Тошкент вилояти Зангиота туманида 29 апрель куни ўтказилган тезкор тадбир давомида Юқори Чирчиқ тумани ҳудудидаги ғалла ва чорвачилик учун мўлжалланган 260 гектар ерни 400 минг долларга сотмоқчи бўлган шахс қўлга олинди. Бу ҳақда Ўзбекистон ИИВ матбуот хизмати хабар берди.
«Чирчиқ шағал саралаш» корхонасининг 39 ёшли директори 40 минг доллар бўнак олаётган вақтда қўлга олинди. Маълум қилинишича, у кадастр идораларида ишлайдиган танишлари орқали керакли ҳужжатларни расмийлаштиришга ваъда берган.
Гумонланувчига нисбатан Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти томонидан Жиноят кодексининг 168-моддаси 4-қисми «а» банди (Жуда кўп миқдорда фирибгарлик) ва 28,211-моддаси 3-қисми «а» (Жуда кўп миқдорда пора бериш) банди билан жиноят иши қўзғатилди. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В Зангиатинском районе Ташкентской области в ходе оперативного мероприятия 29 апреля был задержан мужчина, пытавшийся продать 260 га земли, предназначенной для зерноводства и животноводства, в Юкоричирчикском районе за 400 тысяч долларов. Об этом сообщила пресс-служба Министерства внутренних дел Узбекистана.
39-летнего директора предприятия «Чирчик шагал саралаш» задержали при получении аванса в размере 40 тысяч долларов. Сообщается, что он обещал оформить нужные документы через знакомых, работающих в органах кадастра.
В отношении подозреваемого Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре возбудил уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 168 (мошенничество в особо крупном размере) и пункту «а» части 3 статьи 211 (дача взятки в особо крупном размере) через статью 21 (умышленное преступление) Уголовного кодекса. Ведётся следствие.