O‘zbekistondagi taniqli faollar, jumladan, blogerlar juma kuni Toshkent markazida #tozahavokerak heshtegi ostida fleshmob uyushtirdi, bundan maqsad odamlar va hukumat e’tiborini ekologik muammolarning yomonlashuviga, xususan, havo sifatining buzilishiga qaratish bo‘ldi.
Aksiyada ekobloger Mo‘tabar Xushvaqtova (O‘rikguli), xonanda Konsta, stendaper Mirshakar Fayzulloyev, blogerlar Umid Gafurov (Troll.uz), Mirzayor Erkinov, YouTube`dagi podkastlar hammuallifi Sarvinoz Tolibayeva, YouTube`dagi Texnoplov loyihasi muallifi Sadulla Abdullayev, YouTube`dagi Teacher Azam loyihasi muallifi Azam Qahramoniy va boshqalar ishtirok etdi.
“Gazeta.uz” aksiya ishtirokchilari o‘z chiqishlari orqali nimani ko‘zlagani bilan qiziqdi.
Reper Konsta o‘zining “Havo” qo‘shig‘idan iqtibos ishlatdi.Reper Konsta o‘zining “Havo” qo‘shig‘idan iqtibos ishlatdi.
Aksiya O‘zbekistondagi havo bilan bog‘liq ekologik muammolarga odamlar va hukumat e’tiborini qaratishga bag‘ishlangan, — deydi Mo‘tabar Xushvaqtova.
“Muammo bir marta ko‘tarilgani uchun „bir martalik“ yechim qilinib, oxirigacha tizimli yechim bo‘lmasligidan juda qo‘rqyapman. Aksiya butun e’tiborni shu muammoga qaratish uchun o‘tkazilgan”, — deya ta’kidladi ekofaol.
“Hukumat bir martalik emas, balki uzoq yillarga mo‘ljallangan va qat’iy choralar bilan chiqishini kutyapman. „Muammo hozir bor, buni hozir yechamiz“, deb yechim bermasdan, 10 yildan keyin bunday natijaga erishamiz, 20 yildan keyin bunday natijaga ega bo‘lamiz, deydigan uzoq muddatli yechim xohlayapman”, — dedi u.
“Vaziyat yaxshi tarafga o‘zgaradi, degan umiddaman, chunki odamlar ham, faollar ham, hukumat ham befarq emas. Hamma birlashsa, hamma bu muammoning muhimligini tushunsa, albatta, yaxshi tomonga o‘zgaradi”, — dedi Mo‘tabar Xushvaqtova.
Umid Gafurov.Umid Gafurov.
Umid Gafurov o‘z intervyusida maqsad O‘zbekiston aholisi va hukumatining e’tiborini “bugungi kunning eng dolzarb, eng muhim, birinchi navbatda hal qilinishi kerak bo‘lgan muammosiga” qaratish ekanini ta’kidladi.
“Anchadan beri O‘zbekistonda havo yomonlashyapti, suv muammolari bor, ekologik muammolar tobora o‘sib bormoqda, havoning sifati [yomonlashgani]ni ko‘z bilan ko‘rib bo‘lyapti”, — deb ta’kidladi bloger. “Agar hozir chora ko‘rilmasa, keyin kech bo‘ladi”, — deb ishonadi u.
“Men bu holatning to‘liq, kerak bo‘lsa, xalqaro ekspertlarni jalb qilgan holda to‘liq tahlil qilinishini kutyapman. Bir tomonlama tahlillar masalani hal qilishda yordam bermaydi. Shuning uchun to‘laqonli, kompleks chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqishlarini xohlar edim”, — deydi Umid Gafurov.
“Men vaziyat yaxshi tomonga o‘zgarishini kutyapman, menimcha, hamma buni kutmoqda”, — deya qo‘shimcha qildi u.
Mirzayor Erkinov.Mirzayor Erkinov.
Mirzayor Erkinov o‘zining Telegram kanalida fleshmob ishtirokchilari imkon qadar ko‘proq O‘zbekiston fuqarolarini mamlakatdagi ekologik vaziyatga befarq bo‘lmasliklari va uni yaxshilash uchun kurashda ishtirok etishlarini rag‘batlantirishni istashlarini yozdi.
“Har bir o‘zbekistonlik o‘zi uchunmas, atrofidagilar uchun ham mas’ulligi darajasini oshirishi kerak”, — dedi u.
“Undan kutayotgan maqsadimiz — hukumatning mas’ul bo‘g‘inlari ekologiya masalasini kun tartibida ushlab turishi, qat’iy-qat’iy choralar ko‘rishi, daraxtlar kesilishiga shunchaki jarima bilan javob bermasligi, qurilishlarni kamaytirishi va tabiatni asrashda jiddiyroq qonunlar qabul qilishi”, — deya ta’kidladi faol.
Sarvinoz Tolibayeva.Sarvinoz Tolibayeva.
Sa’dulla Abdullayev.Sa’dulla Abdullayev.
Mirshakar Fayzulloyev.Mirshakar Fayzulloyev.
Azam Qahramoniy.Azam Qahramoniy.
Eslatib o‘tamiz, jurnalistlar, faollar ko‘p yillardan buyon daraxtlar kesilishi bilan bog‘liq muammolar, ko‘kalamzorlashtirishni keng rivojlantirish, havo sifatining yomonlashuvi va boshqalar haqida yozmoqda, lekin mutasaddi tashkilotlar tomonidan bu borada keskin choralar ko‘rilganicha yo‘q. Rasmiylar yaqinda, xususiy va davlat ommaviy axborot vositalari, blogerlar va deputatlar havo sifati yomonligi haqida faol chiqishlar qilganidan so‘ng, muloqot uchun signal bera boshlashdi.
Kuni kecha Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi bayonot berib, unda Toshkent havosini ifloslantiruvchi asosiy omillarni sanab o‘tdi va vaziyatni yaxshilash bo‘yicha qator chora-tadbirlarni taklif qildi. Jamoatchilik buni yaxshi qarshi oldi, ammo faollar, yuqorida ta’kidlanganidek, ishlab chiqilayotgan chora-tadbirlar qisqa muddatli samaraga erishishga qaratilgan bo‘lishi mumkinligidan xavotirda.

Prominent Uzbek activists, including bloggers and artists, organized a #TozaHavoKerak (#WeNeedCleanAir) flash mob in the heart of Tashkent on Friday. The event aimed to spotlight escalating environmental issues, specifically the deteriorating air quality, urging public and governmental awareness.
Eco-blogger Mutabar Khushvaktova (Urikguli), singer Konsta, stand-up comedian Mirshakar Fayzulloyev, bloggers Umid Gafurov (Troll.uz), Mirzayor Erkinov, YouTube podcast co-host Sarvinoz Tolibayeva, host of the Texnoplov YouTube project Sa‘dulla Abdullaev and others joined the event.
Gazeta.uz inquired the participants about the purpose behind their actions.
“The initiative aims to bring both public and governmental attention to environmental issues in Uzbekistan,” shared Mutabar Khushvaktova.
“I personally fear that the approach to solving this issue might be one-off rather than comprehensive. Our initiative strives to ensure the issue is fully resolved and receives thorough consideration,” stated the eco-activist.
“I anticipate the government proposing not just one-off measures but a detailed plan with concrete actions designed for the long term. I don’t want them to merely acknowledge the problem and provide short-term solutions. Instead, I’m urging a sustainable solution with a clear vision for the results in 10 or 20 years,” she emphasized.
“I maintain hope for a positive change in the situation, as people, activists and government are all concerned. If everyone unites and acknowledges the significance of this problem, the situation will naturally improve,” expressed Mutabar Khushvaktova with confidence.
Umid Gafurov highlighted in an interview the objective of bringing the attention of the residents and government of Uzbekistan “to the most urgent, the most important problem today, which should be addressed first and foremost.”
The environment in Uzbekistan continues to deteriorate due to the problems with water resources and air pollution that “can be seen with the naked eye,” the blogger noted. “If measures are not taken now, it will be too late,” he asserted.
“The measure I anticipate is a comprehensive analysis of the current situation, involving international experts if necessary. A one-sided approach to solving the problem won’t suffice. we need a holistic set of measures leading to a respective decision,” Umid Gafurov commented.
“I desire a positive change in the situation; the entire nation of Uzbekistan is eagerly awaiting it,” he added.
Mirzayor Erkinov shared in his Telegram channel that the flash mob participants wanted to encourage as many people in Uzbekistan as possible to not be indifferent regarding the ecological situation in the country and join the effort to enhance it.
“Every Uzbekistani should elevate their level of responsibility not only for themselves but also for those around them,” according to Erkinov.
He expressed expectations, stating, “We anticipate the responsible government agencies to have environmental issues on the agenda. We hope to see decisive measures being implemented, the issue of tree felling not being addressed merely through fines, construction sites being reduced and more robust laws being adopted to safeguard nature,” the activist outlined.
Recalling the issues of tree felling, the widespread construction development of green areas and the deterioration of air quality, among others, journalists and activists have been bringing them up for many years. However, decisive measures from the authorities have been lacking. It was only recently that the authorities began signaling a dialogue with increased coverage of the poor air quality by private and state media, bloggers, and MPs.
The day before, the Ministry of Ecology, Environmental Protection, and Climate Change issued a statement identifying the main factors contributing to air pollution in Tashkent and proposing a list of measures to address the situation. While the public welcomed the statement, activists highlighted a concern that the proposed measures may be focused on achieving only short-term effects.