Шавкат Мирзиёев 1 февраль куни металлургия корхоналарини ривожлантириш чора-тадбирлари бўйича тақдимот билан танишди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Йиғилиш Навоий кон-металлургия комбинати (НКМК), Олмалиқ кон-металлургия комбинати (ОКМК), Ўзбекистон металлургия комбинати («Ўзметкомбинат») ҳамда «Навоийуран» давлат корхонаси раҳбарлари, шунингдек, бош вазир Абдулла Арипов, бош вазир ўринбосари Жамшид Қўчқоров ва бошқалар иштирокида ўтказилди.
Президент матбуот хизмати хабарига кўра, сўнгги йилларда бу тўртта корхонага 7 миллиард 400 миллион доллар инвестиция киритилган. Бунинг натижасида олтин ишлаб чиқариш ҳажми 23 фоиз, мис 41 фоиз, кумуш 60 фоизга ошган. НКМКда янги конлар ўзлаштирилиб, 3 та завод ишга туширилган. «Ўзметкомбинат» ва «Навоийуран»да ҳам ишлаб чиқариш кўпайган.
Умуман, ўтган 6 йилда ушбу корхоналарнинг жами саноатдаги улуши 10 фоиздан 17 фоизга, бюджет тушумларида эса 11 фоиздан 25 фоизга ошган.
Қайд этилишича, Ўзбекистон 2030 йилгача иқтисодиёт ҳажмини 2 баробар оширишни мақсад қилган. Президент жаҳонда рақобат кучайиб бораётган шароитда мазкур тўртта йирик компания самарадорлигини ошириш масалаларини муҳокама қилди.
Шавкат Мирзиёев хорижий экспертларни жалб этиб, комбинатларни рақамли трансформация қилиш, бунда «яшил» технологияларга алоҳида эътибор қаратиш зарурлигини таъкидлади. Инвестицияларни ўзлаштириш ва янги лойиҳаларни жадаллаштириш бўйича аниқ кўрсатмалар берди.
У ишлаб чиқаришда операцион харажатлар ва энергия сарфини мақбуллаштириб, таннархни қисқартириш вазифасини қўйди. Шунингдек, комбинатларда меҳнат унумдорлигини ошириш, раҳбар ва мутахассислар фаолиятига самарадорлик кўрсаткичларини (KPI) жорий қилиш муҳимлигини қайд этди.
мис, навоийуран, нкмк, окмк, олтин, ўзметкомбинат, уран, шавкат мирзиёев
НКМК бошқаруви раиси Қувандиқ Санақулов «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида завод олдида қўшимча 150 млн долларлик маҳсулот ишлаб чиқариш, шунингдек, рақамлаштириш ва трансформация ишларини амалга ошириш вазифаси турганини айтди.
Унга кўра, НКМК 2024 йилда давлат бюджетига солиқ ва дивидендлар шаклида 45 трлн сўм тўлайди, бу ўтган йилга нисбатан 20,6 фоизга (37,3 трлн сўм) кўпдир.
«Президентимиз заводнинг инвестицион фаолияти билан ҳам чуқур танишдилар, ерости бойликларининг захиралари қандайлиги, қанақа қидириш ишлари олиб борилаётгани билан ҳам қизиқдилар. Биринчи ҳисоб-китоблар бугунги захираларимизга яна 1000 тонна олтин захираси қўшилишини кўрсатяпти», — деди Санақулов.
ОКМК раҳбари Абдулло Хурсановнинг айтишича, президент инвестициявий лойиҳаларни тезлаштириш, шунингдек, 1 июлдан кечиктирмай мис эритиш заводи қурилишини бошлаш, 1 мартгача эса «инженеринг базавий лойиҳаси»ни тугатиш бўйича топшириқ берган.
Завод металларни ажратиб олиш даражасини ошириш эвазига ишлаб чиқариш ҳажмини йилига 148 минг тоннадан 170 минг тоннагача (2025 йилгача 400 минг тоннага етказиш белгиланганди) оширишни режа қилмоқда. Шунингдек, бюджетга тўловларни 15 трлн сўмдан 19 трлн сўмга, ишлаб чиқариш ҳажмини эса 39 трлн сўмдан ортиқ ошириш кўзда тутилган.
«Ўзметкомбинат» акциядорлик жамияти бош директори Рашид Пирматовнинг айтишича, президент 2023 йилга нисбатан ишлаб чиқариш таннархини 20 фоизга камайтириш бўйича топшириқ берган. Бунга эришиш учун иш самарадорлигини ошириш, энергия самарадорлигини ошириш, ташкилий масалаларни оптималлаштириш режалаштирилган.
Унинг сўзларига кўра, давлат раҳбари томонидан қўйилган вазифаларни, жумладан, корхонани ўзгартиришни «сўзсиз бажариш» учун барча имкониятлар мавжуд.
Тоғ-кон саноати ва геология вазири ўринбосари, «Навоийуран» компанияси бош директори Жамол Файзуллаевнинг маълум қилишича, 2024 йилда геология-қидирув ишлари ҳажмини кескин ошириш ва 1 млн метрдан ортиқ майдонда ҳамда уран қазиб олиш учун 3,8 млн метр майдонда бурғулаш ишларини олиб бориш режалаштирилган.
Бундан ташқари, уран қазиб олишни 1,5 баробарга ошириш, шунингдек, унинг таннархини 20,1 фоизга пасайтириш белгиланган.

Президент Шавкат Мирзиёев 1 февраля ознакомился с презентацией о мерах по развитию металлургических предприятий Узбекистана, сообщила пресс-служба главы государства.
Встреча прошла при участии руководителей Навоийского горно-металлургического комбината (НГМК), Алмалыкского горно-металлургического комбината (АГМК), Узбекского металлургического комбината (Узметкомбината) и госпредприятия «Навоиуран», а также премьер-министра Абдуллы Арипова, вице-премьера Джамшида Кучкарова и других.
По данным пресс-службы президента, за последние годы в эти четыре предприятия инвестировано 7,4 млрд долларов. В результате объем производства золота вырос на 23%, меди — на 41%, серебра — на 60%. На НГМК освоены 4 новых месторождения и введены в эксплуатацию 3 завода. Производство также увеличилось на Узметкомбинате и «Навоиуране».
В целом за последние 6 лет доля этих предприятий в общем объёме промышленности выросла с 10 до 17%, а в доходах бюджета — с 11 до 25%.
Отмечается, что Узбекистан поставил перед собой цель увеличения объёма экономики в 2 раза до 2030 года. Президент обсудил повышение эффективности этих компаний на фоне растущей конкуренции в мире.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость трансформации комбинатов с привлечением зарубежных экспертов, уделив особое внимание внедрению цифровых решений и «зелёных» технологий.
Он поставил задачи по оптимизации операционных расходов и энергопотребления, сокращению себестоимости, повышению производительности труда на комбинатах, внедрению показателей эффективности (KPI) в деятельность руководящих сотрудников и специалистов.
агмк, золото, медь, навоийуран, нгмк, узметкомбинат, уран, шавкат мирзиёев
Председатель правления НГМК Кувандик Санакулов в интервью «Узбекистан 24» сообщил, что перед комбинатом стоит задача произвести продукцию дополнительно на 150 млн долларов, а также провести цифровизацию и трансформацию.
По его словам, в 2024 году НГМК выплатит в бюджет государства 45 трлн сумов в виде налогов и дивидендов, что на 20,6% больше прошлого года (37,3 трлн сумов).
«Президент также тщательно ознакомился с инвестиционной деятельностью комбината, а также поинтересовался тем, какие геологоразведочные работы проводятся, какие резервы. Предварительные расчёты показывают, что к сегодняшними нашим запасам добавляется ещё 1000 тонн золота», — сказал Санакулов.
Глава АГМК Абдулло Хурсанов сообщил, что президент поручил ускорить инвестиционные проекты, а также начать строительство медно-обогатительной фабрики не позже 1 июля, а до 1 марта завершить «инжиниринговый, базовый проект».
Комбинат планирует увеличить производственные мощности со 148 тысяч до 170 тысяч тонн меди в год (до 2025 года планировалось довести до 400 тысяч) за счёт отделения увеличения уровня отделения металлов. Также намечено увеличить выплаты в бюджет с 15 трлн до 19 трлн сумов, а объём производства — свыше 39 трлн сумов.
Гендиректор Узметкомбината Рашид Пирматов заявил, что президент поручил снизить себестоимость продукции на 20% по сравнению с 2023 годом. Для этого планируется повысить операционную эффективность, энергоэффективность, оптимизировать организационные вопросы.
По его словам, есть все возможности для «безоговорочного исполнения» поставленных задач главы государства, включая трансформацию предприятия.
Заместитель министра горнодобывающей промышленности и геологии и гендиректор «Навоиурана» Жамол Файзуллаев сообщил, что в 2024 году планируется резко увеличить объём геологоразведочных работ и провести геологоразведку на площади свыше 1 млн метров, а также буровые работы на площади 3,8 млн метров для добычи урана.
Кроме того, планируется увеличить производство урана в 1,5 раза, а также снизить его себестоимость на 20,1%.