Ўзбекистон Марказий банки Anor Bank банкини ташкил этишга дастлабки рухсатномани берди, дея хабар қилди МБ матбуот хизмати. Банк назорати қўмитаси 9 март куни бу ҳақдаги тегишли қарорни қабул қилди.
Акционерлик жамияти шаклидаги банк рақамли бўлади ва Тошкентда фаолият кўрсатади. Марказий банк матбуот хизмати «Газета.uz»га банк таъсисчилари номини ошкор қилмади.
Дастлабки рухсатнома олти ой муддатга берилади. Ушбу давр мобайнида муассис томонидан банк фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқини берувчи лицензия олиш учун тегишли ташкилий-техник тадбирлар амалга оширилиши ва банк устав капитали шакллантирилиши лозим.

Центральный банк Узбекистана выдал предварительное разрешение на создание Anor Bank. Решение об этом 9 марта принял Комитет по банковскому надзору ЦБ, сообщила пресс-служба регулятора.
Банк в форме акционерного общества будет цифровым и расположится в Ташкенте. В пресс-службе Центробанка «Газете.uz» не раскрыли учредителей банка.
Предварительное разрешение на создание банка выдается сроком до шести месяцев. За этот период учредители должны принять организационно-технические меры и сформировать уставной капитал для получения лицензии на осуществление банковской деятельности.