2024-yil oxiriga qadar Toshkent, Nukus shaharlari va O‘zbekistonning barcha viloyat markazlarida talabdan kelib chiqib, og‘ir gematologik, onkologik va klinik immunologik kasalliklari bor bemorlarga palliativ yordam ko‘rsatuvchi kamida bitta hospis tashkil etiladi.
Bu Shavkat Mirziyoyevning 21-fevraldagi “O‘zbekiston — 2030” strategiyasini 2024-yilda amalga oshirishga oid Davlat dasturini tasdiqlagan farmonida ko‘zda tutilgan.
Hospislarni tashkil etish, ularning moddiy-texnika bazasini mustahkamlash va faoliyatiga doimiy ko‘maklashish loyihalari uchun Oliy Majlis huzuridagi Nodavlat notijorat tashkilotlarni va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi tomonidan grantlar e’lon qilib boriladi.
Hospislarni tashkil etishga Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimlari mas’ul etib belgilandi.
Eslatib o‘tamiz, prezident fevral oyi boshida Qarshi shahrida 2026-yilda 50 o‘rinli hududlararo hospis ochish to‘g‘risida qaror imzolagandi.
Hozirda hospislar faqat Samarqand va Xorazm viloyatlarida mavjud. Farg‘ona viloyatida hospis o‘z faoliyatini boshlashi kerak, Toshkentda esa qurilish ishlari davom etmoqda. “Gazeta.uz” mamlakatdagi onkologiya xizmati muammolari, shuningdek, poytaxtda hospis ochilishi kechikayotgani haqida batafsil yozgandi (rus tilida).
2022-yilda Toshkent viloyatida mamlakatdagi birinchi Taskin bolalar hospisi ochilgan.
O‘zbekistonda saraton kasalligiga chalingan bemorlarning hayot sifatini yaxshilash maqsadida reabilitatsiya va palliativ yordam ko‘rsatishning zamonaviy tizimini, shuningdek, hospislarni tashkil etish prezidentning 2017-yil bahorida qabul qilingan qarorida nazarda tutilgan.

До конца 2024 года в Ташкенте, Нукусе и всех областных центрах Узбекистана исходя из потребности будет создано минимум по одному хоспису по оказанию паллиативной помощи больным, страдающим тяжёлыми гематологическими, онкологическими и клинико-иммунологическими заболеваниями.
Это предусмотрено указом президента Шавката Мирзиёева от 21 февраля, которым утверждена Государственная программа по реализации Стратегии «Узбекистан-2030» в 2024 году.
На реализацию проектов по созданию, укреплению материально-технической базы и постоянной поддержке деятельности хосписов планируется объявлять гранты Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе.
Ответственными за создание хосписов определены председатель Совета министров Каракалпакстана, хокимы областей и Ташкента.
Напомним, в начале февраля президент подписал постановление, согласно которому в Карши в 2026 году должен открыться межрегиональный хоспис на 50 койко-мест.
В настоящее время хосписы существуют только в Самаркандской и Хорезмской областях. В Ферганской области хоспис должен начать деятельность, а в Ташкенте он ещё строится. О проблемах онкологической службы в стране, а также затягивании открытия хосписа в столице подробно писала «Газета.uz».
В 2022 году в Ташкентской области был открыт первый в стране детский хоспис Taskin.
Создание в Узбекистане современной системы реабилитационной и паллиативной помощи, а также хосписов с целью улучшение качества жизни больных с онкологическими заболеваниями было предусмотрено постановлением президента от весны 2017 года.