Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Ғайрат Фозилов Литванинг Вильнюс шаҳрида UZ Euro Ўзбекистон савдо уйининг расмий очилиш маросимида иштирок этди, деб хабар қилмоқда ТИВ матбуот хизмати.
Маросимда Литва ҳукумати, жамоатчилик ва ишбилармон доиралари вакиллари ҳам иштирок этди.
Тадбирда Ўзбекистон ва Литва ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини янада ошириш учун салмоқли салоҳиятга эга экани мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро савдони фаоллаштиришга хизмат қиладиган ушбу механизмнинг ишга туширилиши Ўзбекистон ва Литва ўртасидаги алоқаларнинг ҳар томонлама ривожланиб бораётганининг ёрқин ифодаси эканли қайд этилди.
Савдо уйи фаолияти икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасидаги шериклик ва мазмунли мулоқотни сезиларли даражада фаоллаштириши таъкидланди.

Заместитель министра иностранных дел Узбекистана Гайрат Фозилов принял участие в официальной церемонии открытия торгового дома Узбекистана UZ Euro Trade House в Вильнюсе (Литва), сообщила пресс-служба МИДа.
В церемонии также приняли участие представители правительства, общественных и деловых кругов Литвы.
На мероприятии отмечалось, что Узбекистан и Литва обладают значительным потенциалом для увеличения объёмов двусторонней торговли, и запуск такого востребованного механизма поддержки взаимной торговли рассматривается в качестве отражения нарастающих контактов и всестороннего сотрудничества между Узбекистаном и Литвой.
Подчёркивалось, что работа торгового дома позволит существенно активизировать партнёрство и предметный диалог бизнес-сообществ двух стран.