Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy 7-dekabrdagi farmoni bilan mamlakat Milliy xavfsizlik va mudofaa kengashi tavsiyasiga ko‘ra yangi sanksiyalarni tasdiqladi, deb xabar bermoqda prezident devoni sayti.
Sanksiya ro‘yxatiga 181 nafar jismoniy va 185 nafar yuridik shaxs kiritilgan.
Ular orasida “Foton” elektronika zavodi va uning direktori, 1956-yilda tug‘ilgan Marifxo‘ja Saydumarov ham bor.
Sanksiyalar aktivlarni bloklash, davlat mukofotlaridan mahrum etish, litsenziyalarni bekor qilish, Ukraina hududida tranzit va savdo operatsiyalarini cheklash, xususiylashtirishni taqiqlash va boshqa cheklovchi choralarni nazarda tutadi. Bularning amal qilish muddati 10 yilga teng.
“Foton” korxonasi O‘zbekistonda xususiylashtirish dasturiga kiritilgan. Iyul oyida Davlat aktivlarini boshqarish agentligi 85,6 foiz davlat ulushini sotib olish uchun arizalarni qabul qilishni boshlagan.
sentabr oyi oxirida agentlik “Foton”dagi davlat ulushini xususiylashtirish bo‘yicha majburiyatga ega bo‘lgan takliflarni qabul qilish muddatini 9-oktabrgacha uzaytirgan. Abrau Capital kompaniyasi ushbu bitim yuzasidan maslahatchi sifatida jalb qilingan.
“Foton” zavodi 1942-yilda tashkil etilgan va bugungi kunda taxminan 68 ming kvadrat metrga teng ikkita ishlab chiqarish maydoniga ega. Davlat 296 mutaxassis ishlaydigan korxona aksiyalarining 85,6 foiziga egalik qiladi. “Foton” 30 dan ortiq turdagi yarimo‘tkazgich mahsulotlari va mikrosxemalar, televizorlar, changyutkichlar, onlayn kassa apparatlari ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadi. 2020-yil dekabr oyida “O‘zeltexsanoat” Rossiya investorlariga “Foton”ning davlat aksiyalari paketini taklif qilgan.
Noyabr oyida Ukraina O‘zbekistonning “Ohangaronsement” zavodi va uning egasi Akkermann Cement CA kompaniyasini, shuningdek, Alisher Usmonovning jiyani Nasiba Narziyeva va uning turmush o‘rtog‘i Shohrux Nosirxo‘jayevlarni sanksiyalar ro‘yxatiga kiritgandi.
Cheklovlar ro‘yxatiga xoldingning boshqa kompaniyalari — “MegaFon”, “Metalloinvest”, USM Telecom, USM Cement, USM Gold, USM Urban Mining, USM Markirovka, Digital Invest, “Metalloinvest Treyding AG” va Hamriyah Steel FZC (“Metalloinvest”ga tegishli, BAAda ro‘yxatdan o‘tgan) ham tushgan.

Президент Украины Владимир Зеленский указом от 7 декабря утвердил новые санкции по рекомендации Совета национальной безопасности и обороны страны, сообщается на сайте офиса президента.
В санкционный список включаются 181 физическое и 185 юридических лиц.
Под ограничения также попали попали завод электроники «Фотон» и его руководитель Марифходжа Сайдумаров 1956 года рождения.
Санкции предусматривают блокировку активов, лишение государственных наград, аннулирование лицензий, ограничение на транзит и торговые операции на территории Украины, запрет на приватизацию и некоторые другие ограничительные меры. Срок их действия составит 10 лет.
Предприятие «Фотон» включено в программу приватизации в Узбекистане. В июле Агенство по управлению государственными активами начало приём заявок на покупку госпакета акций в 85,6%.
В конце сентября АУГА продлило срок приёма обязывающих предложений по приватизации госдоли «Фотона» до 9 октября. В качестве консультанта была привлечена компания Abrau Capital.
Завод «Фотон» был создан в 1942 году и сегодня имеет два производственных помещения площадью около 68 тысяч кв. м. Государство владеет 85,6% акций предприятия, где работает 296 специалистов. «Фотон» занимается производством более 30 видов полупроводниковой продукции и микросхем, телевизоров, пылесосов, онлайн контрольно-кассовых аппаратов. В декабре 2020 года «Узэлтехсаноат» предлагала госпакет акций «Фотона» российским инвесторам.
Ограничения, как следует из указа Зеленского, введены против особой экономической зоны «Алабуга», где производят беспилотники для войны в Украине, ООО «ДМГ Мори Рус», которое поставляет станки для производства оружия, АО «Концерн «Уралвагонзавод», НТЦ «Орион», «Ульяновский станкостроительный завод», ООО «Конструкторское бюро «Современные авиационные технологии» и других предприятий военно-промышленного комплекса России.
В ноябре власти Украины включили в санкционный список «Ахангаранцемент» и его учредителя, двух граждан Узбекистана, а также «МегаФон», USM Telecom, Digital Invest и другие компании Алишера Усманова и его партнёров.