7-dekabr kuni Jinoyat ishlari bo‘yicha Termiz tumani sudi Surxondaryo viloyati hokimining sobiq birinchi o‘rinbosari, Denov va Qiziriq tumanlarining sobiq hokimi Rustam Pardayevga oid jinoiy ishni ko‘rib chiqishni yakunladi. Bu haqda Oliy sud matbuot kotibi Aziz Abidov ma’lum qildi. “Gazeta.uz” oktabr oyida Pardayev ishi haqida yozgandi.
44 yoshli Rustam Pardayev Jinoyat kodeksining 167-moddasi 3-qismi “a” bandi (Juda ko‘p miqdordagi o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish), 168-moddasi 4-qismi “a” bandi (Juda ko‘p miqdordagi firibgarlik), 205-moddasi 2-qismi “a” bandi (Juda ko‘p miqdorda zarar yetkazgan holda hokimiyat yoki mansab vakolatini suiiste’mol qilish) va 209-moddasi 2-qismi “a” bandida (Takroran mansab soxtakorligi) nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybdor deb topilgan.
Sud unga 2 yil 6 oy muddatga davlat organi, davlat ishtirokidagi tashkilotlarda mansabdorlik va moddiy javobgarlik yuklatilgan lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilgan holda 8 yil 6 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlagan.
Rustam Pardayev va uning himoyachilari birinchi instansiya sudining qarori ustidan shikoyat tayyorlamoqda, dedi Aziz Abidov.
Rustam Pardayev 2007—2017-yillarda “Mikrokreditbank”ning Jarqo‘rg‘on tumani filiali boshqaruvchisi va viloyat filiali boshlig‘i lavozimlarida ishlagan. Keyin Surxondaryo iqtisodiyot va hududlarni kompleks rivojlantirish, investitsiyalar va tashqi savdo boshqarmalariga rahbarlik qilgan. Viloyat hokimining iqtisodiyot va tadbirkorlik masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari bo‘lgan.
2020-yildan 2022-yil yanvarigacha Denov tumani hokimi lavozimida ishlagan, 2022-yil yanvar oyida Qiziriq tumani hokimi etib tayinlangan. To‘ra Bobolov 2022-yil 26-dekabrda viloyat hokimi lavozimidan ozod etilganidan bir oy o‘tib, 2023-yil 25-yanvarda Surxondaryoning 13 ta tumani hokimlari bir kunda almashtirilgandi, jumladan, Rustam Pardayev ham.
Avvalroq Surxondaryoning Sho‘rchi tumani sobiq hokimi Baxtiyor Xudoyberganovning ozodligi 4 yilga cheklangani haqida yozgan edik. O‘sha kuni viloyatda ishdan bo‘shatilgan 13 nafar hokim qatorida u ham bor edi.

Термезский районный суд по уголовным делам 7 декабря завершил рассмотрение дела в отношении бывшего первого заместителя хокима Сурхандарьинской области, экс-хокима Денауского и Кызырыкского районов Рустама Пардаева. Об этом сообщил пресс-секретарь Верховного суда Узбекистана Азиз Абидов. «Газета.uz» писала о деле в отношении Пардаева в октябре.
44-летний Рустам Пардаев признан виновным в совершении преступлений согласно пункту «а» части 3 статьи 167 (хищение путём присвоения или растраты в особо крупном размере), пункту «а» части 4 статьи 168 (мошенничество, совершённое в особо крупном размере), пункту «а» части 2 статьи 205 (злоупотребление властью или должностными полномочиями с причинением особо крупного ущерба) и пункту «а» части 2 статьи 209 (должностной подлог, совершённый повторно) Уголовного кодекса.
Суд приговорил его к 8,5 годам лишения свободы с лишением права занимать должностные и материально ответственные должности в государственных органах и организациях с участием государства сроком 2,5 года.
Рустам Пардаев и его защитники готовят апелляционную жалобу на решение суда первой инстанции, сообщил Азиз Абидов.
Рустам Пардаев в 2007−2017 годах работал управляющим Джаркурганского районного филиала и руководителем областного филиала «Микрокредитбанка». Затем руководил главными управлениями экономики и комплексного развития территорий, инвестиций и внешней торговли Сурхандарьи. Был первым заместителем хокима области по вопросам экономики и предпринимательства.
С 2020 года по январь 2022 года работал хокимом Денауского района, в январе 2022 года был назначен хокимом Кызырыкского района. Через месяц после того, как 26 декабря 2022 года от должности хокима области был освобождён Тура Боболов, 25 января 2023 года за день были сменены хокимы сразу 13 районов Сурхандарьи, в том числе Рустам Пардаев.
Ранее мы писали, что экс-хоким Шурчинского района Сурхандарьи Бахтиёр Худойберганов был приговорён к 4 годам ограничения свободы. Он также был среди 13 хокимов, уволенных в тот день в области.