Toshkent shahar IIBB tomonidan “Dolzarb 40 kunlik” doirasida 1985-yilda tug‘ilgan Buzrukov Buzruk Akmalovich qo‘lga olindi.
U Jinoyat kodeksi 277-moddasi 2-qismi (bir guruh shaxslar tomonidan bezorilik) gumonlanmoqda. Jinoyat ishi doirasida gumon qilinuvchiga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llangan. Tergov boshlangan.
“Hurmatli fuqarolar agar siz ushbu shaxsdan yoki guruh a’zolaridan jabr ko‘rgan bo‘lsangiz yoki ushbu shaxslarning jinoiy xatti-harakatlari bo‘yicha ma’lumotlarga ega bo‘lsangiz, Toshkent shahar IIBBning 71−206−45−69, 71−206−49−46 yoki 102 raqamlariga yoxud 99−370−73−94 Telegram raqamiga murojaat qilishingizni so‘raymiz. Murojaatchining shaxsi sir saqlanishi kafolatlanadi”, — deyiladi IIBB xabarida.
Avval xabar qilinganidek, Toshkent shahrida huquq-tartibot idoralari tomonidan “ko‘cha bollari” va jinoiy guruhlarni aniqlash va qo‘lga olish bo‘yicha keng ko‘lamli reydlar o‘tkazilmoqda. Tezkor chora-tadbirlar poytaxtda jinoyatchilik bilan bog‘liq vaziyatni yaxshilashga qaratilgan.
O‘tgan haftada Toshkent shahar IIBB xodimlari “Saidaziz medgorodok” laqabi bilan mashhur Saidaziz Saydaliyevni qo‘lga olgan. Boshqarma ma’lumotlariga ko‘ra, u va yana bir necha kishi tovlamachilik ishi bo‘yicha gumonlanuvchi sifatida hibsga olingan. Ma’lum qilinishicha, ular pul evaziga odamlarni qarzini undirib bergan.
3-dekabr kuni O‘zbekiston huquq-tartibot idoralari xodimlari “Baxti Tashkentskiy” laqabi bilan tanilgan Baxtiyor Qudratullayev va u bilan yaqin jinoiy aloqasi bo‘lgani qayd etilgan Doston Xalilov ushlandi.
Shuningdek, “Salimboy” va “Salimboyvachcha” nomlari bilan tanilgan 73 yoshli tadbirkor Salim Abduvaliyev protsessual tartibda ushlandi.

В рамках продолжающихся рейдов против «уличных банд» правоохранительные органы Узбекистана задержали в Ташкенте ещё несколько человек по подозрению в преступной деятельности.
бузрук бузруков, гувд ташкента, рейды против преступных групп
Как сообщила пресс-служба ГУВД столицы, среди задержанных Бузрук Акмалович Бузруков (131 тысяча подписчиков в Instagram), 1985 года рождения, который подозревается в совершении преступления по части 2 статьи 277 (хулиганство, совершенное группой лиц) Уголовного кодекса.
Подозреваемый заключён под стражу. Следствие продолжается.
Граждан попросили обращаться в ГУВД, если они пострадали от действий этого человека или членов группы, по телефонам: 71−206−45−69, 71−206−49−46 или 102, либо в Telegram 99−370−73−94. Конфиденциальность личности заявителя гарантируется.
Со 2 декабря в Ташкенте проводятся масштабные оперативные и профилактические мероприятия по улучшению криминогенной ситуации. За это время были задержаны Саидазиз Сайдалиев, известный по прозвищу «Сайидазиз медгородок», Бахтиёр Кудратуллаев, известный по прозвищу «Бахти Ташкентский» и Достон Халилов.
5 декабря правоохранительные органы Узбекистана задержали предпринимателя Салима Абдувалиева, известного как «Салимбай». Он привлечён в качестве подозреваемого в рамках уголовного дела по части 1 статьи 248 Уголовного кодекса (незаконное хранение огнестрельного оружия) и задержан в процессуальном порядке.