Украина санкциялари рўйхатига Ўзбекистоннинг икки фуқароси ва икки компанияси киритилди. Владимир Зеленский 23 ноябрдаги фармони билан Миллий хавфсизлик ва мудофаа кенгашининг янги санкциялар бўйича рўйхатини тасдиқлади.
Рўйхатга Россия, БАА, Беларусь ва Ўзбекистонда рўйхатдан ўтган 93 та компания киритилган.
Улар орасида «Оҳангаронцемент» ва унинг эгаси ҳисобланган Akkermann Cement CA бор. Шунингдек, тадбиркор Алишер Усмоновнинг USM холдинги таркибига кирувчи Россиянинг Akkermann Cement компаниясига ҳам санкциялар жорий этилган.
Чекловлар рўйхатига холдингнинг бошқа компаниялари — «МегаФон», «Металлоинвест», USM Telecom, USM Cement, USM Gold, USM Urban Mining, USM Markirovka, Digital Invest, «Металлоинвест Трейдинг АГ» ва Hamriyah Steel FZC («Металлоинвест»га тегишли, БААда рўйхатдан ўтган) ҳам тушган.
Шунингдек, санкциялар рўйхатида косметика ишлаб чиқарувчи «Фаберлик», қандолат фабрикалари «Рот Фронт», «Красний Октябрь», «Бабаевский»лар ҳам бор.
Бундан ташқари, Усмоновнинг жияни Насиба Нарзиева ва унинг турмуш ўртоғи, аввал хабар қилинганидек, Hamriyah Steel бош директори экани айтиладиган Шоҳрух Носирхўжаевга нисбатан ҳам санкциялар қўлланган. Уларнинг иккаласи ҳам Ўзбекистон фуқаролари саналади.
Украина санкциялари 3, 5 ва 10 йил муддатга қўлланади, улар активларни блокировкалаш, лицензияларни бекор қилиш, Украина ҳудудида транзит ва савдо операцияларини, капитални чет элга олиб чиқиш, хусусийлаштириш ва ер сотиб олишни тақиқлашни назарда тутади.
Украина президенти Владимир Зеленский ўз нутқида санкциялар «Россия агрессияси учун ишлаётган ёки уларга ёрдам бераётган» шахсларга нисбатан жорий этилганини айтди. Шунингдек, улар Россиянинг муҳим инфратузилма билан боғлиқ бўлган субъектлари ҳисобланади. Зеленский яқин орада «санкциялар бўйича бошқа қарорлар ҳам бўлишини» қўшимча қилди. «Ҳар бир фамилия, ҳар бир компания номи — Россия террорининг давом этаётгани учун аниқ айбдорлик», — деди Владимир Зеленский.
Апрель ойида АҚШ Алишер Усмоновнинг USM холдинги ва унга алоқадор компанияларга қарши санкциялар жорий қилганди. Улар орасида Ucell уяли алоқа оператори ва Ўзбекистондаги маркировкалаш тизими операторини бошқарадиган Digital Holding улушига эга бўлган Digital Invest компанияси ҳамда «Оҳангаронцемент» ҳам бор. Шу билан бирга, АҚШ Молия вазирлиги истисно тарзида «МегаФон» ёки Digital Invest фойдасига ҳар қандай битимлар, жумладан, Америка товарлари ва технологиялари билан савдо қилиш учун муддатсиз лицензия берди, фақат бунда операциялар Ўзбекистон ёки Тожикистонда телекоммуникация хизматларини кўрсатишга қаратилган бўлиши кераклиги белгиланди. Санкцияларга Ўзбекистон фуқаролари ва келиб чиқиши ўзбекистонлик бўлган шахслар ҳам учраганди.
Ўзбекистон Марказий банки раиси Мамаризо Нурмуратов «Газета.uz»га бош вазир ўринбосари Жамшид Ходжаев бошчилигидаги ишчи гуруҳ «Оҳангаронцемент» акциядорлик жамияти ва унинг таъсисчисига нисбатан санкцияларни бекор қилиш бўйича иш олиб бораётганини маълум қилганди.

Несколько граждан и компаний Узбекистана попали в санкционный список Украины. Президент Владимир Зеленский указом от 23 ноября утвердил санкции Совета национальной безопасности и обороны Украины.
В список попали 93 компании, которые зарегистрированы в РФ, ОАЭ, Беларуси, Узбекистане.
В их числе — цементный завод «Ахангаранцемент» и его владелец Akkermann Cement CA. Санкции введены и против российской «Аккерманн Цемент», которая входит в холдинг USM предпринимателя Алишера Усманова.
Под ограничения попали и другие компании холдинга — «МегаФон», «Металлоинвест», USM Telecom, USM Cement, USM Gold, USM Urban Mining, USM Markirovka, Digital Invest, Metalloinvest Trading AG, сталепрокатный завод Hamriyah Steel FZC из ОАЭ (относится к «Металлоинвесту»).
Кроме того, в санкционный список попали производитель косметики «Фаберлик», кондитерские фабрики «Рот Фронт», «Красный Октябрь» и «Бабаевский».
Санкции введены также против племянницы Алишера Усманова Насибы Нарзиевой и её мужа Шохруха Насирходжаева, который, как сообщалось ранее, являтся гендиректором Hamriyah Steel. Оба они являются гражданами Узбекистана.
Санкции Украины вводятся на 3, 5 и 10 лет, предусматривают блокирование активов, аннулирование лицензий, запрет на транзит и торговые операции на территории Украины, вывод капитала за рубеж, на приватизацию, покупку земли.
В вечернем обращении президент Украины сообщил, что санкции ввели против лиц, которые «работают на российскую агрессию или им помогают». Также это субъекты России, связанные с критической инфраструктурой. Зеленский добавил, что вскоре «будут и другие санкционные решения». «Каждая фамилия, каждое название компании — это конкретная вина в том, что российский террор продолжается», — сказал Владимир Зеленский.
В апреле США ввели санкции против холдинга USM Алишера Усманова и связанных с ним компаний. В числе — «Ахангаранцемент», компания Digital Invest, владеющая долей в Digital Holding, которая управляет мобильным оператором Ucell и оператором системы маркировки в Узбекистане. При этом Минфин США сделал исключение и выдал бессрочную лицензию на любые сделки, включая продажу американских товаров и технологий, в пользу «МегаФона» или компании Digital Invest, если эти транзакции направлены на предоставление телекоммуникационных услуг в Узбекистане или Таджикистане. Под санкции также попали граждане и уроженцы Узбекистана.
Председатель Центрального банка Узбекистана Мамаризо Нурмуратов ранее сообщил «Газете.uz», что рабочая группа во главе с вице-премьером Жамшидом Ходжаевым работает над снятием санкций в отношении «Ахангаранцемента» и его учредителя.