Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов 22-ноябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасида бўлиб ўтган ҳукумат соатида Ўзбекистонда бензин билан боғлиқ вазиятга изоҳ берди. Бунга «Газета.uz» эътибор қаратди.
«Буни тақчиллик деб бўлмайди, лекин жойларда нархларни сунъий равишда ўзгартирган ёқилғи қуйиш шохобчаларига қарши чоралар кўрилмоқда. Эҳтиёжни қондириш учун ички ишлаб чиқаришни ошириш ва қўшимча ҳажмда импорт қилиш чоралари кўрилмоқда», — деди у.
«Тўғри, [Ўзбекистондаги бензин билан боғлиқ вазиятга] Россия ҳукумати томонидан жорий қилинган [бензин экспортига] вақтинчалик чеклов таъсир қилди. Президентимизнинг 5−6 октябрь кунлари [Москвага] ташрифи давомида ҳукуматлараро келишувга эришилган эди, унга кўра, истисно тариқасида, чекловдан қатъий назар, бизга [бензинни] кафолатли экспорт қилиш имконияти берилди. Ҳозирги кунда Россия компанияларидан импорт қилинган бензин етказиб бериш бошланди. Октябрь ойида тузилган келишув туфайли ноябрь ойида дастлабки партиялар келишни бошлади», — деди Энергетика вазири.
Эслатиб ўтамиз, Россия ҳукумати сентябрь ойида бензин ва дизель ёқилғиси экспортини вақтинча чеклади. Тақиқ Евросиё иқтисодий иттифоқи мамлакатларига (Россиядан ташқари Қозоғистон, Беларус, Арманистон ва Қирғизистонни ҳам ўз ичига олади), Абхазия ва Жанубий Осетияга етказиб беришга таъсир қилмади. 17 ноябрь куни чекловлар бекор қилинди.
Бугунги кунга қадар Ўзбекистонда 1,16 миллион тонна бензин ишлаб чиқарилган бўлса, йил охирига қадар маҳаллий ва импорт қилинадиган нефтни қайта ишлаш ҳисобига ишлаб чиқаришни 1 миллион 329 минг тоннага етказиш режалаштирилган. Бундан ташқари, 371 минг тонна бензин импорт қилиш режалаштирилган. Бу ҳажмнинг 100 минг тоннаси «Ўзбекнефтгаз»дан, яна 270 минг тоннаси эса хусусий корхоналар томонидан етказиб берилиши керак. Ноябрь-декабрь ойларида 80 минг тонна ёқилғи етказиб берилиши кутилмоқда.
Октябрь ва ноябрь ойининг бошларида Ўзбекистондаги ижтимоий тармоқлар фойдаланувчилари Тошкентда Аи-92 ва Аи-95 сотиладиган ёқилғи қуйиш шохобчаларини топишдаги муаммолар туфайли аҳоли Қозоғистонга кетаётгани ҳақида хабар беришди. Шу фонда Россиянинг «Лукойл» ёқилғи қуйиш шохобчасида Аи-95 нархи 14,5 минг сўмдан 18,5 минг сўмга кўтарилди. Баъзи ёқилғи қуйиш шохобчаларида Беларуснинг Аи-95 бензини пайдо бўлди.

Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов во время правительственного часа в Законодательной палате Олий Мажлиса 22 ноября прокомментировал ситуацию с автобензином в Узбекистане, обратила внимание «Газета.uz».
«Здесь нельзя сказать, что это дефицит, но принимаются меры в отношении заправок, которые искусственно манипулировали ценами. Для удовлетворения спроса принимаются меры по повышению внутреннего производства и импорту дополнительного объёма», — отметил он.
«Да, на [ситуацию с бензином в Узбекистане] повлияло временное ограничение [экспорта бензина], введённое правительством России. Во время визита нашего президента 5−6 октября [в Москву] было достигнуто межправительственное соглашение, согласно которому в виде исключения нам была дана возможность для гарантированного вывоза [бензина], независимо от наличия или отсутствия ограничений. На сегодняшний день начались поставки импортного бензина из российских компаний. Благодаря соглашению, достигнутому в октябре, начали поступать первые партии в ноябре», — рассказал глава Минэнерго.
Правительство России временно ограничило экспорт бензина и дизельного топлива в сентябре. Запрет не коснулся поставок в страны Евразийского экономического союза (кроме России в него входят Казахстан, Беларусь, Армения и Кыргызстан), Абхазию и Южную Осетию. Ограничения были сняты с 17 ноября.
До сегодняшнего дня в Узбекистане произведено 1,16 млн тонн бензина, а до конца года планируется довести выпуск до 1,329 млн тонн за счёт переработки местной и импортной нефти. Кроме того, запланирован импорт 371 тысячи тонн бензина. Из этого объёма 100 тысяч тонн придётся на «Узбекнефтегаз», ещё 270 тысяч тонн должны завезти частные компании. В ноябре-декабре ожидается завоз 80 тысяч тонн топлива.
Пользователи соцсетей в Узбекистане в октябре и начале ноября сообщали, что из-за проблем с нахождением заправок, где продаётся Аи-92 и Аи-95 в Ташкенте, жители выезжают в Казахстан. На фоне этого стоимость Аи-95 на российской заправке «Лукойл» повысилась с 14,5 тысячи сумов до 18,5 тысячи сумов. На некоторых заправках появился 95-й бензин из Беларуси.