Davlat tashkilotlari va idoralari arxivga saqlash uchun topshirishi lozim bo‘lgan hujjatlarni “Idoraviy elektron arxiv”ga (arxiv.gov.uz) yuklash imkoniyatiga ega bo‘ladi. “O‘zarxiv” agentligi ushbu tizimni taqdimot qildi.
Prezidentning 5834-sonli farmoniga muvofiq, 2020-yil 1-yanvardan davlat tashkilotlari hujjatlarni arxivda saqlashi, shuningdek, ularning elektron nusxasini yaratishi (raqamlashtirishi) shart.
Davlat tashkilotlarining ichki ish yuritish uchun idoralararo hujjat aylanish tizimi (edo.ijro.uz) mavjud. Unda ijro hujjatlari onlayn rejimda shakllantiriladi va imzolanadi. Biroq u hujjatlarni arxivga yuborish funksiyasiga ega emas edi.
Bugunga qadar tashkilot va idoralar hujjatlarni arxivga saqlash uchun uni qog‘oz shaklida yoki elektron qurilmalarda (disklar yoki fleshkalarda) topshirishga majbur edi.
Arxiv.gov.uz tizimi muammoning yechimi bo‘ldi. Endilikda edo.ijro.uz tizimining “Mening hujjatlarim” bo‘limida “Arxivga yuborish” tugmasi paydo bo‘ladi. Uning yordami bilan hujjatlar idoraviy elektron arxivga yuborilishi mumkin. Biroq bundan oldin arxiv.gov.uz`ga ishlar nomenklaturasini (ish nomlarining tizimlashtirilgan ro‘yxati) kiritish zarur, deb tushuntirdi “O‘zarxiv” agentligi matbuot kotibi Anvar Aliyev “Gazeta.uz”ga bergan izohida. Uni to‘ldirish hujjatlarni tarqatish va qidirishni soddalashtiradi.
Tizim “O‘zarxiv” agentligi hamda Axborot texnologiyalari va axborot resurslarini rivojlantirish markazi tomonidan ishlab chiqilgan va xuddi shu tashkilotlar tomonidan sinovdan o‘tkazilgan. Saytni to‘liq ishga tushirish 2024-yilga mo‘ljallangan. Sayt ishga tushirilishi bilan davlat arxivi manbasi hisoblangan 8 mingga yaqin davlat organi va tashkilotlari hamda 100 mingdan ortiq foydalanuvchi tizimga ulanishi kutilmoqda. Texnik yordam Call-markaz tomonidan amalga oshiriladi.

Государственные организации и ведомства получат возможность загружать документы, которые они должны передавать на хранение в архив, в «Ведомственный электронный архив» (arxiv.gov.uz). Агентство «Узархив» представило систему представила на пресс-конференции.
Согласно указу президента Узбекистана УП-5834, с 1 января 2020 года государственные организации должны передавать документы на архивное хранение, в том числе и в электронной копии.
архив, делопроизводство
Директор агентства «Узархив» Улугбек Юсупов (в центре)
Для внутреннего делопроизводства госорганизаций существует система межведомственного документооборота (edo.ijro.uz). В ней исполнительные документы формируются и подписываются онлайн. Однако у неё не было функции направлять документы в архив.
По сей день организации и ведомства вынуждены сдавать документы для хранения в бумажном варианте или электронных носителях (дисках или флешках).
Решением проблемы стала система arxiv.gov.uz. Отныне в разделе «Мои документы» системы edo.ijro.uz появится кнопка «Отправить в архив». С её помощью документы можно будет направить в ведомственный электронный архив. Однако перед этим необходимо ввести номенклатуру дел (систематизированный перечень наименований дел) в arxiv.gov.uz, пояснил пресс-секретарь Агентства «Узархив» Анвар Алиев в комментарии «Газета.uz». Её заполнение упростит распределение и поиск документов.
Пресс-секретарь агентства «Узархив» Анвар Алиев (в центре)
Система разработана Агентством «Узархив» и Центром развития информационных систем и информационных ресурсов. Она прошла тестирование в этих же организациях. Полный запуск сайта планируется в 2024 году. Ожидается, что с запуском к системе подключатся около 8000 госучреждений и организаций, которые являются источником государственных архивов и более 100 тысяч пользователей. Техническая поддержка будет оказываться колл-центром.