O‘zbekiston mahsulot taqsimoti bo‘yicha tuzilgan barcha shartnomalarni xatlovdan o‘tkazadi. Bu bozor islohotlarini jadallashtirish va milliy qonunchilikni Jahon savdo tashkiloti (JST) kelishuvlariga muvofiqlashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi farmonda nazarda tutilgan.
Energetika vazirligiga Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Adliya vazirligi bilan birgalikda 2024-yil 1-avgustga qadar O‘zbekiston tomonidan imzolangan barcha mahsulot taqsimotiga oid bitimlarni to‘liq xatlovdan o‘tkazishni yakunlash topshirildi.
Shuningdek, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi Adliya vazirligi, Energetika vazirligi, “O‘zbekneftgaz” va “O‘zavtosanoat” bilan birgalikda ushbu sanaga qadar hukumat tomonidan imzonlangan barcha investitsiya bitimlarini xatlovdan o‘tkazishi kerak.
Shundan so‘ng uning natijalari bo‘yicha Prezident administratsiyasiga aniq takliflar kiritish zarur.
Bu milliy qonunchilikni JSTning Savdo bilan bog‘liq investitsiya choralari to‘g‘risidagi bitimiga (TRIMs), shu jumladan, mahalliylashtirish yoki eksport qilish bo‘yicha majburiyatlarni qo‘llamaslik talablariga moslashtirish maqsadida amalga oshirilmoqda, deyiladi farmonda.
Bitim JSTga a’zo davlatlarga ishlab chiqarish sohasiga xorijiy investitsiyalarga salbiy ta’sir ko‘rsatadigan cheklovchi choralarni joriy qilishni taqiqlaydi. TRIMs faqat tovarlar savdosini oldini oluvchi choralarni qamrab oladi.
Eslatib o‘tamiz, 2019-yil iyun oyida Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonning Rossiyaning “Lukoyl” kompaniyasidan gaz uchun 600 million dollar qarzi borligini tan olib, mahsulot taqsimoti bo‘yicha kelishuvni tuzishda nima uchun milliy manfaatlar hisobga olinmagani bo‘yicha savollar bergan edi.
O‘shanda u neft-gaz sektoridagi korrupsiyaga ham to‘xtalib, ma’lum bir amaldor Ustyurt gaz-kimyo majmuasi uchun 80 million dollar olganini aytgan.
Shavkat Mirziyoyev 2022-yil dekabr oyida O‘zbekiston parlamenti va xalqiga murojaatnomasida gaz zaxiralarini ko‘paytirish maqsadida mamlakatda 10 yillik geologiya-qidiruv dasturi qabul qilinishini aytgan edi. Xususan, uning aytishicha, Ustyurt platosiga katta istiqbolli chuqur qatlamlarda O‘zbekistonning milliy manfaatlarini hisobga olgan holda qidiruv ishlarini olib borish uchun yirik xorijiy investorlar jalb qilinadi va bu qonun bilan mustahkamlanadi.
“Gaz qazib olish uchun berilgan barcha litsenziyalar qayta ko‘rib chiqilib, samarasiz ishlayotgan korxonalarga nisbatan tegishli choralar ko‘riladi. O‘zingiz ko‘rib turganingizdek, energiya butun dunyo bo‘ylab siyosatga aylandi. Siyosatga. Shunday ekan, yerosti konlari yaqin o‘n-yigirma yil davomida foyda keltirishi uchun biz [milliy manfaatlarni] qonunda mustahkamlab qo‘yishimiz kerak”, — degandi prezident.
Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov yaqinda bergan intervyusida ayrim hollarda investorlarga shartnomalar doirasida qo‘shimcha majburiyatlar yuklangani, biroq ular investitsiya muhitining yomonlashuvi xavfi tufayli oshkor etilmaganini ma’lum qildi.
2004-yilda O‘zbekiston hukumati “Lukoyl” bilan “Qandim-Xauzak-Shadi” (35 yil muddatga, 2014-yilda yana 7 yilga — 2046-yilgacha uzaytirilgan) va “Janubi-G‘arbiy Hisor” (2007-yilda kuchga kirgan va 36 yilga, 2043-yilgacha mo‘ljallangan) loyihalari bo‘yicha mahsulot taqsimotiga oid bitim (MTOB) imzolagan.
Rossiyaning “Gazprom” kompaniyasi bilan “Shoxpaxta” konlari (2004-yildan — 15 yilga, 2018-yilda 5 yilga uzaytirilgan) va “Djel” (2018-yilda 25 yilga imzolangan) bo‘yicha shartnomalar imzolangan.
2017-yilning aprel oyida Surxondaryo viloyatidagi “Mustaqillikning 25 yilligi” (M25) koni uchun gaz-kimyo majmuasi qurilishi bilan 35 yil muddatga yana bir MTOB imzolangan edi. Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov ushbu loyiha bo‘yicha geologik qidiruv ishlari kamida sakkiz yil davom etishini ta’kidlagan.

В Узбекистане проведут инвентаризацию всех заключённых соглашений о разделе продукции (СРП). Это предусмотрено указом о мерах по ускорению рыночных реформ и гармонизации национального законодательства с соглашениями Всемирной торговой организации (ВТО).
Министерству энергетики совместно с Министерством горнодобывающей промышленности и геологии, Министерством экономики и финансов и Министерством юстиции до 1 августа 2024 года поручено завершить полную инвентаризацию всех заключённых Узбекистаном соглашений о разделе продукции.
Министерство инвестиций, промышленности и торговли совместно с Министерством юстиции, Министерством энергетики, «Узбекнефтегаз» и «Узавтосаноат» к этой дате также должно завершить инвентаризацию всех инвестиционных соглашений, заключённых правительством.
После этого необходимо внести в Администрацию президента конкретные предложения по её результатам.
Это делается для приведения национального законодательства в соответствие с соглашением ВТО об инвестиционных мерах, связанных с торговлей (TRIMs), в том числе требованиями неприменения обязательств по локализации или экспорту, следует из указа.
Соглашение запрещает государствам-членам ВТО устанавливать ограничительные меры, оказывающие негативное влияние на иностранные инвестиции производственного сектора. TRIMs охватывает только меры, препятствующие торговле товарами.
Напомним, в июне 2019 года президент Шавкат Мирзиёев признал наличие долга Узбекистана перед российским «Лукойлом» в 600 млн долларов за газ и задался вопросом, почему при составлении соглашения о разделе продукции не были учтены национальные интересы.
Он также тогда отметил коррумпированность нефтегазовой сферы, сообщив, что за Устюртский газохимический комплекс некий чиновник получил 80 млн долларов.
В декабре 2022 года в послании парламенту и народу Узбекистана Шавкат Мирзиёев заявил, что в стране будет принята 10-летняя программа геологоразведочных работ в целях увеличения запасов газа. В частности, сказал он, на плато Устюрт для разведочных работ на высокоперспективных глубоких слоях будут привлечены крупные зарубежные инвесторы, но с учётом национальных интересов Узбекистана, которые будут закреплены в законе.
«Все выданные лицензии на добычу газа будут пересмотрены, по неэффективно работающим предприятиям будут приняты соответствующие меры. Как вы сами видите, в мире энергетика превратилась в политику. Поэтому мы должны закрепить [национальные интересы в законе], чтобы подземные месторождения приносили выгоды следующие десять-двадцать лет», — подчеркнул президент.
Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов в недавнем интервью заявил, что в некоторых случаях на инвесторов в рамках соглашений возлагались дополнительные обязательства, но они не раскрывались из-за рисков ухудшения инвестклимата.
Правительство Узбекистана в 2004 году подписало с «Лукойлом» соглашение о разделе продукции (СРП) по проектам «Кандым-Хаузак-Шады» (сроком на 35 лет, в 2014 году продлено ещё на 7 лет — до 2046 года) и «Юго-Западный Гиссар» (вступило в силу в 2007 году и рассчитано на 36 лет, до 2043 года).
С российским «Газпромом» подписаны СРП по месторождению «Шахпахты» (с 2004 года — на 15 лет, в 2018 году продлено на 5 лет), и «Джел» (подписано в 2018 году на 25 лет).