Olmaliq kon-metallurgiya kombinati 3-misni boyitish fabrikasi (MBF) qurilishi chog‘ida inshootning tom qismi qulab tushdi, hodisa oqibatida vafot etganlar va jarohatlanganlar bor. Bu haqda “Gazeta.uz”ga xabar bergan o‘quvchi Hindistondan kelgan ishchilar tomonidan suratga olingan videolarni yubordi.
Videoda hamkasblari qulagan konstruksiya ostidan olib chiqishga urinayotgan ko‘plab jarohatlangan ishchilarni ko‘rish mumkin.
Bosh prokuratura “Gazeta.uz”ga voqeani tasdiqladi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, 3 kishi halok bo‘lgan, 45 kishi jarohat olgan.
Ushbu obyektning bosh pudratchisi Enter Engineering kompaniyasidir.
“Gazeta.uz” manbasining xabar berishicha, bu 3-MBF qurilishi chog‘idagi birinchi baxtsiz hodisa emas. Kelib tushgan videolarda (tahririyatda mavjud) ishchilarning qurilish maydonchasida ish vaqtida jarohat olgani aks etgan. Bunday holatlarning ayrimlari, shu jumladan, ishchilarning aybi bilan ham sodir bo‘lmoqda, biroq ularning xavfsizlik qoidalariga rioya qilmasliklari, manbaga ko‘ra, ular yuk ko‘tarish moslamalari, yuklarni tashish vositalari va shaxsiy himoya vositalari bilan yetarlicha to‘g‘ri ta’minlanmagani bilan ham bog‘liq. Bundan tashqari, manbaga ko‘ra, ishchilar to‘rt oydan beri maosh olmagan.
Eslatib o‘tamiz, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati (OKMK) tarkibida 3-misni boyitish fabrikasi (3-MBF) tashkil etilishi rejalashtirilgan. “Yoshlik-1” konidan 5,12 milliard dollarlik mahsulot qayta ishlanishi kutilmoqda. Bu kon 11 ming gektar maydonni egallagan bo‘lib, unda oltin, mis, kumush, molibden kabi 13 turdagi qimmatbaho va nodir metallar mavjud. Fevral oyi boshida OKMK rahbari Abdullo Xursanov prezident 3-MBF qurilishini 1-iyuldan kechiktirmay boshlash, “muhandislik, bazaviy loyiha”ni esa 1-martgacha yakunlash haqida topshiriq berganini aytgandi.
3-MBF qurilishi uchun Enter Engineering va Rossiyaning “Uralmashzavod” kompaniyasi tanlangan. O‘shanda loyiha 2 milliard dollarga baholangan va amalga oshirish muddati 2023-yilga mo‘ljallangandi. Dastlab loyiha Renaissance Heavy Industries tomonidan SFI Management Group nazorati ostida amalga oshirilishi kerak edi, biroq 2021-yilning fevralida ular loyihadan chiqarilgan.

На строительстве медно-обогатительной фабрики (МОФ-3) на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате произошло обрушение навеса, есть погибшие и пострадавшие. Об этом «Газете.uz» сообщил читатель, он также прислал видео, снятые на месте рабочими из Индии.
На видео видно много пострадавших рабочих, которых коллеги пытаются вытащить из-под упавшей конструкции.
В Генеральной прокуратуре Узбекистана «Газете.uz» подтвердили факт происшествия. По предварительным данным, погибло 3 человека, пострадало 45.
Генеральным подрядчиком этого объекта является компания Enter Engineering. Там также подтвердили, что среди пострадавших на объекте — нанятые ею рабочие.
Источник «Газеты.uz» сообщил, что это не первое происшествие на строительстве МОФ-3. На присланных им видео (есть у редакции) видно, как рабочие получают производственные травмы на стройплощадке. Некоторые такие случаи происходят в том числе по вине рабочих, однако несоблюдение ими техники безопасности, по словам источника, вынужденное, поскольку они должным образом не обеспечены грузозахватными приспособлениями, средствами для перемещения грузов и средствами индивидуальной защиты. Кроме того, как отметил собеседник, рабочие уже четыре месяца не получают зарплату.
Напомним, медную обогатительную фабрику-3 (МОФ-3) планируется создать в составе Алмалыкского горно-металлургического комбината (АГМК). Как ожидается, она будет перерабатывать продукты месторождения «Ёшлик-1» стоимостью 5,12 млрд долларов. Это месторождение занимает 11 тысяч га и содержит 13 видов ценных и редких металлов, таких как золото, медь, серебро, молибден и селен.
Для строительства МОФ-3 были выбраны компании Enter Engineering и российский «Уралмашзавод». Проект тогда оценивался в 2 млрд долларов, а срок реализации был намечен на 2023 год. Изначально проект должна была реализовать Renaissance Heavy Industries под контролем SFI Management Group, но в феврале 2021 года их исключили из проекта.