Ўзбекистонда давлат улуши бўлган 13 та йирик корхонани ислоҳ қилиш режалаштирилмоқда. Президентнинг тегишли фармони лойиҳаси Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилинди.
Ҳужжатда қайд этилишича, давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш самарадорлиги етарли даражада эмаслиги ҳолатида уларнинг сони юқорилигича қолмоқда.
Бундан ташқари, давлат иштирокидаги корхоналарнинг экспорт салоҳияти ва ишлаб чиқариш қувватларидан фойдаланиш даражаси билан бир қаторда ишлаб чиқариладиган маҳсулоти (кўрсатиладиган хизматлари) сифати паст даражада қолмоқда, энергия тежайдиган ускуналарни жорий этиш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмаганлиги соҳага инвестицияларни жалб қилишга тўсқинлик қилган ҳолда маҳсулотнинг таннархини юқори бўлишига ва корхоналарнинг рақобатбардошлигини пасайишига олиб келмоқда.
Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартириш, хусусий сектор ривожланиши учун имкониятлар яратиш, барча мулкчилик шаклидаги корхоналар учун тенг шароитлар яратиш орқали рақобат муҳитини ривожлантириш, давлат иштирокидаги корхоналарнинг фаолият самарадорлигини ошириш мақсадида давлат иштирокидаги ҳар бир корхона ҳатловдан ўтказилганлиги ва ўрганиб чиқилган.
1 майга қадар Лойиҳа офисларини ташкил қилишни назарда тутган ҳолда давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилиш бўйича «Йўл харитаси»ни тасдиқлаш таклиф этилмоқда.
Ислоҳ қилинадиган давлат иштирокидаги корхоналар:
Номи
Ислоҳ қилинадиган йил
«Ўзбектелеком» АК
2020 й.
«Ўзбeкистон тeмир йўллари» АЖ
«Ўзмахсусмонтажкурилиш» АЖ
«Ўздонмахсулот» АК
«Ўзбекозиковкатхолдинг» АЖ
«Ўзагрокимёхимоя» АЖ
2020й.
«Ўзпахтасаноат» АЖ
«Ўзавтосаноат» АЖ
2021й.
«Ўзагросаноаттеххолдинг» АЖ
«Тошшахартрансхизмат» АЖ
«Ўзагросервис» АЖ
«Ўзкимёсаноат» АЖ
«Ўзбеккино» корхоналари
Бундан ташқари, 2020 йилда 822 та давлат активларини хусусийлаштириш ва қайта ташкил этиш чораларини кўриш, улардан 781 тасини давлат хусусий мулкка сотиш, 41 та давлат унитар корхонаси ва муассасини хўжалик жамиятларига ўзгартириш режалаштирилмоқда.

13 крупных предприятий с государственным участием планируется реформировать в Узбекистане. Соответствующий проект указа президента опубликовало для общественного обсуждения Агентство по управлению государственными активами.
В документе отмечается, что при недостаточном уровне эффективности управления предприятиями с госучастием их число остается высоким.
Кроме того, экспортный потенциал и уровень использования производственных мощностей таких предприятий, равно как и качество производимой продукции (оказываемых услуг) остаются на низком уровне. Отсутствие системных работ по внедрению энергосберегающего оборудования сказывается на высокой себестоимости продукции и приводит к снижению конкурентоспособности предприятий, тем самым препятствуя привлечению инвестиций в отрасль.
Для сокращения участия государства в экономике, создания условий для развития частного сектора, развития конкурентной среды путем создания равных условий для предприятий всех форм собственности, повышения эффективности деятельности предприятий с государственным участием проведена их инвентаризация и изучение.
В срок до 1 мая предлагается утвердить «дорожную карту» по реформированию предприятий с госдолей в 2020—2021 годы, предусмотрев создание проектных офисов:
Перечень реформируемых крупных предприятий
Наименование
Год реформы
АК «Узбектелеком»
АО «Узбeкистон тeмир йўллари»
АО «Узмахсусмонтажкурилиш»
АК «Уздонмахсулот»
АО «Узбекозиковкатхолдинг»
АО «Узавтосаноат»
2021
АО «Узагросаноаттеххолдинг»
АО «Узагрокимёхимоя»
АО «Тошшахартрансхизмат»
АО «Узпахтасаноат»
АО «Узагросервис»
АО «Узкимёсаноат»
Предприятия «Узбеккино»
Кроме того, в 2020 году планируется принять меры по приватизации и реструктуризации 822 государственных активов, из них 781 реализовать в частную собственность, а 41 государственное унитарное предприятие и учреждение преобразовать в хозяйственные общества.