Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси янги Йўл ҳаракати қоидаларини тасдиқлади, деб хабар қилди Президент маъмуриятига яқин «Нигоҳ» Telegram-канали. Ҳужжатнинг ўзи ҳали ҳеч қаерда чоп этилмаган.
Янги йўл ҳаракати қоидалари лойиҳаси қонун талабига кўра, regulation.gov.uz порталида жамоатчилик муҳокамаси учун жойлаштирилмаган. Ўзгартиришлар эса 1 майдан кучга киради.
Президент Шавкат Мирзиёев февраль ойида йўл ҳаракати хавфсизлиги масалаларига бағишланган йиғилишда халқаро стандартларга асосланган янги йўл ҳаракати қоидаларини ишлаб чиқиш зарурлигини, чунки амалдагилари «сезиларли даражада эскирган"ини маълум қилган эди. У барча ўзгаришларни «депутатлар, экспертлар ва жамоатчилик билан муҳокама қилиш» орқали ишлаб чиқиш бўйича кўрсатма берди. Бироқ «Газета.uz»нинг бундай муҳокамалардан хабари йўқ.
Халқаро ташкилотлар ва экспертлар ҳамжамиятининг тавсияларига қарамай, ҳукумат аҳоли пунктларида рухсат этилган максимал тезликни яна камайтирмади ва уни 70 км/соат қилиб қолдирди.
Шу билан бирга, президентнинг яқинда қабул қилинган қарори (ПҚ-190) билан тузилган Йўл ҳаракати хавфсизлиги бўйича Республика комиссияси қарори билан Тошкент, Нукус шаҳарлари ва вилоятлар марказларида юқори ҳаракат интенсивлиги ва одамлар гавжум жойларда максимал тезликни 60 км/соатгача камайтириш мумкин.
ЙҲҚнинг амалдаги таҳририда Қорақалпоғистон Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармаси билан келишилган ҳолда йўлларнинг айрим участкаларида ёки айрим турдаги транспорт воситалари учун ҳаракатланиш бўлакларида тезликни ошириш ёки камайтириш ҳуқуқига эга.
Мазкур йиғилишда президент Шавкат Мирзиёев пойтахт марказида транспорт тезлиги 50−60 км/соатдан ошмаслиги кераклигини таъкидлаган эди. «Нигоҳ» хабарига қараганда 50 км/соат кўрсаткичи янги қарорда кўринмайди.
Фото: Шуҳрат Латипов / «Газета.uz».
2018 йилда Тошкент шаҳар ички ишлар бошқармаси шаҳарда тезликни пасайтириш имкониятлари ўрганилаётгани ҳақида маълум қилган, бироқ кейинги йилларда бу мавзу кўтарилмаган. Ўзбекистонда тезлик чегараси ҳатто собиқ СССР давлатлари орасида ҳам энг юқори бўлиб қолмоқда.
ЙҲҚнинг янги таҳририда президентнинг мактаблар ва болалар боғчалари яқинидаги аҳоли пунктларида транспорт ҳаракатини 30 км/соатгача чеклаш тўғрисидаги топшириғи (халқаро ташкилотлар тавсияларига мос келади) акс эттирилган. Ушбу чеклов 300 м масофада амал қилади. Унинг қандай амалга оширилиши (белгилар, горизонтал белгилар ёки бошқалар ёрдамида) ва қандай бошқарилиши (сунъий нотекисликлар, тирбандликни сокинлаштиришнинг бошқа усуллари, камералар ва бошқалар) аниқлаштирилмаган.
Аҳоли турар жойлари ва унга туташ ҳудудларда (турар-жой бинолари орасидаги ер участкаси) тезлик чегараси 30 дан 20 км/соатгача пасайтирилди. Бу қандай амалга оширилиши ва назорат қилиниши ҳам аниқ эмас. Эндиликда чеклов борлигига қарамай, ҳамма жойда ҳам кузатилмаяпти, аҳоли турар жойлари ва маҳаллалардаги кўчалар асфальтланганидан сўнг улар янада хавфли тус олмоқда.
2018 йилда Ўзбекистонда аҳоли пунктларида максимал тезликни 70 дан 60 км/соатгача камайтириш таклиф қилинган эди. Бироқ ҳукумат томонидан қабул қилинган 2018−2022 йилларга мўлжалланган Йўл ҳаракати хавфсизлиги концепциясининг якуний таҳририда бу банд чиқариб ташланди.
Президентнинг секинлашув зарурлиги ҳақидаги баёнотидан сўнг, ички ишлар вазири ўринбосари, ИИВ Жамоатчилик хавфсизлиги бошқармаси бошлиғи Бекмурод Абдуллаев Ўзбекистон Vision Zero стратегияси элементларини ҳаётга татбиқ эта бошлаганини маълум қилди. Ҳозирча бу йўналишда ҳам қатъий чоралар кўрилмаган.
Нима учун секинлашиш муҳим ва нима учун бу етарли эмас
Мутахассисларнинг фикрича, тезликнинг ҳар 1 км/соатга ошиши ҳалокатли бахтсиз ҳодисалар сонининг 4−5 фоизга ошишига олиб келади. Автотранспорт тезлиги қанчалик секин бўлса, улар билан тўқнашувда пиёдаларнинг шикастланиши ва ўлими хавфи ҳам шунчалик паст бўлади.
30 км/соат тезликда ҳаракатланаётган транспорт воситаси урилганда пиёданинг омон қолиш эҳтимоли 99 фоизни ташкил қилади, лекин тезлик 50 км/соат бўлса, омон қолиш даражаси 80 фоизга тушади.
Март ойида Тошкент шаҳар ҳокимлигида бўлиб ўтган йиғилишда Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Лойиҳа бошқармаси бошлиғи Мурод Обидов шаҳар бўйича 50 км/соат тезлик энг мақбул эканлигини таъкидлаган эди. «Бу илмий исботланган факт, — деганди Мурод Обидов.
Таълим муассасалари яқинида ва турар-жойларда 30 км/соат ва ундан паст тезлик чегараси кўпчилик ривожланган мамлакатларда стандарт ҳисобланади. Бироқ бу ягона шарт эмас. Кўчаларни ҳаракатни сокинлаштирувчи компонентлар (кўтарилган пиёдалар ўтиш жойлари, мажбурий хавфсизлик ороллари, қатнов қисмининг торайиши ва эгилиши, чорраҳалардаги айланмалар ва бошқалар), тезликни чегаралаш механизмлари ва бошқаларни қўшиб қайта қуриш зарур.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти таъкидлаганидек, болалар жуда заиф йўл фойдаланувчилари, чунки улар жисмоний, ақлий ва ижтимоий ривожланиш билан боғлиқ чекловларга эга. Бўйининг пастлиги болаларнинг атрофдаги тирбандликни кўришини қийинлаштиради ҳамда ҳайдовчилар ва бошқаларнинг ҳам уларни кўришини қийинлаштиради. Воқеа содир бўлган тақдирда, юмшоқ бош суяги болаларни бош жароҳати учун кўпроқ ҳимоясиз қилади.

Кабинет министров Узбекистана утвердил новые Правила дорожного движения, сообщил Telegram-канал «Нигох», близкий к Администрации президента. Сам документ пока нигде не опубликован.
Проект новых ПДД не был размещён для общественного обсуждения на портале СОВАЗ, как этого требует закон. Изменения вступают в силу уже с 1 мая.
В феврале на совещании по вопросам безопасности дорожного движения президент Шавкат Мирзиёев заявил о необходимости разработки на основе международных стандартов новых ПДД, поскольку нынешние «значительно устарели». Он поручил, чтобы все изменения разрабатывались «в обсуждении с депутатами, экспертами и общественностью». «Газете.uz» неизвестно о таких обсуждениях.
Несмотря на рекомендации международных организаций и экспертного сообщества, правительство снова не стало снижать максимальную разрешённую по умолчанию скорость движения транспорта в населённых пунктах, оставив её на уровне 70 км/ч.
При этом по решению Республиканской комиссии по обеспечению безопасности дорожного движения, образованной недавним постановлением президента (ПП-190) в Ташкенте, Нукусе и областных центрах максимальная скорость может быть снижена до 60 км/ч «в местах с высокой интенсивностью дорожного движения и в людных местах».
В действующей редакции ПДД право повышать или понижать скоростной режим на отдельных участках дорог или полосах движения для отдельных видов транспортных средств имеют Совет министров Каракалпакстана, хокимияты областей и Ташкента по согласованию с СБДД.
На упомянутом совещании президент Шавкат Мирзиёев заявил, что в центре столицы скорость транспорта не должна превышать 50−60 км/ч. Цифра 50 км/ч в новом постановлении, если судить по сообщению «Нигох», не фигурирует.
В 2018 году ГУВД Ташкента сообщало об изучении возможности снижения скорости в городе, однако в последующие годы эта тема не поднималась. В Узбекистане разрешённая скорость остаётся самой высокой даже среди стран бывшего СССР. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
В новой редакции ПДД нашло отражение поручение президента (оно соответствует рекомендациям международных организаций) ограничить движение транспорта в населённых пунктах у школ и детсадов 30 км/ч. Это ограничение будет действовать на расстоянии 300 м. Как оно будет внедрено (с помощью знаков, горизонтальной разметки или другого) и как будет контролироваться (искусственные неровности, другие способы успокоения трафика, камеры или другое), не уточняется.
В жилых зонах и прилегающих территориях (участок земли между домовыми постройками) разрешённая скорость снижена с 30 до 20 км/ч. Как это будет внедрено и контролироваться, также пока неясно. Сейчас, несмотря на наличие ограничения, оно повсеместно не соблюдается, а после асфальтирования улиц в жилых массивах и махаллях они становятся только опаснее.
В 2018 году в Узбекистане уже предлагалось снизить максимальную разрешенную скорость в населённых пунктах с 70 до 60 км/ч. Однако в окончательной версии Концепции обеспечения безопасности дорожного движения на 2018−2022 годы, принятой правительством, этот пункт был исключён.
После заявления президента о необходимости снизить скорость заместитель министра внутренних дел, начальник Департамента общественной безопасности МВД Бекмурод Абдуллаев сообщал, что в Узбекистане начато внедрение элементов стратегии Vision Zero, предполагающей сведение смертности на дорогах к нулю. Решительных действий в этом направлении пока не предпринималось.
В 2021 году количество официально зарегистрированных дорожно-транспортных происшествий в Узбекистане составило 10001, что на 43,24% больше, чем в 2020 году — 6982. Жертвами аварий стало 2426 человек (из них 263 ребёнка), или на 23,65% больше показателя предыдущего года — 1962. Травмы получило 9230 человек — на 40% больше, чем годом ранее — 6591. Главными причинами ДТП были превышение скорости и неправильная организация движения. На переходах людей сбивали почти так же часто, как и в неположенных местах.
Почему важно снижать скорость и почему только этого недостаточно
По подсчётам экспертов, увеличение скорости на каждый 1 км/ч приводит к увеличению случаев ДТП со смертельным исходом на 4−5%. Чем ниже скорость транспорта, тем ниже риск получения травмы и смерти пешеходов в случае наезда на них.
Вероятность выживания пешехода при наезде транспорта со скоростью 30 км/ч составляет 99%, но если скорость составляет 50 км/ч, показатель выживаемости снижается до 80%.
В марте на встрече в хокимияте Ташкента руководитель Проектного офиса при Министерстве транспорта Мурад Абидов сообщил, что скорость в 50 км/ч для города — самая оптимальная. «Это научно доказанный факт», — отметил он Мурад Абидов.
Пешеходный переход перед школой №64 в Ташкенте.
Ограничение скорости в 30 км/ч и ниже возле учебных заведений и в жилых зонах является стандартом по умолчанию в большинстве развитых стран. Однако это не единственное условие. Необходима перестройка улиц с добавлением компонентов, успокаивающих движение (приподнятые пешеходные переходы, обязательные островки безопасности, сужения и изгибы проезжей части, круговое движение на перекрёстках и другие), механизмы обеспечения соблюдения скоростного ограничения и другие.
Как отмечает Всемирная организация здравоохранения, дети являются крайне уязвимыми участниками дорожного движения потому, что имеют ограничения, связанные с физическим, умственным и социальным развитием. Из-за низкого роста детям трудно видеть окружающее дорожное движение, а водителям и другим людям трудно их заметить. В случае ДТП более мягкий костный покров головы делает детей более уязвимыми для травмы головы.