O‘zbekiston Malayziyaning Petroliam Nasional Bhd (Petronas) kompaniyasi bilan birgalikda gazni qayta ishlash bo‘yicha ikkita yirik loyihani amalga oshirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov “O‘zbekiston 24” telekanalining “Menimcha” ko‘rsatuviga bergan intervyusida ma’lum qildi.
“Biz yirik neft va kimyo kompaniyasi Petronas bilan ikkita katta loyihani amalga oshirishga kelishib oldik. Birinchisi MTO texnologiyasi, gazimizni chuqur qayta ishlash va gazdan polimerlar ishlab chiqarishga asoslangan. Ikkinchisi — gazdan „yashil“ ammiak ishlab chiqarish loyihasi. AQSh va Yevropa davlatlarida „yashil“ o‘g‘itlarga talab ortib bormoqda, shu bois eksport bo‘yicha bu bizning iqtisodiyotimiz uchun juda muhim loyiha”, — dedi u.
Malayziya bosh vaziri Anvar Ibrohim Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan 17−19-may kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatda bo‘ldi. Bu Malayziya rahbariyatining so‘nggi 16 yil ichida O‘zbekistonga ilk tashrifi bo‘ldi.
Rahbarlai qo‘shma bayonotda Petronas kompaniyasining neft-gaz sohasida kadrlar tayyorlash bo‘yicha salohiyatli ishtirokini olqishladi.
2013-yil o‘rtalarida Malayziya kompaniyasi Surxondaryo viloyatidagi Boysun investitsion blokidagi konlarni qidirish va o‘zlashtirish bo‘yicha mahsulot taqsimoti va va Ustyurt hududining Urga, Quanish va Aqchalak guruhini rivojlantirish bo‘yicha kelishuvdan chiqish qarori haqida xabar bergandi (loyiha hozirda Surhan Gas Chemical Operating Company tomonidan amalga oshirilmoqda). 2014-yilda kompaniya O‘zbekistondagi vakolatxonasini yopgan.
2009-yilda kompaniya sintetik yonilg‘i ishlab chiqarish zavodini (Uzbekistan GTL) qurish loyihasini amalga oshirgan, biroq 2011-yil iyun oyida qo‘shma korxonadagi ulushini 33,3 foizdan 11 foizga kamaytirgan, keyin esa boshqa investorlar bilan birgalikda iqtisodiy maqsadga muvofiq emasligi sababli loyiha tarkibidan chiqqan.

Узбекистан планирует реализовать совместно с Petroliam Nasional Bhd (Petronas) из Малайзии два крупных проекта по переработке газа. Об этом в интервью программе «Менимча» телеканала «Узбекистан 24» сообщил министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов.
«Мы договорились с крупнейшей компанией Petronas в сфере нефти и химии реализовать два крупных проекта. Первый — на основе технологии МТО (метанол в олефины и его производных) глубокая переработка нашего газа и производство полимеров из газа. Второй — производство „зелёного“ аммиака из газа. В США и странах Европы растёт спрос на „зелёные“ удобрения, поэтому это очень важный проект для нашей экономики с точки зрения экспорта», — заявил он.
Премьер-министр Малайзии Анвар Ибрагим 17−19 мая по приглашению президента Узбекистана Шавката Мирзиёева посетил страну с официальным визитом. Это стало первым визитом руководителя Малайзии в Узбекистан за последние 16 лет.
В совместном заявлении главы государств приветствовали потенциальное участие Petronas в подготовке кадров в нефтегазовой сфере.
В середине 2013 года малазийская компания известила Узбекистан о своём решении выйти из соглашения о разделе продукции (СРП) по разведке и разработке месторождений Байсунского инвестиционного блока в Сурхандарьинском регионе (сейчас проект реализует Surhan Gas Chemical Operating Company) и СРП по разработке месторождений Урга, Куаныш и Акчалакской группы Устюртского региона. В 2014 году компания закрыла представительство в Узбекистане.
В 2009 году компания вошла в проект строительства завода по производству синтетического топлива (Uzbekistan GTL), но в июне 2011 года снизила свою долю в СП с 33,3% до 11%, а затем вместе с другими инвесторами вышла из проекта из-за экономической нецелесообразности.