Сурхондарё вилояти ҳудуди ҳисобланмиш Амударё ўртасидаги Пайғамбар ороли ҳудудида содир бўлган ҳодиса пайтида яраланган олти нафар Афғонистон фуқароси Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий марказининг (РШТЁИМ) Термиз филиалида даволанмоқда. «Газета.uz» мухбири Аброр Қурбонмуротов тиббиёт муассасига борди ва жабрланганларнинг аҳволи ҳақида маълумот олди.
21 август куни ДХХ Чегара қўшинлари Сурхондарё вилоятида Давлат чегарасини ноқонуний тарзда кесиб ўтиб, Амударё ўртасидаги Пайғамбар оролига қизилмия илдизини қазиб олишни мақсад қилган 24 нафар Афғонистон фуқароси қўлга олинганини маълум қилди. Шу куниёқ Ўзбекистон ва Афғонистон махсус хизматлари чегарадаги воқеани муҳокама қилишди. Ўзбекистон ТИВ Ўзбекистон Пайғамбар оролидаги воқеада «ҳар икки томондан ҳам қоидабузарликлар содир бўлганини» тан олди. Можаро оқибатида икки нафар Афғонистон фуқароси ҳалок бўлди, 6 нафари жароҳатланди.
РШТЁИМ филиали қабулхонасида «Газета.uz» мухбирига ҳақиқатдан ҳам 21 август куни Пайғамбар ороли ҳудудидан 6 нафар яраланган афғонистонлик келтирилганини тасдиқлашди. Ҳозир улар хирургия бўлимида даволанишмоқда. Бўлим эшиги олдидаги ДХХнинг икки ходими яраланган афғон фуқароларини қўриқлашаётганини таъкидлаган.
Улар билан суҳбатлашишга ижозат сўралганда эса ходимлар раҳбариятдан рухсат олиш кераклиги сабабли розилик бера олмасликларини айтишди. Телефон орқали «Газета.uz» нашри журналисти келгани ва яралаган Афғонистон фуқаролари билан кўришмоқчи эканлигини билдиришганида эса, раҳбарият сўровни рад этди.
Журналист қўшни мамлакат фуқароларнинг бир нафари ўнг оёғидан яралангани, қолганлари эса енгил тан жароҳатлари олишганини аниқлашга муваффақ бўлди. Улар шифохонага қандай аҳволда келгани ҳақидаги саволга эса, «улар деҳқонлар бўлиши мумкинлиги,чегарачилардан қочиб, қамишзорлар ичида ҳам турли енгил жароҳатлар олган бўлиши мумкинлиги, ҳозир барча яраланганларнинг соғлиги яхши аҳволда эканлигини» маълум қилишди.
Ходимларнинг сўзларига кўра, уларга давлат томонидан барча шароитлар яратиб берилган, ҳеч қандай муаммо мавжуд эмас, уларнинг аҳволи яхши деб баҳоланмоқда ва ўзлари бемалол ҳаракат қилмоқда. Мазкур маълумотларни ҳамшира ҳам тасдиқлади.
Яраланганларни даволаётган марказ шифокори Ф.Тўраев ҳам журналист билан телефон орқали суҳбатда раҳбарият рухсатисиз уларнинг аҳволи ҳақида ҳеч қандай маълумот бера олмаслигини қайд этди.
Бундан ташқари, «Газета.uz» Афғонистоннинг Термиздаги бош консули Муҳаммад Идрис Заршойдан афғонистонликларнинг кейинги тақдири ҳақида сўради. Консулнинг айтишича, бу воқеалар ҳақида эшитган, бироқ, унда ҳали Ўзбекистон чегарасидан ноқонуний ўтган Афғонистон фуқаролари ҳақида бирор маълумот мавжуд эмас.

Шесть граждан Афганистана, получивших ранения в ходе недавнего инцидента на территории острова Арал Пайгамбар на реке Амударья (территория Сурхандарьинской области Узбекистана), находятся в областном филиале Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи (РНЦЭМП) в Термезе. Корреспондент «Газеты.uz» Аброр Курбонмуратов побывал в медучреждении и узнал о состоянии пострадавших.
В понедельник пресс-служба Погранвойск СГБ Узбекистана сообщала, что группа из 24 граждан Афганистана причалила к острову Арал Пайгамбар для незаконной добычи корня солодки. Они оказали сопротивление пограничникам Узбекистана и были задержаны. В тот же день представители спецслужб Узбекистана и Афганистана обсудили приграничный инцидент. В МИД Узбекистана заявили, что «с обеих сторон были допущены отдельные нарушения, приведшие к напряженности в этом районе». В ходе конфликта погибли двое граждан Афганистана, шестеро получили ранения.
В приёмной филиала РНЦЭМП корреспонденту «Газеты.uz» подтвердили, что 21 августа шесть раненых были доставлены с территории острова Арал Пайгамбар. Сейчас они проходят лечение в отделении хирургии. У дверей отделения два сотрудника СГБ сообщили, что охраняют раненых граждан Афганистана.
На просьбу поговорить с пострадавшими сотрудники ответили, что не могут дать разрешение, поскольку на это нужно согласие начальства. По телефону они сообщили, что журналист «Газеты.uz» хочет встретиться с ранеными гражданами Афганистана. Руководство в просьбе отказало.
Журналисту удалось узнать, что один из шести граждан соседней страны был ранен в правую ногу, остальные получили лёгкие телесные повреждения. На вопрос о том, в каком состоянии они прибыли в медучреждение, был получен ответ, что задержанные могут быть фермерами, которые бежали от пограничников и могли получить раны в камышовых зарослях.
По словам сотрудников, для них созданы необходимые условия, состояние пациентов оценивается как хорошее, они могут свободно передвигаться. Медсестра подтвердила эту информацию.
Врач центра, занимающийся лечением раненых, Ф. Тураев, с которым журналист связался по телефону, также не стал предоставлять информацию о пострадавших без разрешения руководства.
«Газета.uz» связалась с генеральным консулом Афганистана в Термезе Мухаммадом Идрисом Заршоем, чтобы поинтересоваться дальнейшей судьбой афганских граждан. Консул сказал, что слышал об этом инциденте, но информации о гражданах Афганистана, нелегально пересёкших границу Узбекистана, у него нет.