Миллий гвардия ҳамда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги томонидан мактабларда давомат муаммоси билан шуғулланувчи махсус ишчи гуруҳи тузилди.
Бу ҳақдаги хабардан сўнг интернетда Миллий гвардия ходимларининг мактабларга бориб, ота-оналар ва ўқитувчиларга огоҳлантириш хатлари жўнатаётгани, синфларда телефондан фойдаланишни тақиқлаётгани ҳамда ўқитувчиларга синфдаги ўқувчилар дарсида қатнашмаётгани учун жавобгарлик борлигини айтаётгани акс этган фото ва видеолар пайдо бўлди.
Видеолардан бирида Миллий гвардия ходими шундай дейди: «Телефон ўйнаб, интернет ўйнаб ўтирадиганлар диққатига: Бугундан бошлаб синфга ҳеч қанақа телефон олиб кирилмайди. Ҳамма телефон ўқитувчиларда қолади… Эртага келиб, биз ўтирамиз. Ҳар куни давомат [бўлади]. Соат 8:00 дан кириш тўхтатилади, 8:10 да ҳамма дарсда ўтирган бўлиши керак. [Ўқувчи] иккинчи соатга келдими, ўқитувчи жазоланади. Мен [Андижон шаҳри] ҳокими Ғофуржон Ғуломовичга [Абдураҳмонов] чиқариб юбораман».
Х (собиқ Twitter) ижтимоий тармоғида ҳам мактаблардан бирининг синф раҳбари овозли хабар юбориб, унда ўқувчилардан мактабга кечикмасдан соат 7:40 да етиб келишни сўрагани ҳақида ёзилди. «Кечга қолганлар билан Гвардия гаплашармуш. Гвардияга ёзма тушунтириш берар эканмиз. Кеча биринчи синф боласини эшик олдида ушлаб, ота-онасини чақиртиришибди», — дейди муаллиф. Бу ҳақда Telegram ва бошқа ижтимоий тармоқлардаги каналларда ҳам ёзилмоқда. Масалан, Platforma.uz канали: «Болаларга қўрқув эмас, мотивация бериш лозим», деб ёзган.
Ҳуқуқбузарлик ва дарс қолдириш
Шавкат Мирзиёев 5 февраль куни бўлиб ўтган йиғилишда ўтган йили вояга етмаганлар 3,5 минг жиноят содир этгани, 50 минг нафар бола мунтазам равишда мактабга бормаётганини айтганди.
«Нима учун ҳокимлар ҳар ҳафтада битта мактабга бориб, ўқувчиларнинг шароити ва тарбияси билан шуғулланмайди? Ахир Болалар масаласи бўйича миллий комиссияга ҳокимлар масъул эмасми? Мактаблардаги 2000 та инспектор-психолог штати Ички ишлар [вазирлиги]дан Миллий гвардия ўтказилади. Жўраев (Миллий гвардия қўмондони Рустам Жўраев — таҳр.) икки ой муддатда ўқувчиларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш орқали уларда «ҳуқуқбузарликларга қарши иммунитет»ни яратиш бўйича тизим қилади», — деди давлат раҳбари.
Президент Рустам Жўраевга мактабгача ва мактаб таълими вазири Ҳилола Умарова билан биргаликда «энг оғир 1000 та мактабларда давоматни яхшилаш тажрибасини жорий этиш» бўйича топшириқ берди. Шунингдек, Миллий гвардия бошқа вазирлик ва идоралар билан ҳамкорликда ўқувчиларнинг бўш вақтларини мазмунли ўтказиш, касбга йўналтириш, тарбиялаш бўйича ота-оналар, маҳалла фаоллари билан ҳамкорликда иш олиб бориш тизимини яратиш устида ишлайди.
«Тарбияси ва ўқишида муаммо бўлган ўқувчиларнинг ота-оналари ва маҳалла фаоллари билан шуғулланиб, муаммоларни ечишга қаратилган аниқ чоралар кўради. Агар мактабнинг ичига бутун халқ, бутун жамоат билан кирмасак, натижа бўлмайди», — деганди Шавкат Мирзиёев.
Ким нимага жавоб беради?
Педагог, «Халқ таълими Инфо» лойиҳаси асосчиси Улуғбек Пўлатовнинг ёзишича, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги билан ҳамкорликда махсус ишчи гуруҳ тузилгандан сўнг Миллий гвардия ходимлари ҳар куни мактабларга бориб, давомат ва ўқувчиларнинг билим олишига доир масалалар билан шуғулланмоқда.
«Аммо баъзи ҳудудларда Миллий гвардия вакиллари мактаб маъмуриятининг ички ишларига ҳам аралашишни бошлаб юборганлиги ҳақида эътирозлар етиб келяпти. Мурожаатчиларнинг айтишича, энди мактаб директори, ўринбосари ёки педагог ходим турли хил йиғилиш, тадбир, семинар ёки бошқа сабаб билан мактабга келмайдиган бўлса, уларни жавобгарликка тортиш ҳақида тақдимнома чиқарилиши мумкин», — деб ёзади у.
Яъни мактаб директори, ўринбосари ёки педагогик жамоаси бирон сабабга кўра мактабга келмаса, Миллий гвардия ходимидан рухсат сўраши керак, деб ёзди Улуғбек Пўлатов.
Таълим соҳаси бўйича эксперт Комил Жалиловнинг таъкидлашича, дарсга қатнашмаслик муаммо, лекин жиноят эмас.
«Муаммонинг илдизи аксар ҳолларда ёки мактабдаги таълим сифати билан боғлиқ бўлади (масалан, ўқувчи бу пайтда репетиторда бўлади), ёки оиладаги иқтисодий, ижтимоий сабаблар туфайли бўлади. Демак, муаммонинг илдизига етиш, оқибат эмас, сабабни ҳал қилиш керак — бу зинҳор Миллий гвардиянинг (ёки бошқа ҳарбий, ярим ҳарбий) структуранинг иши эмас, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигининг иши, агар ўқувчининг мактабга келмаётгани ортида оила билан боғлиқ вазият бўлса, ижтимоий ҳимоя органларининг иши», — таъкидлади у.
Шунингдек, Комил Жалилов яқинда қабул қилинган «Педагогнинг мақоми тўғрисида»ги қонунда ўқитувчининг касбий фаолиятига аралашиш, унинг фаолиятини асоссиз текшириш, ўқитувчининг ўқувчилар билимини тўғри ва холисона баҳолашига таъсир кўрсатиш, шунингдек, ўз хизмат вазифаларини бажаришда унга тўсқинлик қилиш тақиқланганига эътибор қаратди.
ММТВ муносабати
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги матбуот котиби Дилфуза Собирова президент билан бўлиб ўтган йиғилишда мактаб инспекторлари ва психологлар таркиби Ички ишлар вазирлигидан Миллий гвардияга ўтказилганини эслатди.
Унинг сўзларига кўра, Мактаб вазирлиги ва Миллий гвардия масъул ходимларидан иборат ишчи гуруҳ аъзолари ўқувчиларнинг давомат масаласини «ота-оналар ва маҳалла фаоллари билан ҳамкорликда ташкил этиш бўйича» ўрганиш ишлари олиб бормоқда.
«Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тизимидаги мактаб ўқитувчилари ва ходимларининг ишга келиб-кетиши ёки бошқа меҳнат мажбуриятларига амал қилиш жараёнлари вазирлик ва унинг ҳудудий бўлинмалари томонидан тартибга солинади. Педагоглар фаолияти бошқа ташкилотлар томонидан назорат қилинади, деган мазмунда тарқатилаётган хабарлар асоссиз эканини маълум қиламиз», — деб ёзади у.
Шунингдек, матбуот котиб «ёлғон ва асоссиз мазмундаги хабарларни тарқатганлик учун мамлакат қонунчилигига мувофиқ тегишли жазо чоралари қўлланишини» эслатди.
Унинг изоҳига муносабат билдирган Комил Жалиловнинг айтишича, «ота-онага қўрқинчли огоҳлантириш хатлари бериш орқали, ўқувчиларни ва ўқитувчиларни формали ходим билан қўрқитиш» билан муаммони ҳал қилиб бўлмайди.
«Мактаб — болани қўрқитиб, таҳдид билан олиб келадиган каторга эмас, ўқувчи учун хавфсиз, дўстона муҳит бўлиши керак. Шундагина ўрганиш жараёни рўй беради. Мактабга келмаётган ўқувчилар билан бола психологиясини, бола тилини тушунадиган, бола ишонадиган мутахассис шуғулланиши керак», — таъкидлади у.
Мутахассис, шунингдек, Миллий гвардия ходимининг дарсларда телефондан фойдаланишни тақиқлагани ва ўқувчилар дарсига қатнашмагани учун ўқитувчиларни жазолаш ҳақида гапирган гапини эслатди.
Миллий гвардия изоҳи
Миллий гвардия матбуот хизмати ушбу ташкилот давомат муаммосини ҳал қилишга жалб этилгани сабабларини тушунтириб, вазиятнинг жиддийлиги ҳақида ёзди.
Турли ташкилотлар йиллар давомида мактаб давомати муаммоси билан шуғулланган. Жумладан, 2013 йилда прокурорлар маҳаллий ҳокимликлар, таълим муассасалари ва бошқа масъул идоралар билан биргаликда бу масалага жавобгар бўлган. Кейинчалик бу муаммо билан профилактика инспекторлари шуғуллана бошлаган ва Халқ таълими, Ички ишлар, Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирликлари, Ёшлар ишлари агентлиги вакиллари томонидан «Давомат» рейдлари ўтказилган.
«Миллий гвардиянинг вазифаси болалар ва ота-оналар билан мақсадли, шу жумладан, психологик иш олиб бориш, „оила — маҳалла — мактаб“ занжиридаги барча бўғинларнинг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш ва ниҳоят, болаларнинг ривожланиши ва тарбиясига ҳисса қўшадиган тадбирлар — от спорти, камондан отиш, психологларнинг маҳорат сабоқлари, ҳарбий техника кўргазмалари ва, умуман, Миллий гвардия фаол ўтказадиган ва тажриба орттирган барча нарсаларни ташкил этишдан иборат», — дейилади Миллий гвардия хабарида.
Инспектор-психологлар ва маҳалла раисларининг ота-оналар ва дарс қолдираётган ўқувчилар билан суҳбатларида болаларни «бурғулаш» ёки ўқитувчиларга босим ўтказишга заррача ишора йўқ, дея таъкидлади ташкилот.
Давоматни назорат қилиш ўқитувчиларни ўқувчиларнинг уйларига бориш ва уларни ўқишга кўндириш масъулиятидан озод қилади, айниқса, ота-оналарни бошланғич мактаб таълими зарурлигига ишонтиришга ҳаракат қилади. Уларнинг кўпчилиги фарзандларини турли хил шароитларда мактабга боришларига рухсат бермайди, баҳоналар — объектив эмас, дея Миллий гвардия вазиятни тушунтирди.
Давоматни назорат қилиш орқали Миллий гвардия болаларнинг мактабга бормаслик сабабларини аниқлайди ва мавжуд муаммоларни бартараф этиш учун бу ҳақда тегишли тузилмаларни хабардор қилади. Болалар билан ички ишлар вазирлигидан ўтказилган профессионал психологлар суҳбатлашади. Уларнинг доимий иш жойи мактаб бўлиб, у ерда фақат фуқаролик кийимида бўлади, дея таъкидлади Миллий гвардия.
Мактабга бормаслик сабаблари жуда турлича, ёзди Миллий гвардия матбуот хизмати. Масалан, мактаблардан бирининг 8-синфида 34 кишидан бор-йўғи 17 нафари дарсга келган. Фарзандлар, ота-оналар, қариндошлар билан суҳбатдан маълум бўлдики, уларнинг маълум бир қисми оилада бола учун оддий кийим (мавсумий) ва жиҳозлар сотиб олиш учун пул йўқлиги сабаб мактабга бормайди. Бу ҳолатда Миллий гвардия маҳаллага хабар беради.
Бир вилоятда бола жисмоний тарбия фани учун спорт формаси йўқлиги сабабли мактабга бормаган. Соқчилар ўз ташаббуси билан уни сумка, форма ва кроссовка билан таъминлаган. Бошқа вилоятда учинчи синф ўқувчисини биринчи синф ўқувчиси бўлган синглиси билан Миллий гвардия ходимлари мактабга олиб боради, чунки улар узоқда яшайди ва оилада икки фарзанднинг йўлкирасига пул йўқ. «Ҳозир Миллий гвардия учун асосий нарса ана шундай болаларга ёрдам беришдир», — таъкидлади матбуот хизмати.
«Баъзи болалар тадбиркор ота-оналарига ёрдам бериш учун мактабга бормайди. Ушбу ота-оналар ўқишни муҳим деб билишмайди. Бундай ҳолатларда ота-оналар Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 47-моддаси (Болаларни тарбиялаш ва уларга таълим бериш борасидаги мажбуриятларни бажармаслик) бўйича жавобгарлик ҳақида огоҳлантирилади. Фарзандларини мактабга юборишдан қатъиян бош тортган ота-оналар жаримага тортилган ҳолатлар (ҳозирча камдан-кам) бўлган», — дейилади ташкилот хабарида.
Уларнинг сўзларига кўра, мактабда барибир ўқитувчи йўқ, деб репетитор ёллаган ота-оналар ҳам бор. Аммо репетиторлар одатда битта ёки иккита фандан (кўпинча математика ва инглиз тилидан) дарс беришади. Ўқитувчиларнинг етишмаслиги расмийлар ҳал қилмоқчи бўлган ҳақиқий муаммо ҳисобланади.
«Агар болалардан бири зўравонлик туфайли мактабга бормаса, бу назоратга олинади, психолог болалар билан ишлайди (жабрланувчи ҳам, зўравонликни амалга оширганлар ҳам, иккала томоннинг ота-оналари ҳам). Ҳозирча фақат бир нафар ўсмир дарсга келмаганига шундай сабаб кўрсатган», — дейилади Миллий гвардия хабарида.
«Кўпгина вилоятлар ва Тошкент шаҳридаги бозорларда, шунингдек, дарс вақтида интернет-кафеларда гвардия ходимлари патруль хизмати пайтида вояга етмаганларни пайқаб қолишади. Улар ўсмирнинг исмини, ёшини, нима учун мактабда эмаслигини аниқлайди — лекин куч ишлатмай, жуда мулойимлик билан. Асосий мақсад ота-оналар билан боғланиш, кейинги ҳаракатлар ота-оналар билан олиб борилади», — дейилади матбуот хизмати хабарида.
«Ота-онаси ишлашга кетган, лекин бувиси ёки бошқа қариндошлари чидаш бермаётган болалар тоифаси ҳам бор. Ниҳоят, шундай болалар борки, ўқитувчилар уларни ҳал қила олмайди. Бу ерда иш икки жабҳада олиб борилади — ҳам ота-оналар, ҳам болалар билан», — деб ёзди Миллий гвардия.
«Таъкидлаш жоизки, ҳар бир вазиятда қўрқув уйғотмасдан, балки мактаб ва ўқитувчиларга ҳурмат туйғусини уйғотишга қаратилган ўзига хос ёндашув бўлади», — дея таъкидлади Миллий гвардия ўқитувчиларни калтаклаш ҳолатларини эслаб.
2021 йил ёзида президент қарори билан Меҳрибонлик уйлари Миллий гвардияга бириктирилганди. Унга меҳрибонлик уйларидаги болаларни ота-оналарига қайтариш, васий тайинлаш ва фарзандликка олишга кўмаклашиш вазифалари юкланганди.

В Узбекистане создана специальная рабочая группа Национальной гвардии и Министерства дошкольного и школьного образования, которая займётся проблемой посещаемости в школах страны.
Вслед за новостью об этом в интернете появились фотографии и видеозаписи, на которых видно, как сотрудники Нацгвардии посещают школы, направляют письма-предупреждения родителям и учителям, а также запрещают использование телефонов в классах и указывают учителям на ответственность за прогулы учеников.
На одной видеозаписи сотрудник Нацгвардии говорит: «Наблюдаются случаи, когда играют в телефоне, сидят в интернете. С сегодняшнего дня нельзя приносить телефон в класс. Все телефоны останутся у учителей, в коробке… С завтрашнего дня мы будем здесь сидеть, каждый день будет [проверка] посещаемости. С 8:00 приостанавливается вход в школу, в 8:10 уже все должны сидеть в классе. [Если ученик опаздывает] и приходит на второе занятие, учитель будет наказан. Я выйду с представлением на хокима [Андижана] Гофуржона Гуломовича [Абдурахманова]».
В X (бывший Twitter) также сообщается, что классный руководитель одной из школ отправила голосовое сообщение о том, чтобы учащиеся приходили в школу в 7:40 — без опозданий. «С опоздавшими будет общаться сотрудник гвардии. Нам придётся писать объяснительную гвардии? Вчера первоклассника задержали у дверей и вызвали его родителей», — написал автор. Об этом также пишут в каналах в Telegram и других соцсетях. Канал Platforma.uz, к примеру, написал: «Детям нужно давать не страх, а мотивацию».
Правонарушения и пропуски
На совещании 5 февраля президент Шавкат Мирзиёев заявил, что в прошлом году несовершеннолетние совершили 3500 преступлений, а 50 тысяч детей регулярно не посещают школу.
«Почему хокимы раз в неделю не посещают одну школу и не занимаются условиями и воспитанием учащихся? Разве не хокимы ответственны за Национальную комиссию по делам детей? Штат из 2000 инспекторов-психологов в школах будет передан от МВД в систему Национальной гвардии. Джураев (командующий Нацгвардией Рустам Джураев — ред.) в течение двух месяцев создаст систему формирования у детей „иммунитета к правонарушениям“ путём воспитания их в духе патриотизма», — заявил глава государства.
Президент поручил Рустаму Джураеву вместе с министром дошкольного и школьного образования Хилолой Умаровой внедрить «опыт по улучшению посещаемости в 1000 самых „тяжёлых“ школ». Нацгвардия также совместно с другими министерствами и ведомствами будет работать над созданием системы содержательного проведения свободного времени, профессиональной ориентации, воспитания и совместной работы с родителям учащихся и активистов махаллей.
«Они примут конкретные меры по работе с родителями детей, у которых проблемы с воспитанием и учёбой, и активистами махаллей, а также по решению проблем. Если мы не войдём в школы всей нацией и всей общественностью, не будет результата», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Кто за что отвечает?
Педагог, основатель проекта «Информация народного образования» Улугбек Пулатов сообщил, что после создания специальной рабочей группы совместно с Министерством дошкольного и школьного образования сотрудники Нацгвардии ежедневно посещают школы, чтобы заниматься вопросами посещаемости и обучением учащихся.
«Однако в некоторых регионах есть жалобы на то, что представители Нацгвардии начали вмешиваться во внутренние дела администрации школы. Заявители утверждают, что теперь, если директор школы, его заместитель или преподавательский состав не приезжают в школу из-за различных собраний, мероприятий, семинаров или по другим причинам, на них может быть составлено представление о привлечении к ответственности», — написал он.
То есть, если по каким-то причинам директор школы, заместитель или педагогический работник не приходит в школу, он должен спросить разрешения у сотрудника Нацгвардии, отметил Улугбек Пулатов.
Эксперт в сфере образования Комил Джалилов отметил, что прогулы — это проблема, но это не преступление.
«В большинстве случаев корень проблемы связан либо с качеством образования в школе (например, ученик в это время находится у репетитора), либо с экономическими и социальными причинами в семье. Поэтому необходимо докопаться до корня проблемы, решать проблему, а не последствия. А это задача не Нацгвардии (или любой другой военной, военизированной) структуры, а Министерства дошкольного и школьного образования. Если причиной отсутствия учащегося в школе является семейная ситуация, то это работа органов социальной защиты», — подчеркнул он.
Комил Джалилов также указал, что по недавно принятому закону «О статусе педагога» запрещается вмешательство в профессиональную деятельность педагога, необоснованная проверка его деятельности, влияние на правильную и объективную оценку педагогом знаний обучающихся, а также воспрепятствование выполнению им своих служебных обязанностей.
Реакция МДШО
Пресс-секретарь Министерства дошкольного и школьного образования Дилфуза Собирова напомнила, что на совещании у президента было объявлено о передаче штата школьных инспекторов-психологов из МВД в Национальную гвардию.
По её словам, члены рабочей группы в составе ответственных сотрудников МДШО и Нацгвардии проводят изучения вопроса посещаемости в ряде школ, «обеспечивая их учёбу и воспитание в сотрудничестве с родителями и местными активистами».
«Порядок прихода и ухода с работы школьных учителей и сотрудников Министерства дошкольного и школьного образования или выполнения иных трудовых обязанностей регулируются министерством и его региональными подразделениями. Сообщения о том, что деятельность педагогов контролируется другими ведомствами, необоснованны», — написала она.
Пресс-секретарь также напомнила, что «за распространение ложных и необоснованных сообщений могут применяться соответствующие наказания в соответствии с законодательством нашей страны».
Комил Джалилов, реагируя на комментарий пресс-секретаря, заявил, что проблему невозможно решить путём рассылки «пугающих писем-предупреждений родителям и запугивания учеников и учителей сотрудниками в форме».
«Школа должна быть безопасной и дружелюбной средой для ученика, а не местом, которое пугает и где угрожают ребёнку. Только после этого начнётся процесс обучения. С учениками, которые не приходят в школу, должен заниматься специалист, который разбирается в детской психологии, понимает ребёнка и которому доверяет ребёнок», — подчеркнул он.
Эксперт также напомнил цитату сотрудника Нацгвардии, где тот запрещает использование телефонов в классах и говорит о наказании учителей за прогулы учеников.
Комментарий Нацгвардии
В пресс-службе Нацгвардии Узбекистана пояснили причины, по которым эту структуру было решено подключить к решению проблемы посещаемости, а также описали серьёзность ситуации.
Проблемой посещаемости школ в разные годы занимались различные организации. В 2013 году, например, этим вопросом занимались прокуроры совместно с местными хокимиятами, образовательными заведениями и другими ответственными органами. Позже этой проблемой начали заниматься инспекторы профилактики, проводились рейды «Посещаемость» представителями Министерства народного образования, МВД, Министерства по поддержке махалли и семьи, а также Агентства по делам молодёжи.
«Задача Нацгвардии — адресная работа с детьми и родителями, в том числе психологическая, консолидация усилий всех звеньев цепи „семья — махалля — школа“ и, наконец, организация мероприятий, способствующих развитию и воспитанию детей — тот же конный спорт, стрельба из лука, мастер-классы психологов, выставки военной техники и всё, что уже активно проводит Нацгвардия, в чём уже наработан опыт», — сообщили в Нацгвардии.
В беседах инспекторов-психологов и махаллинских председателей с родителями и учениками, пропускающими занятия, нет ни малейшего намёка на то, чтобы «муштровать» детей или оказать давление на учителей, подчеркнули в структуре.
Контроль над посещаемостью позволит освободить учителей от обязанностей ходить по домам учеников и уговаривать их учиться, а в особенности пытаться убедить в необходимости базового школьного образования родителей, многие из которых сами не пускают детей в школу под разными предлогами — объективными и нет, пояснили ситуацию в Нацгвардии.
Путём контроля посещаемости Нацгвардия будет выявлять причины, по которым дети не посещают школу, и информировать об этом соответствующие структуры для решения имеющихся проблем. Беседовать с детьми будут профессиональные психологи — те, что переданы из МВД. Их постоянным рабочим местом будет школа, где они будут исключительно в гражданской одежде, подчеркнули в Нацгвардии.
Причины непосещения школы бывают самые разные, рассказали в пресс-службе Нацгвардии. Например, в 8-м классе одной из школ из 34 человек на занятия пришли всего 17. Из бесед с детьми, родителями и родственниками выяснилось, что некоторый процент не посещает школу из-за отсутствия денег в семье, и у детей нет денег на дорогу, на нормальную одежду (по сезону) и принадлежностей. В этом случае Нацгвардия сообщает в махаллю.
В одной области ребёнок не ходил в школу, когда есть физкультура, так как у него не было спортивной формы. Гвардейцы по своей инициативе обеспечили его сумкой, формой и кроссовками. В другом регионе третьеклассника с сестрёнкой-первоклассницей сотрудники Нацгвардии будут отвозить в школу, так как они живут далеко, а на двоих детей у семьи денег на дорогу нет. «Сейчас для Нацгвардии главное — помочь таким детям», — подчеркнули в пресс-службе.
«Часть детей не ходит в школу, так как помогает родителям-предпринимателям. Родители не считают важным учиться. В этом случае родителей предупреждают об ответственности по статье 47 Административного кодекса (невыполнение обязанностей по воспитанию и обучению детей). Были случаи (пока мало), когда штрафовали родителей, которые категорически отказывались отправлять детей в школу», — рассказали в структуре.
Есть родители, которые наняли репетиторов, говоря, что в школе, по их словам, всё равно учителей нет. Но репетиторы обычно обучают только по одному-двум предметам (чаще всего — математика и английский язык). Нехватка учителей — реальная проблема, которую власти намерены решать.
«Если кто-то из детей не посещает школу из-за буллинга, это берётся на контроль, с детьми (и жертвой, и теми, кто устроил травлю, а также родителями обеих сторон) работает психолог. Пока только один подросток назвал такую причину пропуска», — сообщили в Нацгвардии.
«На рынках во многих областях и в Ташкенте, а также в интернет-кафе в часы, когда в школах идут уроки, гвардейцы при патрулировании замечают несовершеннолетних. Выясняют, как зовут подростка, сколько ему лет, почему не школе — но делают это предельно вежливо, без применения силы. Главная цель — связаться с родителями, и дальнейшая работа будет вестись с родителями», — отметили в пресс-службе.
«Есть категория детей, у которых родители уехали на заработки, а бабушка или другие родственники не справляются. Наконец, есть дети с таким поведением, с которым учителя просто не могут справиться. Здесь работа ведётся по двум фронтам — и с родителями, и с детьми», — сказали в Нацгвардии.
«Важно подчеркнуть, что к каждой ситуации будет дифференцированный подход, без попыток внушить страх, но воспитать уважительное отношение к школе и учителям», — отметили в Нацгвардии, напомнив о ряде случаев избиения учителей.
Летом 2021 года решением президента за Национальной гвардией были закреплены детские дома. На неё были возложены задачи по содействию возврату воспитанников детдомов к родителям, назначению опекунов и усыновлению детей.