COVID-19, хусусан, «омикрон» штамми давом этаётганига қарамай, дунёдаги барча мактаблар очиқ қолиши керак, деб ҳисоблайди БМТ Болалар жамғармаси (ЮНИСЕФ). Жамғарма ижрочи директори Генриетта Фор 27 январь куни: «Ҳеч қандай баҳонага ўрин йўқ. Мактаблар очиқ қолиши керак. Болалар кута олмайди», — дея таълим инқирозининг қайтарилмас оқибатларидан огоҳлантирди.
«COVID-19 нинг „омикрон“ варианти бутун дунё бўйлаб юришда давом этмоқда ва бу вазиятда биз ҳукуматларни болалар таълимида кейинги бузилишларнинг олдини олиш учун қўлларидан келганини қилишга чақирамиз», — деди Генриетта Фор.
Унинг таъкидлашича, таълим соҳасидаги инқирозни бартараф этиш учун болаларни кундузги таълимга қайтариш керак. Бунинг учун мактаблар очиқ бўлиши, зудлик билан ўқитувчилар ва ходимлар вакцинацияси таъминланиши, мактаб ўқувчилари эса имкон қадар эмлашлари керак, аммо вакцинацияни уларнинг мактабга қайтишининг мажбурий шарти бўлмаслиги керак, дея унинг сўзларидан иқтибос келтиради БМТ сайти.
«Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти тавсияларига мувофиқ, ЮНИCЕФ мактабларни очиқ сақлашга ва мамлакатнинг COVID-19 га қарши кураш стратегиялари барча болалар ва ўсмирларнинг, шу жумладан эмланмаган болаларнинг таълим ва жамият ҳаётининг бошқа соҳаларида иштирок этишини таъминлашга чақиради», — дейилади баёнотда.
20 январь куни Ўзбекистонда мактабларда (шунингдек, ОТМ, лицей ва касб-ҳунар таълими муассасаларида) таълим бир ой муддатга онлайн тарзда ўтилиши маълум қилинди. Болалар боғчалари эса фаолиятини давом эттирмоқда.
Ушбу эълонга қадар ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси тарқатган хабарда эса қуйидагилар келтирилган эди: «Мактаблар таълим бериш билан бир қаторда ижтимоий заиф болаларнинг фаровонлигига ҳисса қўшиб, кўплаб муҳим хизматларни тақдим этади. Мактаб болалар учун тенгдошлари ва ўқитувчилари билан муносабатлар қуриш учун асосий ижтимоий муҳитдир. Ҳимоя чоралари кўрилган ҳолда мактаблар очиқ қолиши лозим».
«Мактабларнинг ёпилиши бутун дунё бўйлаб юзлаб млн мактаб ўқувчиларига, Ўзбекистонда эса 6 млндан ортиқ ўқувчиларга таъсир кўрсатади», — деб ёзди ЮНИCЕФ ваколатхонаси раҳбари Мунир Маммадзода 18 январь куни твиттерда. «Синфда бўлиш болаларнинг манфаатларига мос келади».
Ҳисоб-китобларга кўра, тахминан 616 млн бола ва ўсмир ҳозирда мактабларнинг тўлиқ ёки қисман ёпилишидан қандайдир тарзда зарар кўрмоқда. Март ойида COVID-19 туфайли глобал таълим тизимидаги бузилиш бошланганига роппа-роса икки йил бўлади.
24 январь куни ЮНИCЕФнинг Таълим бўйича Глобал дастури раҳбари Роберт Женкинс шундай деди: «Таълим соҳасидаги узилишларни бартараф этиш зарурлигига қарамасдан, шунчаки мактабларни қайта очишнинг ўзи етарли эмас. Таълим соҳасидаги йўқотишларни қоплаш учун ўқувчилар интенсив ёрдамга муҳтож. Мактаблар, шунингдек, болаларнинг ақлий ва жисмоний саломатлигини, ижтимоий ривожланишини ва овқатланишини тиклаш учун оддий таълим муассасаси чегараларидан чиқиши керак».
ЮНИCЕФ маълумотларига кўра, даромади паст ва ўрта бўлган мамлакатларда таълимдаги узилишлар 10 ёшли болаларнинг 70 фоизгачаси оддий матнни ўқиш ёки тушуна олмайдиган бўлган. Пандемиядан олдин бу кўрсаткич 53 фоиз эди.
АҚШда таълим йўқотишлари кўплаб штатларда кузатилмоқда. 2021 йилда Техасда учинчи синф ўқувчиларининг учдан икки қисми 2019 йилдаги болаларнинг ярмига нисбатан математика фанидан талаб қилинадиган даражадан паст натижа кўрсатди.
Мактабларнинг ёпилиши болаларнинг руҳий саломатлигига ҳам таъсир қилмоқда. Шифокорларнинг таъкидлашича, COVID-19 болалар ва ёшлар ўртасида ташвиш ва руҳий тушкунлик ҳолатларининг кўпайишига олиб келди. Бундан ташқари, қашшоқ мамлакатларда ва камбағал оилаларда 370 млндан ортиқ ўқувчи мактаблардаги бепул овқатланишдан маҳрум бўлган.
2020 йил декабридаёқ ЮНИCЕФ 191 мамлакатда ўтказилган тадқиқот маълумотларига асосланиб, коронавирус тарқалиши ва мактаблар очилиши ўртасида ҳеч қандай боғлиқлик йўқлигини маълум қилган эди. Жамғарма жуда кўп мактаблар кераксиз равишда ёпилаётгани ва мактабларни COVID-19 дан хавфсиз сақлаш чораларини кўришга етарлича эътибор берилмаётганидан хавотир билдирди.

Все школы во всём мире должны оставаться открытыми, несмотря на продолжающееся распространение COVID-19, в частности, его штамма «омикрон», заявили в Детском фонде ООН (ЮНИСЕФ). Исполнительный директор фонда Генриетта Фор в своём заявлении от 27 января, озаглавленном «Никаких оправданий. Школы должны оставаться открытыми. Дети не могут ждать», предупредила о необратимых последствиях кризиса в сфере образования.
«Вариант „омикрон“ COVID-19 продолжает шествие по всему миру, и в этой ситуации мы призываем правительства сделать всё, что в их силах, для предотвращения дальнейших перебоев в процессе образования детей», — заявила Генриетта Фор.
Она подчеркнула, что для разрешения кризиса в сфере образования необходимо возвращать детей к очному обучению. Для этого следует держать школы открытыми, обеспечить срочной вакцинацией учителей и сотрудников учебных заведений и по возможности привить школьников, но не делать вакцинацию обязательным условием их возвращения в школы, цитирует её сайт ООН.
«В соответствии с рекомендациями Всемирной организации здравоохранения в ЮНИСЕФ призывают держать школы открытыми и обеспечить, чтобы стратегии стран по борьбе с COVID-19 способствовали участию всех детей и подростков, в том числе непривитых, в образовании и других сферах общественной жизни», — говорится в заявлении.
Вечером 20 января в Узбекистане было объявлено, что обучение в школах (а также вузах, лицеях и учреждениях профессионального образования) на месяц переводится в режим онлайн. Детские сады продолжают работать.
До этого объявления представительство ЮНИСЕФ в Узбекистане распространило сообщение, в котором говорится: «Долгосрочные последствия закрытия школ могут быть необратимыми. Помимо обучения, школы также защищают благополучие уязвимых детей и обеспечивают доступ ко многим другим критически важным услугам. Школа для детей — это среда социального взаимодействия и отношений со сверстниками и учителями. Школы должны оставаться открытыми с соблюдением мер защиты».
«Закрытие школ затронуло сотни миллионов школьников по всему миру и более 6 миллионов в Узбекистане», — отмечал 18 января в Твиттере глава представительства ЮНИСЕФ Мунир Мамедзаде. «В лучших интересах детей находиться в классе».
Согласно оценкам, на сегодняшний день примерно 616 миллионов детей и подростков в той или иной мере страдают из-за полного или частичного закрытия школ. В марте будет ровно два года с момента начала перебоев в глобальной системе образования вследствие COVID-19.
24 января Роберт Дженкинс, глава Глобальной программы ЮНИСЕФ по вопросам образования, заявлял: «Несмотря на необходимость ликвидации перебоев в области обучения, простого возобновления работы школ недостаточно. Учащиеся нуждаются в интенсивной поддержке, чтобы восполнить потери в плане образования. Школы также должны выйти за рамки просто учебных заведений, чтобы восстановить психическое и физическое здоровье детей, их социальное развитие и питание».
По данным ЮНИСЕФ, в странах с низким и средним уровнем дохода из-за перебоев в образовании до 70% 10-летних детей не умеют читать или не могут понять простой текст. До пандемии этот показатель составлял 53%.
В США потери в сфере образования наблюдаются во многих штатах. В Техасе в 2021 году две трети третьеклассников продемонстрировали по математике результаты ниже необходимого уровня по сравнению с половиной детей в 2019 году.
Закрытие школ повлияло также на психическое здоровье детей. Медики сообщают, что COVID-19 привёл к росту случаев тревожности и депрессии среди детей и молодёжи. К тому же более 370 миллионов школьников из бедных стран и бедных семей лишились бесплатных школьных обедов.
Ещё в декабре 2020 года ЮНИСЕФ заявлял на основе данных исследования в 191 стране, что между распространением коронавируса и открытием школ нет никакой связи. В фонде выражали обеспокоенность тем, что слишком много школ закрывается без надобности и недостаточно внимания уделяется принятию мер, что обезопасить учебные заведения от COVID-19.