21 август куни бир гуруҳ Афғонистон фуқаролари қайиқларда Давлат чегарасини бузиб, Пайғамбар ороли (Сурхондарё вилояти) ҳудудига ўтгани аниқланди. Бу ҳақда Ўзбекистон Чегара қўшинлари расмий Telegram каналида хабар қилинди.
Қоидабузарлар ҳудудга етиб келган Ўзбекистон чегара отрядига қаршилик кўрсатган.
«Олиб борилган тезкор тадбир натижасида Ўзбекистон Давлат чегарасини бузганларнинг барчаси (жами 24 нафар) шахсини аниқлаш ва тергов-тезкор тадбирларини ўтказиш мақсадида қўлга олинди», — дейилади хабарда.
Ўтказилган сўров натижаларига кўра, чегарадаги ҳодисага Ўзбекистоннинг чегара зонасида кўп миқдорда ўсадиган қизилмия илдизининг ноқонуний қазиб олиниши сабаб бўлгани аниқланган.
Айни пайтда Пайғамбар ороли ҳудуди Ўзбекистон Чегара қўшинлари бўлинмаларининг тўлиқ назорати остида, дея қайд этилди хабарда.

21 августа на территории острова Арал Пайгамбар на реке Амударья в Сурхандарьинской области Узбекистана была замечена группа граждан Афганистана, нарушивших государственную границу и причаливших к острову на своих лодках. Они оказали сопротивление прибывшему на место пограничному наряду Узбекистана. Об этом сообщил Telegram-канал Sarhad.uz Пограничных войск СГБ Узбекистана.
«Благодаря проведенной операции все нарушители госграницы Узбекистана (всего 24) были задержаны для установления их личности и проведения следственных мероприятий», — отмечается в сообщении.
По итогам опроса установлено, что причиной прибытия граждан Афганистана на остров является незаконная добыча корня солодки, произрастающего в большом количестве в пограничной зоне Узбекистана.
«В настоящее время территория острова Арал Пайгамбар находится под полным контролем подразделений Пограничных войск Узбекистана», — подчеркивается в сообщении.