O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev dushanba kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda qurilishni “korrupsiyadan xoli sohaga”ga aylantirish bo‘yicha chora-tadbirlarni ma’lum qildi, deya qayd etdi uning matbuot kotibi Sherzod Asadov.
Shu maqsadida 1-iyuldan:
• qurilishda tuziladigan barcha shartnomalar raqamlashtiriladi;
• pudratchi tashkilotlar bajargan qurilish ishlari faqat soliq organiga taqdim etilgan elektron hisob-fakturadan kelib chiqib moliyalashtiriladi;
• obyektni foydalanishga qabul qilish jarayoni raqamlashtirilib, dalolatnomalar “Shaffof qurilish” orqali tasdiqlanadi;
• 10 milliard so‘mdan ortiq loyihalar bo‘yicha subpudratchilarni faqat va faqat “Shaffof qurilish” tizimi orqali tanlash tartibi yo‘lga qo‘yiladi. Ushbu tartib xalqaro moliya tashkilotlari bilan amalga oshirilayotgan loyihalarga ham tatbiq etiladi;
• ishlab chiqaruvchi ham, quruvchi ham, nazorat qiluvchi ham qayerda qaysi qurilish materiali qancha pul turishini onlayn kuzatib boradigan tizim bo‘ladi.
Qurilishda loyihalashtirishni tartibga solish maqsadida Qurilish vazirligida Loyiha ofisi tuzilishi belgilandi. U:
• qiymati 10 milliard so‘mdan yuqori loyihalarni ishlab chiqish jarayonida ularning xavfsizlik va energiya tejamkorlikka javob berishini, qiymati sun’iy oshib ketmaganini loyihachilar bilan birga baholab boradi;
• har yili maktab, bog‘cha, tibbiyot, yo‘l, ichimlik suvi va issiqlik ta’minoti kabi sohalarning har birida kamida 2−3 tadan namunaviy loyihalar ishlab chiqadi.
Bundan buyon, Loyiha ofisining tavsiyasi bo‘lmagan loyiha hujjatlari davlat ekspertizasiga qabul qilinmaydi.
Mutasaddilarga eskirgan 105 ta qurilish normalarini ilg‘or xorijiy tajriba asosida qayta ishlab chiqish topshirildi.
Bosh prokuraturaga qurilish materiallari sohasida qazib olishdan tortib, tayyor mahsulotni iste’molchiga yetkazishgacha barcha jarayonlarda yashirin iqtisodiyotga chek qo‘yish bo‘yicha tizim yaratish vazifasi qo‘yildi.
budjet hisobidan qilinadigan barcha xaridlar Soliq qo‘mitasining “Ye-ombor” platformasi orqali amalga oshiriladigan tartibni joriy qilish, qurilish materiallari klassifikatori elektron platformasini ishga tushirish yuzasidan ham topshiriqlar berildi.
Davlat rahbari qurilishdagi mavjud sharoitlar loyihachilarni “soyada” ishlashga majbur qilayotgani, loyiha narxini oshirib yuborayotgani, korrupsiya loyihani loyihalash, tender, qurilish va loyihani qabul qilish bilan bog‘liq barcha jarayonlarni qamrab olganini ta’kidladi. Sohada endilikda “resurs usuli” o‘rniga “hajm usuli”ni joriy etish rejalashtirilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, “Korrupsiyasiz soha” loyihasi 2019-yil 1-avgustdan kapital qurilish va oliy ta’lim sohalarida tajriba tariqasida boshlangan edi. 2020-yil 1-apreldan boshlab ushbu loyihani O‘zbekistonning boshqa hududlarida ham bosqichma-bosqich joriy etish rejalashtirilgandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании в понедельник озвучил меры по превращению строительной отрасли в «сферу, свободную от коррупции», сообщает его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
Для этого с 1 июля:
• Все контракты в строительстве будут оцифрованы;
• Строительные работы, выполняемые подрядными организациями, будут финансироваться только на основании электронного счета-фактуры, представляемого в налоговый орган;
• Процесс приёма объекта в эксплуатацию также оцифруют, а документы будут подтверждаться через систему «Шаффоф курилиш» («Прозрачное строительство»);
• Субподрядчиков для проектов стоимостью более 10 млрд сумов будут отбирать только через систему «Прозрачное строительство». Этот порядок также распространится на проекты, реализуемые с международными финансовыми организациями;
• Будет создана система, где и производитель, и строитель, и контролирующий смогут в режиме онлайн отслеживать стоимость строительных материалов.
Чтобы навести порядок в сфере проектирования в строительстве, в Министерстве строительства и ЖКХ будет создан проектный офис, который:
• при разработке проектов стоимостью более 10 млрд сумов будет оценивать совместно с проектировщиками их соответствие стандартам безопасности и энергоэффективности, а также на отсутствие искусственного завышения стоимости;
• ежегодно будет разрабатывать не менее 2−3 типовых проектов в сферах школьного и дошкольного образования, медицины, дорожного строительства, питьевого водоснабжения и теплоснабжения.
Отныне без рекомендации проектного офиса проектные документы не будут приниматься на государственную экспертизу, сообщил президент.
Он поручил обновить 105 устаревших строительных норм с учётом передового зарубежного опыта.
Генеральной прокуратуре поручено создать систему, «позволяющую положить конец теневой экономике во всех процессах — от добычи строительных материалов до доставки готовой продукции потребителю».
Кроме того, поставлены задачи внедрить порядок осуществления всех закупок из бюджета через платформу «Е-ombor» («E-Aktiv») Налогового комитета и запустить электронную площадку классификации строительных материалов.
Глава государства отметил, что текущие условия в строительстве вынуждают застройщиков работать в «тени», завышать стоимость объекта, а коррупция охватила все процессы, связанные с проектированием, тендером, строительством и приёмкой объекта. В сфере теперь вместо «ресурсного» метода планируется внедрить «объёмный».
Напомним, проект «Сфера без коррупции» был начат в порядке эксперимента со сфер капитального строительства и высшего образования ещё с 1 августа 2019 года. С 1 апреля 2020 года планировалось поэтапно внедрить этот проект и в других сферах в Узбекистане.