Ўзбекистон омбудсмани Феруза Эшматова матбуот хизмати БМТ сайтида эълон қилинган хабарга муносабат билдирди. Унда ташкилот мустақил экспертлари Ўзбекистон озчиликлар ҳуқуқлари ҳимоячиларини таъқиб қилишни тўхтатиши кераклигини таъкидлаб, аввалроқ 16 йилга озодликдан маҳрум этилган ҳуқуқ фаоли Даулетмурат Тажимуратовнинг аҳволидан чуқур хавотир билдиришган.
«Ҳуқуқ ҳимоячиси Урганч шаҳридаги 11-сонли тергов изолятори ходимлари томонидан жисмоний ва руҳий босимга учраган. Унинг сочи зўрлик билан қирқилган. Тергов изолятори ходимлари бошқа маҳкумларни уни қўрқитиш ва ҳақорат қилишга мажбурлаган. Унинг соғлиғи жиддий ташвиш уйғотмоқда», — деди экспертлар.
Экспертларнинг қайд этишича, давлатлар «ўзбошимчалик билан ҳибсдан сақланиш, сўз эркинлиги ва уюшмалар эркинлигини кафолатлаш, ҳеч қандай камситишларсиз маҳбусларнинг қадр-қимматини таъминлаш мажбуриятига эга».
Махсус маърузачилар 2023 йил август ойида ушбу иш юзасидан Ўзбекистон ҳукуматига мактуб жўнатган, аммо ҳозирча жавоб олмаганини маълум қилди.
Омбудсман матбуот хизмати 2022 йил 15 июль куни Ўзбекистон Олий Мажлиси Кенгашларининг қўшма қарори билан Қорақалпоғистон Республикасида юз берган ҳолат юзасидан мустақил текширув ўтказиш бўйича комиссия тузилганини эслатиб ўтди. Омбудсман, депутатлар, маҳаллий ва халқаро нодавлат нотижорат ташкилотларидан иборат Комиссия аъзолари 16 июлдан Қорақалпоғистон Республикасида ўзининг мустақил ўрганишларини бошлаган.
Комиссия аъзолари Хоразм вилоятининг Урганч шаҳридаги 11-сон тергов ҳибсхонасига ташриф буюриб, у ерда сақланаётган шахслар шароитларини ўрганган ва Даулетмурат Тажимуратов билан ҳам учрашишган.
«Учрашувда Д.Тажимуратов унга нисбатан тергов ҳаракатлари давомида ва тергов ҳибсхонасида ҳеч қандай қийноқ, босим ёки тазйиқлар бўлмагани, овқатларнинг сифати ва ҳибсхонадаги бошқа шароитлар бўйича ҳеч қандай эътирози йўқлигини билдирган. Шунингдек, Тажимуратов адвокат билан таъминланганини ва адвокатининг у билан учрашишида ҳеч қандай қаршиликлар йўқлигини, оила аъзолари билан ҳам қисқа муддатли учрашув ўтказилганлигини ҳамда посилка ва йўқловлар олаётганини маълум қилган», — дейилади хабарда.
Даулетмурат Тажимуратов суд мажлисида. Фото: «Газета.uz»Даулетмурат Тажимуратов суд мажлисида. Фото: «Газета.uz»Омбудсман ва унинг ҳузуридаги жамоатчилик гуруҳи вакиллари Даулетмурат Тажимуратов билан 2023 йилнинг 6 май куни у Тошкент вилояти Зангиота туманидаги 1-сон тергов ҳибсхонасида сақланганида ва 9 сентябрь куни Навоий вилоятидаги 11-сон жазони ижро этиш колониясида жазо муддатини ўтаётган пайтида ҳам учрашган.
«Д.Тажимуратов суд-тергов жараёнларида ва жазо муддатини ўташ чоғида ўзига нисбатан қийноқ ёки тазйиқ ўтказиш ҳолатлари қўлланилмаганлигини, фақатгина ўзига нисбатан чиқарилган суд ҳукмидан норози эканлигини маълум қилган», — дейилади омбудсман хабарида.
Эслатиб ўтамиз, суд жараёнларида Даулетмурат Тажимуратов бир неча бор қийноқлар қўлланилганини маълум қилган эди. Бош прокуратура суд сўровидан сўнг текшириш ўтказди ва судланувчининг танасида қийноқлар ёки жароҳат излари йўқлигини, унинг аҳволи юзасидан тергов изолятори маъмуриятига мурожаат қилмаганини билдирди.
Даулетмурат Тажимуратов 2022 йил июлида Қорақалпоғистонда содир бўлган воқеалар юзасидан қўзғатилган жиноий иш бўйича 16 йилга озодликдан маҳрум этилди. Январь ойида биринчи инстанция суди уни бир қатор айбловлар, жумладан, ҳокимиятни эгаллаб олиш учун тил бириктириш ва оммавий тартибсизликлар уюштиришда айбдор деб топди. Апелляция суди июнь бошида ҳукмни ўз кучида қолдирди. Тажимуратовнинг адвокати Сергей Майоров апелляция суди қарорини «адолатсиз» ва «ноқонуний» деб атади.

Пресс-служба омбудсмана Узбекистана Ферузы Эшматовой отреагировала на новость, опубликованную на сайте ООН. В ней независимые эксперты организации заявили, что Узбекистан должен прекратить преследование защитников прав меньшинств, и выразили глубокую обеспокоенность состоянием правозащитника Даулетмурата Тажимуратова, ранее осуждённого на 16 лет лишения свободы.
«Правозащитник подвергался физическому и психологическому давлению со стороны сотрудников СИЗО № 11 города Ургенча, — заявили эксперты. — Его насильно обрили наголо. Сотрудники СИЗО заставляли других заключённых запугивать и оскорблять его. Состояние его здоровья вызывает серьёзную озабоченность».
Эксперты также заявили, что «государства обязаны воздерживаться от произвольных арестов и задержаний, гарантировать свободу выражения мнений и объединений, а также обеспечивать достоинство задержанных без какой-либо дискриминации».
Специальные докладчики (независимые эксперты, назначаемые Советом ООН по правам человека) направили письмо правительству Узбекистана по этому делу в августе 2023 года, но ответа пока не получили.
Пресс-служба обмудсмана напомнила, что 15 июля 2022 года в Узбекистане была образована комиссия для проведения независимого расследования июльских событий в Каракалпакстане. Члены комиссии в составе омбудсмена, депутатов, местных и международных неправительственных некоммерческих организаций с 16 июля начали самостоятельное изучение в Каракалпакстане.
В офисе омбудсмана заявили, что встречались с Даулетмуратом Тажимуратовым в сентябре 2022 года во время посещения следственного изолятора №11 в Ургенче в Хорезмской области.
«В ходе встречи Тажимуратов заявил, что во время следствия и в СИЗО к нему не применялись пытки, давление и угрозы, а также он не имеет возражений к качеству питания и другим условиям в СИЗО. Тажимуратов также заявил, что у него есть адвокат и нет препятствий для встречи с ним. Он сообщил, что провёл короткую встречу с членами семьи, получает посылки и передачи», — говорится в сообщении.
Даулетмурат Тажимуратов на судебном заседании. Фото: «Газета.uz»
Кроме того, представители уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека встречались с Даулетмуратом Тажимуратовым 6 мая 2023 года в следственном изоляторе Зангиатинского района Ташкентской области и 9 сентября в колонии №11 в Навоийской области.
«Тажимуратов заявил, что в ходе следствия и приговора к нему не применялись пытки и угрозы, он был лишь недоволен вынесенным ему приговором суда», — говорится в сообщении суда.
Напомним, в ходе судебных процессов Даулетмурат Тажимуратов несколько раз заявлял о пытках. Генпрокуратура после запроса суда провела проверку и сообщила, что на теле подсудимого не было признаков пыток или следов повреждений, а также он не обращался в администрацию СИЗО касательно состояния его здоровья.
Даулетмурат Тажимуратов был осуждён на 16 лет лишения свободы по уголовному делу о событиях в Каракалпакстане в июле 2022 года. Суд первой инстанции в январе признал его виновным по ряду обвинений, включая заговор с целью захвата власти и организацию массовых беспорядков. Апелляционная инстанция в начале июня оставила приговор в силе. Адвокат Тажимуратова Сергей Майоров назвал решение апелляционного суда «несправедливым» и «незаконным».