Европа Иттифоқи ва БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги вакиллари 11 октябр куни «Сурхондарё вилоятининг Афғонистон фуқароларини ўқитиш ва касбга тайёрлаш бўйича имкониятларини кенгайтириш» лойиҳасининг иккинчи босқичи ишга туширилиши муносабати билан Термизга ташриф буюрди, дея хабар берди ЕИ ва БМТТД матбуот хизматлари «Газета.uz»га.
Лойиҳанинг ўзи 2022 йилда Сурхондарё вилоятида Афғонистон фуқаролари учун янги таълим имкониятларини яратиш, ёшлар ва аёлларга алоҳида эътибор қаратиш мақсадида бошланган эди. Европа Иттифоқи ушбу ташаббус учун 1 млн евро ажратди, БМТТД эса уни амалга оширмоқда.
Лойиҳа натижасида 330 дан ортиқ афғон фуқаролари таҳсил олди, у, шунингдек, Афғонистон фуқароларини ўқитиш таълим маркази (ECTAC) салоҳиятини мустаҳкамлади.
Лойиҳанинг иккинчи босқичи 400 нафар талабани маҳаллий ва жаҳон миқёсида, жумладан, Афғонистонда ҳам талаб юқори бўлган касблар бўйича ўқитишни қўллаб-қувватлайди. Энг яхши талабалар ўқишни давом эттиришлари, бизнесни бошқариш кўникмаларига эга бўлишлари ва ўз ғояларини реал даромадга айлантириш учун кичик грантлар соҳибига айланишлари мумкин.
«Европа Иттифоқи Афғонистон халқини қўллаб-қувватлаш тарафдори ва биз Сурхондарё вилоятида вақтинча истиқомат қилаётган Афғонистон фуқароларини қўллаб-қувватлаш мақсадида Ўзбекистон ҳукумати, Термиз шаҳридаги Афғонистон фуқаролари учун таълим маркази ва БМТТД билан ҳамкорликни давом эттириш имкониятидан мамнунмиз», — дея таъкидлади ЕИнинг Ўзбекистондаги элчиси Шарлот Адриан.
«Иккинчи босқич доирасида амалга оширилаётган ташаббус нафақат афғон фуқароларига қўшимча таълим ва касб-ҳунар таълими олиш имкониятини беради, балки шу орқали уларнинг турмуш тарзини қўллаб-қувватлайди, уларнинг Ўзбекистонда бўлишини янада хавфсиз ва барқарор қилади», — дея қўшимча қилди у.
«Биз афғон фуқароларига ишчи кучида муваффақият калити бўлган ва маҳаллий иқтисодиётни ривожлантиришга ҳисса қўшадиган амалий кўникма ва билимлар билан таъминлаш бўйича лойиҳамизнинг миссиясини кенгайтирмоқдамиз, — деди БМТТДнинг Ўзбекистондаги доимий вакили вазифасини бажарувчи Анас Файяд Карман. — Бу Афғонистон ва Ўзбекистон ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш, минтақавий ҳамкорлик ва барқарорликни ривожлантиришга ҳам хизмат қилади».
Ташриф давомида ЕИ ва БМТТД делегацияси аъзолари ECTAC ходимлари ва афғонистонлик талабалар билан учрашиб, улар билан лойиҳанинг боришини муҳокама қилдилар ҳамда ҳамкорлик йўналишларини белгилаб олдилар.
Ташриф давомида миссия аъзолари Термиз шаҳри ва Шўрчи туманидаги Давлат хизматлари марказлари (ДХМ), шунингдек, Шўрчи туманидаги аҳоли зич яшайдиган «Гулистон» маҳалласида жойлашган Ўзбекистонда биринчи ноёб ўзига ўзи хизмат кўрсатиш бурчаги билан ҳам танишдилар.
Ўз-ўзига хизмат кўрсатиш бурчаги Ўзбекистон Адлия вазирлиги, Европа Иттифоқи ва БМТТДнинг «Ўзбекистон қишлоқ жойларида давлат хизматлари кўрсатишни яхшилаш ва бошқарув даражасини ошириш» (IPSD) қўшма лойиҳаси доирасида ташкил этилган бўлиб, у ерда одамлар интерактив сенсорли стенд ёрдамида давлат хизматларини мустақил равишда олишлари мумкин.
Сурхондарё вилояти Шўрчи туманидаги ДХМ IPSD лойиҳаси доирасида тажриба майдонлари сифатида танланган етти марказдан бири ҳисобланади. У жиҳозлар (серверлар, шахсий компьютерлар, тармоқ ва телекоммуникация қурилмалари, видеокузатув қурилмалари, фойдаланувчиларнинг фикр-мулоҳазаларини билдирувчи қурилмалар ва бошқалар), фуқаролар учун қулай кутиш зонаси ва кондиционер тизими билан жиҳозланган.
2021 йил октябридан 2023 йил июнига қадар Шўрчин тумани ДХМ қошидаги хотин-қизлар маслаҳат гуруҳлари мутахассисларига 1781 нафар фуқаро, жумладан, 639 нафар аёллар, 257 нафар эркак, 435 нафар ёшлар, 79 нафар кексалар, 36 нафар ногиронлар мурожаат қилди. Уларнинг барчасига давлат хизматлари ҳақида батафсил маълумот берилди, шунингдек, давлат хизматларини онлайн тарзда олишда кўмак берилди. 533 нафар фуқарога ҳуқуқий, психологик, ижтимоий ва тадбиркорлик масалалари бўйича маслаҳатлар берилди.

Представители Европейского союза и ПРООН в Узбекистане 11 октября посетили Термез в ознаменование запуска второй фазы проекта «Расширение возможностей Сурхандарьинской области по обучению и профессиональной подготовке афганских граждан», сообщили «Газете.uz» в пресс-службах ЕС и ПРООН.
Сам проект был запущен в 2022 году для создания новых возможностей получения образования для граждан Афганистана в Сурхандарьинской области с уделением особого внимания молодёжи и женщинам. Европейский союз выделил на эту инициативу 1 млн евро, ее реализацией занимается ПРООН.
В результате проекта обучение прошли более 330 граждан Афганистана, он также способствовал укреплению возможностей Образовательного центра по обучению граждан Афганистана (ECTAC).
В рамках второго этапа проекта будет оказана поддержка в обучении 400 студентов наиболее востребованным профессиям как на местном, так и на мировом уровне, в том числе в Афганистане. Лучшие студенты смогут продолжить своё образование, получив навыки управления бизнесом, и стать обладателями небольших грантов, чтобы воплотить свои идеи в реальные доходы.
«Европейский союз привержен делу поддержки народа Афганистана, и мы рады возможности продолжить наше партнёрство с правительством Узбекистана, Образовательным центром по обучению граждан Афганистана в Термезе и ПРООН по поддержке граждан Афганистана, временно проживающих в Сурхандарьинской области Узбекистана», — заявила посол ЕС в Узбекистане Шарлот Адриан.
«Инициатива, реализуемая в рамках второго этапа, не только предоставляет афганским гражданам возможность получить дополнительное образование и профессиональную подготовку, тем самым поддерживая их жизнедеятельность, но и сделает их пребывание в Узбекистане более безопасным и устойчивым», — добавила она.
«Мы расширяем задачи нашего проекта, чтобы дать афганским гражданам практические навыки и знания, которые являются залогом успеха в трудовой деятельности и способствуют развитию местной экономики, — сказал Анас Файяд Карман, и.о. постоянного представителя ПРООН в Узбекистане. — Это также способствует укреплению связей между Афганистаном и Узбекистаном, развитию регионального сотрудничества и стабильности».
В ходе визита члены делегации ЕС и ПРООН встретилась с сотрудниками ECTAC и афганскими студентами, с которыми обсудили ход реализации проекта и определили направления сотрудничества.
В рамках визита члены миссии также ознакомились с центрами государственных услуг (ЦГУ) Термеза и Шурчинского района, а также первым в Узбекистане уникальным уголком самообслуживания, расположенным в махалле Гулистон, одной из самых густонаселённых (около 4500 человек) махаллей Шурчинского района.
Уголок самообслуживания был создан в рамках совместного проекта Министерства юстиции Узбекистана, Европейского союза и ПРООН «Совершенствование предоставления государственных услуг и повышение уровня управления в сельских районах Узбекистана» (IPSD), где люди могут самостоятельно получать государственные услуги с помощью интерактивного сенсорного стенда.
ЦГУ Шурчинского района Сурхандарьинской области — один из семи центров, выбранных в качестве пилотных объектов в рамках проекта IPSD. Он оснащён оборудованием (серверы, ПК, сетевые и телекоммуникационные устройства, устройства видеонаблюдения, устройства для обратной связи с пользователями
С октября 2021 года по июнь 2023 года только к экспертам женских консультативных групп на базе ЦГУ Шурчинского района обратились 1781 граждан, в том числе 639 женщин, 257 мужчин, 435 молодых людей, 79 пожилых людей, 36 людей с инвалидностью. Всем им была предоставлена подробная информация о государственных услугах, а также оказана помощь в получении государственных услуг в формате онлайн. 533 гражданина получили консультации по юридическим, психологическим, социальным и бизнес-вопросам.
При финансировании Европейского Союза ПРООН оказывает поддержку Министерству юстиции в создании инклюзивных условий для всех категорий посетителей путём предоставления технической поддержки и экспертизы, направленной на соответствие центров госуслуг современным стандартам инклюзивного городского планирования и техническим требованиям, в том числе с особым вниманием к людям с инвалидностью.