AQSh prezidenti Jo Bayden AQSh bilan Meksika chegarasini noqonuniy kesib o‘tgan muhojirlarga boshpana berishni taqiqlovchi farmonni imzoladi. Ushbu chora-tadbirlar Qo‘shma Shtatlarda qolish uchun qonuniy asosga ega bo‘lmaganlarni chiqarib yuborishni osonlashtiradi, deya bayonot berdi Oq uy matbuot xizmati.
Bayden ma’muriyatining aniqlik kiritishicha, cheklovlar janubiy chegara “haddan tashqari bosimda” qolmaguncha o‘z kuchida qoladi. Cheklovlar chegarani kesib o‘tgan muhojirlar soni “AQSh tizimi immigratsiya operatsiyalarini xavfsiz va samarali boshqarishi uchun yetarli darajada kamayganda” olib tashlanadi.
Reuters xabariga ko‘ra, cheklovlar darhol kuchga kirdi. Farmonda kuzatuvsiz qolgan migrant bolalar, sog‘lig‘i yoki xavfsizligiga jiddiy tahdid ostida bo‘lgan shaxslar, odam savdosi qurbonlari uchun istisnolar nazarda tutilgan.
Agentlikning nomi oshkor etilmagan AQSh rasmiylariga tayanib aniqlik kiritishicha, taqiq bir hafta davomida chegarada o‘rtacha qo‘lga olishlar soni kuniga 2500 kishidan oshganda joriy qilinadi va kunlik qo‘lga olishlar soni uch haftaga 1500 dan kamayganida to‘xtatiladi. Reuters agentligiga ko‘ra, oxirgi marta chegarani kesib o‘tishlar koronavirus pandemiyasining dastlabki oylarida bu darajaga tushgan.
• 2023-yilning noyabrida AQSh rasmiylari Meksika chegarasi orqali AQShga noqonuniy kirib kelayotgan O‘zbekiston fuqarolari mamlakatga kiritilmasligini va ularning immigratsiya ishi hal etilgunga qadar hibsda saqlanishini ma’lum qilgandi.
• Fox News 2021-yilning oktabridan 2023-yilning oktabrigacha AQShda chegarani noqonuniy kesib o‘tishga uringan 13 mingdan ortiq O‘zbekiston fuqarosi qo‘lga olinganini yozgan.

Президент США Джо Байден подписал указ, который запрещает предоставлять убежище мигрантам, нелегальным образом пересёкшим границу Соединённых Штатов с Мексикой. Эти меры облегчат высылку тех, у кого нет законных оснований для пребывания в США, сообщили в пресс-службе Белого дома.
В администрации Байдена уточнили, что ограничения будут действовать до тех пор, пока южная граница остаётся «перегруженной». Их отменят, когда количество мигрантов, пересекающих границу, станет «достаточно низким, чтобы американская система могла безопасно и эффективно управлять миграционным операциями».
Как пишет Reuters, ограничения вступили в силу немедленно. В указе предусмотрены исключения для детей-мигрантов без сопровождения взрослых, лиц, которые сталкиваются с серьёзными угрозами здоровью или безопасности, а также жертв торговли людьми.
Агентство со ссылкой на неназванных американских чиновников уточняет, что запретительные меры будут вводить, когда среднее число задержаний на границе превысит 2500 в день в течение недели, и приостанавливать, когда число ежедневных задержаний упадёт ниже 1500 на протяжении трёх недель. По данным Reuters, в последний раз количество пересечений границы падало до такого уровня в первые месяцы пандемии COVID-19.
• В ноябре 2023 года власти США сообщили, что граждане Узбекистана, незаконно въезжающие в Соединённые Штаты через границу с Мексикой, не будут впускаться в страну, а вместо этого содержаться под стражей до разрешения их иммиграционного дела.
• Fox News писал, что с октября 2021 года по октябрь 2023 года в США при попытке незаконно пересечь границу были задержаны более 13 тысяч граждан Узбекистана.