2024-yilda O‘zbekiston davlat budjetining ish haqi, pensiyalar, stipendiyalar va nafaqalar, shuningdek, ayrim xizmatlar bo‘yicha tariflarni oshirish bilan bog‘liq xarajatlari 9,55 trln so‘mni tashkil etadi. Bu Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan e’lon qilingan 2024−2026-yillarga mo‘ljallangan budjetnomada nazarda tutilgan.
Joriy yilda ish haqi va pensiyalarni oshirishga 3,8 trln so‘m yo‘naltirish rejalashtirilgandi, lekin ularni indeksatsiya qilish uchun qo‘shimcha 2,6 trln so‘m (jami — 6,4 trln so‘m) yo‘naltirildi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, ish haqini 1 foizga qo‘shimcha oshirish uchun yiliga qariyb 1,3 trln so‘m, pensiyalarni 1 foizga oshirish uchun esa yiliga 600 mlrd so‘m mablag‘ talab etiladi.
Hujjatga ko‘ra, agar 2024-yil oxirigacha inflyatsiya darajasi ish haqi va pensiyalar o‘sishi darajasidan oshsa, 2025-yil yanvaridan boshlab ish haqi va pensiyalarni shu foizlar darajasida oshirish orqali kompensatsiya qilish tartibi joriy etiladi.
Ish haqi uchun davlat budjetidan qancha mablag‘ ajratiladi?
Kelgusi yilda mazkur to‘lovlar bo‘yicha davlat budjetining jami xarajatlari 20,5 foizga yoki 26,94 trln so‘mga — 130,6 trln so‘mdan 157,57 trln so‘mgacha oshishi kutilmoqda. Bu davlat budjeti barcha xarajatlarining 50 foizdan ortig‘ini tashkil etadi.
Pensiya to‘lash xarajatlari 9,28 trln so‘mga (+17,2 foiz) — 63,13 trln so‘mgacha oshadi.
Kelgusi yilda xarajatlarning oshishi 2023-yilda ish haqi va pensiyalarning oshishi hamda 2024-yilda kutilayotgan indeksatsiya, budjet tashkilotlari xodimlari sonining o‘zgarishi va boshqa omillar bilan bog‘liq.
Xabar berishlaricha, joriy yilda ish haqi va pensiyalarni indeksatsiya qilish uchun qo‘shimcha 2,6 trln so‘m ajratilgan.
Eslatib o‘tamiz, 1-apreldan o‘rtacha 7 foizga pensiya va nafaqalar, 1-maydan esa budjet sohasi xodimlarining maoshlari oshdi.
1-sentabrdan ish haqi, pensiya va nafaqalarni yana 10 foizga oshirish (qo‘shimcha 5,6 trillion so‘m ajratish) rejalashtirilgandi, biroq budjetning katta taqchilligi fonida bu qaror keyinga qoldirildi.
Shu bilan birga, Markaziy bank yil oxirigacha inflyatsiya 8,5−9,5 foiz oralig‘ida bo‘lishini prognoz qilmoqda (xorijiy institutlar bundan yuqoriroq ko‘rsatkichni qayd etilishini kutmoqda).

В 2024 году расходы государственного бюджета Узбекистана, связанные с повышением размеров зарплат, пенсии, стипендий и пособий, а также тарифов на некоторые услуги, составят 9,55 трлн сумов. Это предусмотрено бюджетным посланием на 2024−2026 годы, которое опубликовало Министерство экономики и финансов.
В этом году было запланировано выделение 3,8 трлн сумов на повышение зарплат и пенсий, однако на их индексацию направлено дополнительно 2,6 трлн сумов (в сумме — 6,4 трлн сумов).
По данным Минэкономфина, дополнительное увеличение размера зарплаты на 1% потребует около 1,3 трлн сумов в год, а повышение пенсий на 1% — 600 млрд сумов в год.
Согласно документу, если инфляция к концу 2024 года превысит уровень повышения зарплат и пенсий, то с января 2025 года года будет введена процедура компенсации путём увеличения зарплаты и пенсий на эти проценты.
Сколько из госбюджета выделяется на зарплаты?
Как ожидается, в следующем году общие расходы госбюджета на эти платежи увеличатся на 20,5%, или на 26,94 трлн сумов — с 130,6 трлн до 157,57 трлн сумов. Это составит свыше 50% всех расходов госбюджета.
Расходы на выплату пенсий вырастут на 9,28 трлн сумов (+17,2%), всего — 63,13 трлн сумов.
Рост расходов в следующем году связан с увеличением зарплат и пенсий в 2023 году и ожидаемой их индексацией в 2024 году, изменением числа работников бюджетных организаций и других факторов.
госбюджет-2024, зарплаты, пенсии, стипендии
Как сообщается, в этом году на индексацию зарплат и пенсий было дополнительно выделено 2,6 трлн сумов.
Напомним, с 1 апреля в среднем выросли на 7% пенсии и пособия, а с 1 мая — зарплаты работникам бюджетной сферы.
С 1 сентября планировалось повысить заплаты, пенсии и пособия ещё на 10% (дополнительно выделить 5,6 трлн сумов), но на фоне огромного дефицита бюджета решение было отложено.
При этом Центральный банк ожидает инфляцию к концу года в пределах прогноза 8,5−9,5% (зарубежные институты ожидают более высокий показатель).