Ўзбекистон Бош прокуратураси апрель ойида меҳрибонлик уйи тарбияланувчилари иштирокида содир бўлган воқеа юзасидан Тошкент шаҳри Юнусобод туманидаги 21-сонли Меҳрибонлик уйи фаолиятини текшириб, жиноят иши қўзғатилганини маълум қилди. Бу ҳақда «Газета.uz»га Бош прокуратура матбуот котиби Ҳаёт Шамсутдинов хабар берди.
21 апрель куни интернетда Тошкентдаги меҳрибонлик уйи тарбияланувчилари муассаса панжараси ортидан, эҳтимол, ҳамширага «кетинг» деб бақиришгани акс этган видео тарқалди. Бошқа тасвирларда эса «бизни калтаклашаяпти» деган овозни эшитиш мумкин. Халқ таълими вазирлиги муассаса тарбияланувчиларида ходимлардан бирига нисбатан норозилик кайфияти шаклланганини маълум қилди.
Болалар омбудсмани Алия Юнусова текшируви натижасида уй маъмурияти болаларни руҳий касалликлар шифохонасига юборилгани, болалар қўрқув ва нодўстона муҳитда яшаётгани аниқланди.
Юнусобод тумани прокурори бошчилигидаги ишчи гуруҳ 21-сонли Меҳрибонлик уйи фаолиятини текширди.
Текширув давомида муассасадаги «носоғлом ва қониқарсиз муҳит туфайли» айрим ўқувчиларда «норозилик кайфияти» юзага келганлиги, шу сабабли улар намойиш уюштиргани аниқланди, дея хабар қилди Бош прокуратура.
Шу сабабдан 26 апрель куни Меҳрибонлик уйи директори билан тузилган меҳнат шартномаси бекор қилинди. Бундан ташқари, текшириш давомида муассаса мансабдор ва моддий жавобгар шахсларининг ноқонуний ҳатти-ҳаракатлари оқибатида ўзганинг кўп миқдордаги маблағлари ўзлаштириш ва растрата қилиш йўли билан талон-тарож қилингани аниқланди, дейилади хабарда.
Мазкур ҳолат юзасидан 16 май куни прокуратура томонидан Жиноят кодексининг 167-моддаси (ўзлаштириб юбориш ёки ўзлаштириш йўли билан ўғирлик), 205-моддаси (вазифа ёки мансаб ваколатини суиистеъмол қилиш) ва 207-моддаси (хизмат эътиборсизлиги) билан жиноят иши қўзғатилган.

Генеральная прокуратура Узбекистана сообщила о возбуждении уголовного дела после проверки деятельности дома «Мехрибонлик» №21 в Юнусабадском районе Ташкента, где в апреле произошёл инцидент с участием воспитанников учреждения, сообщил «Газете.uz» пресс-секретарь ведомства Хаёт Шамсутдинов.
21 апреля в интернете распространилось видео, на котором воспитанники дома милосердия скандируют: «Уходите», предположительно медсестре. На другой записи можно услышать: «Нас бьют». В Министерстве народного образования заявляли, что у воспитанников сформировалось настроение недовольства в отношении одного из сотрудников.
Проверка детского омбудсмана Алии Юнусовой показала, что администрация дома отправляла детей в психиатрическую больницу, дети живут в атмосфере запугивания и недружелюбия.
Рабочая группа во главе с прокурором Юнусабадского района проверила деятельность дома милосердия. Установлено, что «из-за нездоровой и неудовлетворительной среды» в учреждении у некоторых воспитанников появилось «настроение недовольства», в связи с чем они организовали демонстрацию. По этой причине 26 апреля трудовой договор с директором детского дома был расторгнут.
Кроме того, в ходе проверки установлено, что должностные и материально ответственные лица учреждения незаконно расхитили путём присвоения и растраты крупные суммы чужих средств.
16 мая прокуратура возбудила уголовное дело по статьям 167 (хищение путём присвоения или растраты), 205 (злоупотребление властью или должностными полномочиями) и 207 (должностная халатность) Уголовного кодекса.