Ўзбекистон Давлат активларини бошқалари агентлиги президентнинг «Иқтисодиётда давлат улушини қисқартиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарори лойиҳасини жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилди.
Ҳужжат лойиҳасида қайд этилишича, бош вазир, унинг ўринбосарлари ва Ўзбекистон президенти маслаҳатчилари бошчилигида давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ этиш бўйича Ишчи гуруҳлари томонидан давлат иштирокидаги корхоналар танқидий таҳлил этилганлиги ҳамда иқтисодиётда улар улушини кескин қисқартириш бўйича таклифлар ишлаб чиқди.
Давлат улуши 0,01 фоиздан 100 фоизгача бўлган жами 1115 та корхонани тўлиқ хусусийлаштириш таклиф қилинмоқда. Улар орасида, жумладан ёғ-мой ва виночилик корхоналари, лойиҳалаштириш институтлари, деярли барча савдо, деҳқон ва автомобиль бозорлари (Марказий иподром, Сергели автомобиль бозори, «Қўйлиқ», «Фарҳод», «Ўрикзор», «Авиасозлар» ва бошқалар), банклар, лизинг компаниялари, футбол клублари («Пахтакор», «Нефтчи», «Бухоро», «Динамо», «Сурхон», «Гулистон»), газета таҳририятлари, Пойтахт бизнес-маркази, Трест-12, Ўзбекистон меҳмонхонаси, Тошшаҳарнур" Uzdigital TV ва бошқалар.
Ҳужжат лойиҳасида икки ой муддатда 2020−2025 йиллар давомида давлат активларини савдога чиқариш, давлат иштирокидаги корхоналарни қайта ташкил этиш (давлат унитар корхонасидан акционерлик жамиятига айлантириш) ва уларнинг бир қисмини тугатиш жадвалини ишлаб чиқиш режалаштирилмоқда. Уларни сотиш шартлари ва механизмлари сифатида аукцион, танлов, тендер, тўғридан-тўғри музокаралар орқали, IPO,SPO ва бошқалар кўрсатилган.
Аввалроқ агентлик 13 та йирик давлат компанияси, жумладан, «Ўзбектелеком», «Ўзавтосаноат», «Тошшаҳартрансхизмат», «Ўзбекистон темир йўллари» ва бошқаларни қайта ислоҳ қилишни таклиф этди.

Агентство по управлению государственными активами Узбекистана вынесло на общественное обсуждение проект постановления президента «О дополнительных мерах по сокращению доли государства в экономике».
В проекте документа отмечается, что рабочие группы по реформированию государственных предприятий во главе с премьер-министром, его заместителями и советниками президента критически проанализировали госпредприятия и разработали предложения по значительному снижению их доли в экономике.
Компании — всего их 1115 — с долей государства от 0,01% до 100% предлагается полностью приватизировать, включая доли в масложировых и винодельческих предприятиях, проектных институтах, практических во всех торговых, дехканских и автомобильных рынках (Центральный ипподром, авторынок «Сергели», «Куйлюк», «Фархад», «Урикзар», «Авиасозлар» и другие), банках, лизинговых компаниях, футбольных клубах («Пахтакор», «Нефтчи», «Бухоро», «Динамо», «Сурхон», «Гулистон»), редакциях газет, столичном бизнес-центре «Пойтахт», «Трест-12», гостинице «Узбекистан», «Тошшахарнур», Uzdigital TV и во многих других.
Если документ примут, то в течение двух месяцев планируется разработать график, по которому в 2020—2025 году госактивы выставят на продажу, проведут реструктуризацию предприятий с госдолей (преобразование из государственных унитарных предприятий в акционерное общество), часть из них ликвидируют. В качестве условий и механизмов продажи указываются аукционы, тендеры, конкурсы, прямые переговоры, IPO, SPO и другое.
Ранее агентство предлагало реформировать 13 крупных госкомпаний, включая «Узбектелеком», «Узавтосаноат», «Тошшахартрансхизмат», «Узбeкистон тeмир йўллари» и другие.