Cheklovlar olti oy davomida amal qiladi, ammo ular Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi a’zolari (Qozog‘iston, Belarus, Armaniston, Qirg‘iziston), Mo‘g‘uliston, O‘zbekiston, shuningdek, Abxaziya va Janubiy Osetiyaga mahsulot yetkazib berishning kelishilgan hajmlariga ta’sir qilmaydi.
Benzin eksportiga vaqtinchalik taqiqning joriy etilishi Rossiya ichki bozorida tez orada bahorgi dala ishlari, neftni qayta ishlash zavodlarida rejalashtirilgan ta’mirlash ishlari va yozgi ta’tillar bilan bog‘liq, yonilg‘iga talab ortadigan mavsum boshlanishi bilan izohlangan.
Rossiyada yil boshidan buyon Ai-92 va Ai-95 benzinlari, shuningdek, yozgi dizel yonilg‘isining birjadagi narxlari 8−23 foizga oshdi, ulgurji segmentda esa benzin narxining o‘sish sur’ati pastroq bo‘ldi (1,6 foiz), dizel esa arzonladi (-6 foiz).
Rossiyada 2023-yilning 21-sentabrdan 17-noyabrigacha benzin eksportiga taqiq joriy qilingandi. O‘shanda O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov bu holat mamlakatdagi yonilg‘i bilan bog‘liq vaziyatga ta’sir qilganini ta’kidlagandi.
O‘zbekiston hukumatlararo kelishuv imzolangandan so‘ng — noyabr oyida Rossiya benzinining birinchi partiyasini oldi. O‘shanda jami 371 ming tonna benzin import qilinishi rejalashtirilgandi.

Премьер-министр России Михаил Мишустин одобрил запрет экспорта бензина с 1 марта, сообщает РБК со ссылкой на источники.
Ограничения будут действовать шесть месяцев, но не коснутся согласованных объёмов поставок в страны Евразийского экономического союза (Казахстан, Беларусь, Армения, Кыргызстан), Монголию, Узбекистан, а также в Абхазию и Южную Осетию.
Ввод временного запрета на экспорт бензина обосновывается тем, что на внутреннем рынке России скоро наступит сезон повышенного спроса на топливо, связанный с весенними полевыми работами, плановыми ремонтами на нефтеперерабатывающих заводах и летними отпусками.
Биржевые цены на бензин Аи-92 и Аи-95, а также летнее дизельное топливо с начала года в России выросли на 8−23%, при этом в оптовом звене темпы роста цен на бензин были ниже — 1,6−6%, а дизель дешевел.
В прошлом году Россия вводила запрет на экспорт бензина с 21 сентября по 17 ноября. Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов сообщал, что это повлияло на ситуацию с топливом в стране.
После подписания межправительственного соглашения Узбекистан получил первые партии российского бензина в ноябре. Всего был запланирован импорт 371 тысячи тонн бензина.