БМТ ва унинг барча институтлари дастурий ҳужжат — «Ўзбекистон — 2030» стратегиясини амалий амалга оширишда ёрдам беришга тайёр. Бу ҳақда ташкилот бош котиби Антониу Гутерриш 19 сентябрь куни Нью-Йоркда БМТ Бош ассамблеясининг 78-сессияси доирасидаги Шавкат Мирзиёев билан учрашувида маълум қилди.
Ўзбекистон президенти матбуот хизмати хабарига кўра, БМТ раҳбари «Ўзбекистонни ислоҳ қилиш бўйича янги стратегияга киритилган мақсад ва вазифларнинг кўламдорлигини, улар Барқарор ривожланиш мақсадлари билан тўлиқ ҳамоҳанглиги»ни қайд этди.
Томонлар Ўзбекистоннинг БМТ билан ҳамкорлигини янада кенгайтириш истиқболлари, энг аввало, барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий вазифа ва мақсадларни рўёбга чиқариш масалаларини кўриб чиқди.
Айни пайтда қарийб 140 та дастур ва лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилмоқда. Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Бош ассамблеясининг 6 та резолюцияси қабул қилинди, Оролбўйи минтақаси аҳосилини ижтимоий қўллаб-қувватлаш учун махсус Траст фонди фаолият юритмоқда.
Антониу Гутерриш Бош ассамблея сессиясида Шавкат Мирзиёев томонидан билдирилган, глобал ва минтақавий муаммоларга ечим топиш борасида илгари сурилган ташаббус ва таклифлар муҳим аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Музокаралар якунида Ўзбекистон билан БМТ ўртасидаги кенг кўламли шерикликни чуқурлаштиришнинг устувор йўналишлари бўйича «йўл харитаси»ни ишлаб чиқишга келишиб олинди.

ООН и все её институты готовы содействовать в практической реализации программного документа — Стратегии «Узбекистан-2030». Об этом на встрече с президентом Шавкатом Мирзиёевым в рамках 78-й сессии Генеральной ассамблеи ООН в Нью-Йорке 19 сентября заявил генеральный секретарь организации Антониу Гутерриш.
Как сообщает пресс-служба президента Узбекистана, глава ООН «отметил масштабность целей и задач новой стратегии реформ Узбекистана и её полную созвучность Целям устойчивого развития ООН.
Стороны обсудили перспективы расширения сотрудничества Узбекистана с ООН, прежде всего по реализации национальных задач и целей в области устойчивого развития.
В настоящее время реализуется порядка 140 совместных программ и проектов. Под эгидой ООН действует Трастовый фонд для социальной поддержки населения региона Приаралья. Совместно проводятся крупные международные мероприятия, в частности, по вопросам обеспечения продовольственной безопасности, развития туризма, борьбы с бедностью и климатическими изменениями.
Антониу Гутерриш подчеркнул важность озвученных Шавкатом Мирзиёевым на сессии Генассамблеи предложений и инициатив для решения актуальных глобальных и региональных проблем.
По итогам переговоров достигнута договорённость о разработке «дорожной карты» по приоритетным направлениям углубления партнёрства между Узбекистаном и ООН.