Сешанба куни эрталаб Британиянинг Titan Airways авиакомпаниясининг А330−300 юк ташувчи самолёти (G-EODS) носозлик туфайли Тошкент аэропортидан Лондондаги Станстед аэропортига уча олмади. Бу ҳақда Uzbekistan Airports матбуот хизмати «Газета.uz» сўровига жавобан маълум қилди.
Носозлик соат 10:39 да самолёт AWC288 рейсини амалга ошириш учун 1-учиш-қўниш йўлагида турган пайтда аниқланган.
Самолётни 1-учиш-қўниш йўлагида шатакка олишга қарор қилинди. Учиш-қўниш йўлагини ушбу лайнер эгаллагани сабабли бир самолёт 2-йўлакка қўнди.
Flightradar24 хизматида парвоз изи.Flightradar24 хизматида парвоз изи.
Аэропорт ёпилмади ва одатдагидек ишламоқда, дейилади матбуот хизмати хабарида. Самолёт тушдан кейин ҳавога кўтарилиши керак.
Эслатиб ўтамиз, Тошкентда кечаси кучли қор ёғиб, учиш-қўниш йўлакларини қордан тозалаш ишлари олиб борилаётган вақтда бир қатор рейслар бошқа йўналишлар орқали ҳаракатланди.

Во вторник утром грузовой самолёт A330−300 (G-EODS) британской авиакомпании Titan Airways не смог совершить вылет из аэропорта Ташкента в аэропорт Станстед Лондона из-за неисправности. Об этом на запрос «Газеты.uz» сообщили в пресс-службе компании Uzbekistan Airports.
Неисправность была обнаружена в 10:39, когда самолёт находился на взлётно-посадочной полосе-1 (ВПП) для выполнения рейса AWC288.
Было принято решение буксировать самолёт с ВПП-1. Поскольку полоса была занята этим лайнером, один самолёт ушёл на второй круг и позже произвёл посадку на ВПП-2.
Аэропорт не закрывался и работал в штатном режиме, отметили в пресс-службе. Самолёт должен вылететь во второй половине дня.
Отметим, что ночью в Ташкенте шёл сильный снег, и в аэропорту производилась очистка взлётно-посадочных полос.