Ўзбекистон Олий суди Жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати душанба куни 2022 йил 1−2 июль кунлари Қорақалпоғистонда содир бўлган воқеалар юзасидан жиноят иши бўйича 16 нафар маҳкум номидан берилган апелляция шикоятини кўриб чиқиш якунлари бўйича қарор чиқарди. Шу билан бирга, шартли ҳукм қилинган 4 нафар шахсга нисбатан прокуратура протести кўриб чиқилди.
«Газета.uz» мухбирининг хабар беришича, 8 нафар айбланувчига нисбатан жазо қамоқ жазосидан озодликни чеклашга ўзгартирилди, улар суд залида озод қилинди.
- Бахтияр Кадирбергеновга тайинланган 7 йил озодликдан маҳрум қилиш жазоси 5 йил озодликни чеклаш жазосига;
- Байрам Сейтниязовга тайинланган 8 йил озодликдан маҳрум қилиш жазоси 4 йил озодликни чеклаш жазосига;
- Саидабулла Медетовга тайинланган 7 йил озодликдан маҳрум қилиш жазоси 5 йил озодликни чеклаш жазосига;
- Кахарман Сейтимовга тайинланган 5 йил озодликдан маҳрум қилиш жазоси 5 йил озодликни чеклаш жазосига;
- Полат Нурниязовга тайинланган 4 йил озодликдан маҳрум қилиш жазоси 4 йил озодликни чеклаш жазосига;
- Саиипназар Калимовга тайинланган 6 йил озодликдан маҳрум қилиш жазоси 5 йил озодликни чеклаш жазосига;
- Нурлан Султамуратовга тайинланган 3 йил озодликдан маҳрум қилиш жазоси 3 йил озодликни чеклаш жазосига;
- Арсиланбек Темирхановга тайинланган 6 йил озодликдан маҳрум қилиш жазоси 5 йил озодликни чеклаш жазосига ўзгартирилди.
Озодлик шартларида улар тунги вақтда уйдан чиқмасликлари, оммавий тадбирларда қатнашмасликлари ва пробация органига мунтазам равишда ҳисобот беришлари шарт.
Суд қуйидаги айбланувчиларнинг жазони енгиллаштириш ҳақидаги илтимосномаларини қисман қаноатлантирди:
- Даулетмурат Джиемуратовга тайинланган 8 йил озодликдан маҳрум қилиш жазоси 6 йил;
- Аллабай Токимбетовга тайинланган 8 йил 6 ой озодликдан маҳрум қилиш жазоси 5 йил 6 ой;
- Амирбек Адилбековга тайинланган 7 йил озодликдан маҳрум қилиш жазоси 5 йил;
- Нурлан Найиповга тайинланган 7 йил озодликдан маҳрум қилиш жазоси 4 йил;
- Разбек Бекмуратовга тайинланган 8 йил озодликдан маҳрум қилиш жазоси 6 йил;
- Султанбек Каиповга тайинланган 8 йил озодликдан маҳрум қилиш жазоси 5 йил озодликдан маҳрум қилиш жазосига келтирилди.
Асосий айбланувчи Даулетмурат Тажимуратовга нисбатан ҳукм ўзгаришсиз қолдирилди, суд унинг аризасини қаноатлантирмасдан қолдиришга қарор қилди — 16 йилга озодликдан маҳрум қилиш.
Январь ойидаги ҳукм эълон қилинганидан кўп ўтмай ҳибсда вафот этган Полат Шамшетовга нисбатан суд унинг ҳуқуқларини тиклаш ва мулкини меросхўрларига қайтариш тўғрисида қарор чиқарди.
Озодликни чеклашни қамоқ жазоси билан алмаштиришни талаб қилган Лолагул Каллихонова, Азамат Турданов, Ахмет Сметуллаев ва Азамат Нуратдиновларга нисбатан прокуратура протести суд томонидан қаноатлантирилмади. Уларнинг жазоси ўзгаришсиз қолдирилди.
Шунингдек, суд жиноят иши бўйича келтирилган зарарларни қоплаш мақсадида хатланган А.Турданов, А.Сметуллаев, Н.Найипов, Р. Бекмуратов, С.Каипов, К.Сейтимов, А.Адилбековга тегишли мол-мулклар хатловдан чиқарилиб, эгаларига қайтарилишини белгиланди.

Судебная коллегия по уголовным делам Верховного суда Узбекистана в понедельник вынесла определение по итогам рассмотрения апелляционных жалоб от имени 16 осуждённых по уголовному делу о событиях 1−2 июля 2022 года в Каракалпакстане. Одновременно рассматривался протест прокуратуры в отношении 4 человек, которые были осуждены условно.
Как передаёт корреспондент «Газеты.uz», в отношении Полата Шамшетова, который скончался в заключении вскоре после оглашения январского приговора, суд постановил отменить часть приговора, касающуюся назначения наказания, снять арест с его недвижимого имущества и вернуть его наследникам.
Наказание восьми подсудимых изменено с лишения свободы на ограничение свободы, они были освобождены в зале суда. Это
- Бахтияр Кадирбергенов — с 7 лет лишения свободы на 5 лет ограничения свободы;
- Байрам Сейтниязов — с 8 лет лишения свободы на 4 года ограничения свободы;
- Саидабулла Медетов — с 7 лет лишения свободы на 5 лет ограничения свободы;
- Кахарман Сейтимов — с 5 лет лишения свободы на 5 лет ограничения свободы;
- Полат Нурниязов — с 4 лет лишения свободы на 4 года ограничения свободы;
- Саиыпназар Калимов — с 6 лет лишения свободы на 5 лет ограничения свободы;
- Нурлан Султанмуратов — с 3 лет лишения свободы на 3 года ограничения свободы; и
- Арсыланбек Темирханов — с 6 лет лишения свободы на 5 лет ограничения свободы.
Условия освобождения предусматривают, что они не должны покидать дом в ночное время, не должны участвовать в массовых мероприятиях и должны регулярно отчитываться в органе пробации.
Суд частично удовлетворил ходатайства о смягчении наказания следующим подсудимым:
- Даулетмурату Джиемуратову — с 8 до 6 лет ограничения свободы;
- Нурлану Найыпову — с 7 до 4 лет лишения свободы;
- Разбеку Бекмуратову — с 8 до 6 лет лишения свободы;
- Султанбеку Каипову — с 8 до 5 лет лишения свободы;
- Аллабаю Токымбетову — с 8,5 до 6,5 лет лишения свободы; и
- Амирбеку Адилбекову — с 7 до 5 лет лишения свободы.
Приговор главному фигуранту Даулетмурату Тажимуратову был оставлен без изменений, суд постановил оставить его ходатайство без удовлетворения — 16 лет лишения свободы.
Протест прокуратуры в отношении Лолагул Каллыхановой, Азамата Турданова, Ахмета Сметуллаева и Азамата Нуратдинова, которая требовала заменить ограничение свободы на лишение свободы, суд отклонил. Наказание им оставлено без изменений.
Суд также решил, что имущество, в том числе недвижимость и автомобили, арестованное в целях возмещения ущерба в рамках уголовного дела, должно быть возвращено следующим осуждённым: А. Турданову, А. Сметуллаеву, Н. Найыпову, Р. Бекмуратову, С. Каипову, К. Сейтимову и А. Адилбекову.
Остальные части приговора суда первой инстанции оставлены без изменений.
«Газета.uz» вела прямую трансляцию оглашения решения суда апелляционной инстанции.
Дело рассматривалось под председательством судьи Верховного суда Аскара Бекманова, а также судьями Санобар Мамадалиевой и Акромом Утаевым.