интеллектуального, духовного и физического развития своих детей;
• соблюдать правила внутреннего распорядка образовательной организации, регулирующие образовательно-воспитательный процесс;
• защищать права и законные интересы своих детей в области образования в отношениях с физическими и юридическими лицами, в том числе в суде, без специальных полномочий;
• уважать честь и достоинство участников образовательно-воспитательного процесса.
Накануне сообщалось, что после совещания у президента к решению проблемы посещаемости школ подключилась Нацгвардия. В интернете появились записи, на которых сотрудники предупреждают учеников и учителей об ответственности, что вызвало вопросы у общественности. «Газета.uz» публиковала комментарии Минобразования и Нацгвардии.