Shavkat Mirziyoyev 18-mart kuni qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoatiga investitsiya va eksport hajmini oshirish bo‘yicha yig‘ilish hamda ushbu sohalarda faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar bilan muloqot o‘tkazdi, deb yozdi uning matbuot kotibi Sherzod Asadov.
Davlat rahbari bundan buyon har bir tarmoq korxonalari vakillari bilan ularni o‘ylantirayotgan masalalar yechimi bo‘yicha uchrashuvlar o‘tkazilishini ta’kidladi. Tadbirga 100 dan ortiq eng faol eksportchi-tadbirkorlar va logistika korxonalari vakillari taklif etildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, o‘tgan yili 23 million tonna meva-sabzavot yetishtirilgan, oziq-ovqat sanoatida 86 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan. Hisob-kitoblarga ko‘ra, bu mahsulotlardan 5 milliard dollarlik eksport qilish mumkin. Biroq 2023-yilda uning hajmi 2 milliard dollardan oshmagan, chunki iqtisodiy va agrosanoat majmualari rahbarlari, shuningdek, hokimlar ishni to‘g‘ri tashkil eta olmagan, eksportyorlar muammosini hal etmagan, dedi prezident.
O‘tgan yili O‘zbekiston Avstraliya, Yangi Zelandiya, Singapur, Kolumbiya, Indoneziya kabi 10 dan ortiq yangi bozorga chiqqan, mahalliy mahsulotlar eksport qilinadigan mamlakatlar soni 85 taga yetgan.
eksport, inflyatsiya, qishloq xo‘jaligi, shavkat mirziyoyev, valyuta
Lekin eksportning 80 foizi 5 ta davlat bozorlariga to‘g‘ri kelgan. Ya’ni qishloq xo‘jaligi eksportining asosiy qismi “narxlari kilogrammi 1 dollardan past bo‘lgan bozorlarga” ketadi.
O‘tgan yili 52 davlatga 126 ming tonna uzum eksport qilingan bo‘lsa, shundan 98 ming tonnasi (77,7 foizi) 12 davlatga kilogrammi 1 dollardan arzon narxda sotilgan, dedi Shavkat Mirziyoyev. Eslatib o‘tamiz, 2023-yilda sabzavot va mevalar savdosi 1,76 million tonnaga (+1,1 foiz), qiymat jihatidan esa 1,18 milliard dollarga (+3,3 foiz) o‘sgan. Meva-sabzavot eksportining asosiy bozorlari Rossiya (37 foiz), Pokiston (16,7 foiz), Xitoy (12,3 foiz) va Qozog‘iston (10,3 foiz) bo‘lgan.
O‘zbekistonning eng xaridorgir mahsulotlari bo‘lgan gilos, shaftoli, xurmo, o‘rik, olcha, olxo‘ri, anjir, anor, bodom, loviya, mosh kabi mahsulotlarni eksport qilishda ham xuddi shunday holat kuzatilmoqda.
Prezident 1 million gektar g‘alladan bo‘shaydigan maydon, 508 ming gektar aholi tomorqasi, 260 ming gektar odamlarga bo‘lib berilgan yerlar imkoniyatidan to‘liq foydalanilmayotganini aytdi. Masalan, 16 ta tuman meva-sabzavot mahsulotlarini umuman eksport qilmagan. Yoki paxta ekilmagan 28 tumanda eksport ko‘rsatkichlari qoniqarsiz. Bu sohalarda mahsulot yetishtirish, saqlash, saralash va sotishda eksportyor va fermerlar o‘rtasida tizimli hamkorlik yo‘lga qo‘yilmagan, dedi davlat rahbari.
Prezident tuman hokimlari hamda qishloq xo‘jaligi va eksport masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlariga keskin e’tiroz bildirdi.
Joriy yilda hududiy dasturlar doirasida mamlakat bo‘ylab umumiy qiymati 833 million dollarlik 528 ta oziq-ovqat loyihasini ishga tushirish rejalashtirilgan. Biroq 14 ta tumanda bu borada loyiha mavjud emasligi tanqid qilindi.
Joriy yilda oziq-ovqat sanoatida kamida 100 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarish, 1 milliard dollar eksport qilish rejalashtirilgan. Lekin oziq-ovqat yo‘nalishidagi ayrim korxonalar aylanmasi uchun mablag‘ ola olmagan, ayrimlari sifat bo‘yicha raqobatga bardosh berolmagan, tejamkor texnologiya o‘rnatmagani uchun tannarx baland bo‘lgan.
Shu kabi, oziq-ovqat yo‘nalishidagi 20 ta yirik korxona xomashyo yetishmasligi, mahsulotiga bozor topish va aylanma mablag‘ muammolari sababli quvvatlarining yarmini ham ishlatayotgani yo‘q.
“Bir haqiqatni aniq tushunib olish zarur. Inflyatsiyani jilovlash va valyuta barqarorligini ta’minlash eksport bilan chambarchas bog‘liq. Qanchalik ko‘p mahsulot ishlab chiqarmaylik, eksport uchun kerakli shart-sharoitni yaratmasak, o‘zgarish bo‘lmaydi. Shuning uchun, qanday tashabbus bo‘lsa, barchasini eshitishga tayyorman”, — dedi prezident.
Davlat rahbari sohada faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar bilan suhbatlashdi, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksportini 3,5 milliard dollarga yetkazish yuzasidan ularning fikr va takliflarini tingladi.
Shavkat Mirziyoyev 18-yanvar kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda eksport masalasini “hayot-mamotimiz” deb atagandi. “Agar valyuta balansi, investitsiya yoki konvertatsiyani davom ettiramiz desak, eksportni importga nisbatan barqaror ushlab turishimiz kerak”, — degandi u.
O‘zbekistonning tashqi savdo aylanmasi 2023-yilda o‘tgan yilga nisbatan 12 milliard dollarga yoki 23,8 foizga o‘sib, 62,57 milliard dollarni tashkil etgan. Yil davomida eksport 23,8 foizga — 24,4 mlrd dollargacha, import 24 foiga — 30,1 mlrd dollargacha oshgan. Tashqi savdo taqchilligi 13,7 mlrd dollardan ortiqni tashkil etgan, bu 2022-yilga nisbatan 24,3 foizga ko‘p (-11,03 mlrd dollar). Agar rekord darajadagi oltin eksporti va xizmatlar sohasidagi ijobiy saldo bo‘lmaganida, bu ko‘rsatkich yanada yuqori bo‘lardi.
1-mart holatiga ko‘ra, oltin-valyuta zaxiralari 32,2 milliard dollargacha qisqardi, bu o‘tgan yil sentabridan beri eng kam ko‘rsatkich. 2023-yilning 11 oyi davomida valyutani sotib olish va sotish o‘rtasidagi farq 11,4 milliard dollarga yetgan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 марта провёл совещание по вопросам увеличения инвестиций и экспорта в сельском хозяйстве и пищевой промышленности, а также диалог с действующими в этих сферах предпринимателями, сообщил его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
Глава государства подчеркнул, что отныне совещания будут проходить в форме встреч с представителями предприятий каждой отрасли, с решением волнующих их вопросов. На мероприятие были приглашены более 100 наиболее активных экспортёров-предпринимателей и представителей логистических предприятий.
По его словам, в прошлом году выращено 23 миллиона тонн плодоовощной продукции, в пищевой промышленности произведено продукции на 86 трлн сумов. По расчётам, из этой продукции можно осуществить экспорт на 5 млрд долларов. Однако его объём в 2023 году не превысил 2 млрд долларов, поскольку руководители экономического и агропромышленного комплексов, а также хокимы не смогли должным образом организовать работу и не решили проблемы экспортёров, заявил он.
В прошлом году Узбекистан вышел более чем на 10 новых рынков, таких как Австралия, Новая Зеландия, Сингапур, Колумбия, Индонезия, а количество стран, в которые экспортируется продукция, достигло 85.
валюта, инфляция, сельское хозяйство, шавкат мирзиёев, экспорт
Однако 80% экспорта приходится на рынки всего 5 стран. То есть основная часть сельскохозяйственного экспорта приходится на «рынки с ценой ниже 1 доллара за килограмм», сказал президент.
В прошлом году 126 тысяч тонн винограда было экспортировано в 52 страны, из них 98 тысяч тонн (77,7%) было продано в 12 стран по цене менее 1 доллара за килограмм. Напомним, в 2023 году продажа овощей и фруктов выросла до 1,76 млн тонн (+1,1%), а в стоимостном выражении — до 1,18 млрд долларов (+3,3%). Основными рынками экспорта плодоовощной продукции были Россия (37%), Пакистан (16,7%), КНР (12,3%) и Казахстан (10,3%).
Такая же ситуация и с экспортом вишни, персиков, хурмы, абрикосов, вишни, сливы, инжира, граната, миндаля, фасоли и маша, которые являются самыми популярными продуктами Узбекистана.
Президент заявил, что 1 миллион гектаров земель, высвобожденных от пшеницы, 508 тысяч гектаров приусадебных участков и 260 тысяч гектаров земель, выделенных населению, не используются в полной мере. 16 районов вообще не экспортировали фрукты и овощи. А в 28 районах, где не высаживается хлопок, показатели экспорта неудовлетворительны. Системно не налажено сотрудничество между экспортёрами и фермерами по производству, хранению, сортировке и реализации продукции в этих районах, сказал глава государства.
Шавкат Мирзиёев высказал недовольство хокимам районов и их заместителям по вопросам сельского хозяйства и экспорта.
В этом году в рамках региональных программ планируется запустить по стране 528 проектов в сфере продовольствия на 833 млн долларов. Однако в 14 районах в этой сфере отсутствуют проекты.
В пищевой промышленности планируется произвести продукции не менее чем на 100 трлн сумов и экспортировать — на 1 млрд долларов. Но некоторые пищевые предприятия не смогли получить оборотные средства, а некоторые не выдержали конкуренции по качеству, поскольку себестоимость их продукции была высокой из-за отсутствия эффективных технологий.
Аналогичным образом 20 крупных предприятий пищевой промышленности не используют и половины своих мощностей из-за нехватки сырья, поиска рынка сбыта для своей продукции и проблем с оборотными средствами. В результате упускается возможность производства продукции на 400 млрд сумов и бюджетных поступлений на 60 млрд сумов.
«Вам не нужны бюджетные поступления? Сколько школ, сколько это больниц, сколько дорог, сколько воды, сколько зарплаты, сколько пособий? Пусть банки дадут привлечённые 310 млн долларов предпринимателям-экспортёрам. Давайте экспортировать, производить продукцию, пополнять бюджет, приносить валюту», — заявил президент.
«Необходимо чётко понять один факт. Сдерживание инфляции и поддержание стабильности валюты тесно связаны с экспортом. Сколько бы мы ни производили продукции, если мы не создадим необходимые условия для экспорта, изменений не будет. Поэтому я готов выслушать все инициативы», — сказал он.
Глава государства пообщался с предпринимателями и выслушал их мнения и предложения, чтобы увеличить экспорт сельхозпродукции до 3,5 млрд долларов.
На совещании 18 января Шавкат Мирзиёев назвал экспорт «вопросом жизни и смерти». «Если мы хотим продолжить валютный баланс, инвестиции или конвертацию [валюты], мы должны удерживать экспорт стабильным по отношению к импорту», — сказал он.
Внешнеторговый товарооборот Узбекистана в 2023 году достиг 62,57 млрд долларов США, увеличившись по сравнению с предыдущим годом на 12 млрд долларов, или на 23,8%. Экспорт за год вырос на 23,8% — до 24,4 млрд долларов, импорт — до 38,1 млрд долларов (+24%). Дефицит внешней торговли превысил 13,7 млрд долларов, что на 24,3% больше показателя 2022 года (минус 11,03 млрд долларов). Этот показатель был бы ещё больше, если бы не рекордный экспорт золота и положительный баланс по услугам.
На 1 марта золотовалютные резервы страны сократились до 32,2 млрд долларов — это минимум с сентябре прошлого года. Разницы между куплей и продажей валюты за 11 месяцев 2023 года достигла 11,4 млрд долларов.