Президент Шавкат Мирзиёев 25 декабрь куни «Инвестициялар ва инвестиция фаолияти тўғрисида"ги қонунни имзолади. Ҳужжат 9 декабрь куни Қонунчилик палатаси томонидан қабул қилиниб, 14 декабрь куни Сенат томонидан маъқулланган эди.
Қонунга кўра инвестициялар — инвестор томонидан фойда олиш мақсадида ижтимоий соҳа, тадбиркорлик, илмий ва бошқа фаолият турлари объектларига таваккалчиликлар асосида киритиладиган моддий ва номоддий бойликлар ҳамда уларга бўлган ҳуқуқлар, шу жумладан интеллектуал мулк объектларига бўлган ҳуқуқлар, шунингдек реинвестициялар ҳисобланади.
Инвестициялар, қонунга мувофиқ, мўлжалланган объектига кўра капитал, молиявий ва ижтимоий турларга бўлинади.
Асосий фондларни яратиш ва такрор кўпайтиришга, шу жумладан янги қурилишга, модернизация қилишга, реконструкция қилишга, техник жиҳатдан қайта жиҳозлашга, шунингдек моддий ишлаб чиқаришнинг бошқа шаклларини ривожлантиришга киритиладиган инвестициялар капитал инвестициялар жумласига киради.
Акциялар, корпоратив, инфратузилмавий ва давлат облигацияларига, шунингдек қимматли қоғозларнинг бошқа турларига киритиладиган инвестициялар молиявий инвестициялар жумласига киради.
Инсон салоҳиятини, кўникмаларини ва ишлаб чиқариш тажрибасини ривожлантиришга, шунингдек номоддий бойликларнинг бошқа шаклларини ривожлантиришга киритиладиган инвестициялар ижтимоий инвестициялар жумласига киради.
Ҳужжатда инвесторнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари, шунингдек, инвестицион фаолият субъектлари ҳуқуқларининг давлат томонидан кафолатланиши кўзда тутилган.
Жумладан, инвесторларга хорижий валютадаги пул маблағларини Ўзбекистонга ва ундан ташқарига солиқлар ва тўловларни тўлаш шарти билан ҳеч қандай чекловларсиз эркин олиб кириш ва олиб чиқиш, жумладан репатриация учун валюталарни айрибошлаш эркинлиги кафолатланмоқда.
Чет эллик инвестор инвестиция фаолиятини тугатгандан сўнг инвестиция фаолиятини тугатиш натижасида олинган ўз активларини нақд пул ёки натурал шаклда чет эллик инвесторнинг Ўзбекистонга ёхуд бошқа кредиторларга нисбатан мажбуриятларини бажариш учун зарар етказмаган ҳолда эркин репатриация қилиш ҳуқуқига эга.
Агар қонун ҳужжатларининг бажарилиши инвесторга ёки инвестицияларга зарар етказадиган бўлса, ушбу қонун ҳужжатлари орқага қайтиш кучига эга бўлмайди.
Агар Ўзбекистоннинг кейинги қонун ҳужжатлари инвестиция қилиш шарт-шароитларини ёмонлаштирса, инвестиция қилиш санасида амалда бўлган қонун ҳужжатлари чет эл инвесторларига нисбатан инвестиция қилиш пайтидан эътиборан ўн йил мобайнида қўлланилади. Инвестор ўзининг инвестиция қилиш шарт-шароитларини яхшилайдиган янги қонун ҳужжатлари қоидаларини ўз хоҳишига кўра қўллаш ҳуқуқига эга.
«Давлат инвестицияларнинг Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатларига ва халқаро шартномаларига мувофиқ ҳимоя қилинишини кафолатлайди. Инвесторларнинг инвестициялари ва бошқа активлари национализация қилинмайди», — дейилади қонунда.
Инвесторларнинг инвестициялари ва бошқа активлари реквизиция (экспроприация) қилинмайди, бундан табиий офатлар, авариялар, эпидемиялар, эпизоотийлар ва фавқулодда хусусиятга эга бўлган бошқа ҳоллар мустасно.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги инвестицияларни ва инвестиция фаолиятини давлат томонидан тартибга солиш соҳасидаги ваколатли давлат органидир.

Президент Шавкат Мирзиёев 25 декабря подписал закон «Об инвестициях и инвестиционной деятельности». Документ был принят Законодательной палатой 9 декабря и одобрен Сенатом 14 декабря.
Закон определяет инвестиции как материальные и нематериальные блага и права на них, в том числе права на объекты интеллектуальной собственности, а также реинвестиции, вкладываемые инвестором на условиях несения рисков в объекты социальной сферы, предпринимательской, научной и других видов деятельности в целях получения прибыли.
В числе основных принципов этой сферы — законность, справедливость и равенство субъектов инвестиционной деятельности, недопущение дискриминации в отношении инвесторов и презумпция их добросовестности.
Инвестиции, согласно закону, подразделяются на капитальные, финансовые и социальные.
К капитальным относятся инвестиции, вкладываемые в создание и воспроизводство основных фондов, в том числе в новое строительство, модернизацию, реконструкцию, техническое перевооружение, а также в развитие иных форм материального производства.
К финансовым — инвестиции, вкладываемые в акции, корпоративные, инфраструктурные и государственные облигации, а также в другие виды ценных бумаг.
К социальным — инвестиции, вкладываемые в развитие человеческого потенциала, навыков и производственного опыта, а также в развитие иных форм нематериальных благ.
В документе прописываются права и обязанности инвестора, а также госгарантии прав субъектов инвестиционной деятельности.
В частности, инвесторам гарантируется свободный перевод денежных средств в иностранной валюте в Узбекистан и из нее без каких-либо ограничений при условии уплаты ими налогов и платежей, в том числе конвертация валюты для репатриации.
После прекращения инвестиционной деятельности иностранный инвестор имеет право на свободную репатриацию активов, подчеркивается в законе.
Акты законодательства не имеют обратной силы в случаях, если их исполнение наносит ущерб инвестору или инвестициям. В случае, если последующее законодательство Узбекистана ухудшает условия инвестирования, то к инвесторам в течение 10 лет с момента инвестирования применяется законодательство, действовавшее на дату инвестирования.
«Государство гарантирует защиту инвестиций в соответствии с законодательством и международными договорами Узбекистана. Инвестиции и иные активы инвесторов не подлежат национализации», — говорится в законе.
Кроме того, инвестиции и другие активы инвесторов не подлежат реквизиции (экспроприации), за исключением случаев стихийных бедствий, аварий, эпидемий, эпизоотий и при иных обстоятельствах, носящих чрезвычайный характер.
Уполномоченным госорганом в области государственного регулирования инвестиций и инвестиционной деятельности является Министерство инвестиций и внешней торговли.